Egyensúly
„Régen az információ-bevitel nagyjából az ember idejének egy tizedét tette ki, és az idő kilenctizede meditatív állapotban telt. Ma épp fordított a helyzet: kilenctized információ-bevitel, és csak egy tized meditatív időszak. Túl ritkán lazulsz el. Nagyon ritkán fordul elő, hogy csak ülsz csendben, és nem csinálsz semmit. Még az az egy tizednyi öntudatlan meditatív idő is eltűnőben van. Ha ez bekövetkezik, az ember tényleg megőrül. Pontosan ezt látjuk ma a világban.
Mit értek öntudatlan meditatív idő alatt? Azokat a pillanatokat, amikor egyszerűen csak kimész a parkba egy kicsit sétálgatni, vagy amikor játszol a gyerekeiddel – ezek öntudatlan meditatív időszakok. Vagy amikor úszol az uszodában, vagy füvet nyírsz a kertben, vagy hallgatod a madarakat – ezek mind-mind öntudatlan meditatív időszakok. De manapság sajnos már ezeknek a pillanatoknak is befellegzett, mert az emberek, ha van egy kis idejük, máris bekapcsolják a tévét, és ott is ragadnak a képernyő előtt egész estére.
A tévéből pedig valóban veszélyes mennyiségű információ tolakodik be az elmédbe. Egyszerűen lehetetlen megemészteni ezt a mennyiséget. De az is lehet, hogy nekiállsz újságot olvasni, amiből szintén töméntelen mennyiségű marhasággal töltheted meg az agyadat. Ha van egy kis időd, bekapcsolod a tévét, vagy a rádiót. Vagy ha épp jó kedved van, és ki akarsz kapcsolódni egy kicsit, elmész moziba. De ugyan milyen pihenés az? A moziban egy pillanatra sem kapcsolhatsz ki, mert ott is folyamatosan bombáznak az információk.
A pihenés azt jelenti, hogy nem teszed ki magad újabb információáradatnak. Ha a kakukkot hallgatod az erdőben, az jó, mert nem terhel újabb információval. A zenehallgatás is tökéletes, mert az sem táplál beléd újabb információt. A zenének nincs nyelve, az csak tiszta hang, nem hordoz magában üzenetet, egyszerűen csak gyönyörködtet. A tánc is nagyon jó, a zene is jó, a kertészkedés is, akárcsak a játék a gyerekekkel. Vagy ha csak ülsz csendben és nem csinálsz semmit, az is tökéletes. Ez a gyógymód. Ha pedig mindezt tudatosan teszed, a hatás még erőteljesebb lesz.
Ügyelj az egyensúlyra! A neurózis akkor jön létre, amikor az elme kibillen az egyensúlyból. Ilyen akkor fordul elő, amikor túl sok az aktivitás, de szinte nincs passzív időszak. Amikor az emberben túl sok a férfi, de szinte nincs benne nő, amikor túl sok a jang, de túl kevés a jin. Ezt a két oldalt mindig egyensúlyban kell tartani. Az életben az egyensúly, a szimmetria a legfontosabb. Légy ardhanariswar, azaz félig férfi, félig nő – akkor nem leszel neurotikus.
Az egyéniség se nem férfias, se nem nőies – az egyéniség egyszerűen egyéni. Próbálj az aktív és a passzív időszakok között megragadni: ez a teljesség. Ez az, amit Buddha középútnak nevezett: majjhim nikaya. Légy mindig pontosan középen. De ne feledd, könnyen áteshetsz a ló túlsó oldalára. Az sem jó, ha túlzottan passzívvá válsz. Nagyon veszélyes lehet, mert a túlzott passzivitásnak is megvannak a maga csapdái: elvész az életedből a tánc, a boldogság, és szépen lassan rád telepszik a halál. Tehát nem azt mondom, hogy légy passzív; azt mondom, hogy találd meg az egyensúlyt az aktív és a passzív időszakok között. Engedd, hogy kiegyensúlyozzák egymást, te pedig maradj középen. Az aktivitás és a passzivitás legyen lényed két szárnya – de ügyelj rá, hogy egyik szárny se legyen nagyobb a másiknál.
Nyugaton az aktív szárny túl nagyra nőtt, miközben majdnem teljesen eltűnt a passzivitás. Keleten azonban a passzív szárny lett hatalmas, az aktivitás viszont alig észrevehető. A nyugatot kívül a bőség és a gazdagság jellemzi, belül viszont a szegénység; keleten a gazdagság és a bőség belül van, kívül viszont ott a nyomor és a szegénység. Mind a Kelet, mind a Nyugat szenved, mert mindkettő valamilyen végletet választott.
Az én megközelítésem se nem nyugati, se nem keleti, se nem férfias, se nem nőies, se nem aktív, se nem passzív. Én a legbelső egyensúlyt, a benned lévő szimmetriát szeretném erősíteni. Ezért mondom a szannyászinjaimnak mindig, hogy ne hagyják maguk mögött a világot! Maradj itt a világban, csak ne válj a részévé! A taoisták ezt úgy nevezik: wei-wu-wei, azaz a nem-cselekvés általi cselekvés – a jin és a jang, az anima és az animus találkozása. Ez hozza el számodra a megvilágosodást. Az egyensúly hiánya a neurózis, az egyensúly pedig maga a megvilágosodás.”
Osho
- Kertész Kata blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
- 775 olvasás