A párkapcsolat alkímiája

Matiri képe

Tom Kenyon: A Párkapcsolat Alkímiája

Számosan közülünk úgy állunk a párkapcsolatainkhoz, mintha pókereznénk.

Minden lehetségest elkövetünk annak érdekében, hogy felülkerekedhessünk. Ha pedig ez nem sikerül, akkor blöffölünk. Úgy teszünk, mintha olyan lapjaink lennének, amilyenek nincsenek is. Csalunk. Hazudunk.

S amíg ez a modellje posztmodern korunk nagyon sok párkapcsolatának, nem ez a modellje a Kézirat Megszentelt Párkapcsolatának.

Hadd legyek innen nagyon nyomatékos. A Megszentelt Párkapcsolat nem mindenkié. Gyakorlatilag, úgy sejtem, hogy csak sokkal kevesebben képesek erre, vagy akár csak akarják bevállalni ezt, mint akik inkább az emocionális kártyajátékokat preferelják inkább.

Ez a fajtája a párkapcsolatnak a lehető legnagyobb őszinteséget igényli, mind tőled, mind a partneredtől. Ahelyett, hogy rejtegetnénk a lapjainkat, az összeset leterítjük az asztalra. Minden reményünket, minden félelmünket, az összes kicsinyes és féltékeny gondolatunkat, az összes összejátszásunkat: mindezeket kitesszük az éberség tiszta fényére, hogy partnerünk láthassa ezeket. És neki ugyanezt kell tennie. Nem fog működni, amennyiben nyitott hátsó ajtókat helyezünk el az elménkben, hogy elmenekülhessünk. Nem fog működni, ha mindkét partner nem abszolút mértékben feddhetetlenül őszinte egymáshoz.

Az oka pedig ennek a radikális típusú őszinteségnek az, hogy enélkül, a Párkapcsolat Alkímiája nem nyerhet teret. Na, ez egy új kifejezés lehet nagyon sok ember számára, még a benső alkímia tanulói számára is, mivel a bizalmas kapcsolat dinamikája nagyon ritkán kerül boncolgatásra a négy fő alkímiai áramlatban (egyiptomi, taoista, Jóga Tantra és Buddhista Tantra).

Szóval, úgy gondolom, jó lenne definiálni, mire gondolok mindevvel, és lefektessék pár alapot. Mint mindenféle alkímiában, itt is egyik formából alakítunk át egy másikba. A forma, ez esetben, az az inter-dinamika, ami két ember között alakul ki. Egy idő után, az emberek hajlamosak megszokott kerékvágást kialakítani. Az az élénkség, ami a kapcsolat elején volt, halványulni kezd. Mindkét ember többé, vagy kevésbé öntudatlanná válik. A nyers, durva realitás az, hogy folyamatos odafigyelést igényel, és szándékoltságot egy kapcsolatnak a tudatos, és élő állapotban tartása.

Számos partnerkapcsolat mellékvágányra fut, mert a partnerek vagy nem akarják, vagy képtelenek a kellő erőfeszítésekre, hogy életben tartsák a kapcsolatukat. Ahelyett, hogy kapcsolatuk minden pillanatának az újdonságát tapasztalnák meg, egyfajta tompultság szivárog be ebbe az idők során; ami valaha izgalmas volt, az mára unalmassá lett. S ami még rosszabb, egyfajta pszichológiai és érzelmi letargia jelenik meg, mindkét partner megadja magát ennek az öntudatlan tompulási effektusnak.

Ez a fajta öntudatlanság halálos harangszó a pszichológiai éberségnek és éleslátásnak; s habár ezt nagyon ritkán említik meg, ez a fajta öntudatlanság negatív hatással van az egyén egész spirituális életére is.

Tehát az a formula, amit meg kell változtatni a kapcsolatban, szó szerint az interakciónak az a formulája, ami szokás szerint kialakul a két partner között.

Éppen úgy, mint a többi alkímiában, kell egy konténer is a reakciónak, ami lezajlik. És ebben az esetben, ez a biztonság és a megbecsülés, ami a transzformáció rezervoárját biztosítja.

Ha hiányos a biztonság, vagy a megbecsülés, ez a fajta alkímia nem megvalósítható. És ha úgy döntesz, hogy megpróbálod az alkímiának ezt a fajtáját a párkapcsolatodban, azt javaslom, először is végezz egy elemzést. Őszintén becsüld fel, hogy érzel-e biztonságot és megbecsülést a kapcsolatodban. Amennyiben nem, csak az idődet fogod vesztegetni, megpróbálva megvalósítani ezt a fajta alkímiát a jelenlegi partnereddel. Azt javaslom, koncentráld az erőfeszítéseidet, ehelyett, a magányos praktikákra, amiket a Kézirat említ. Ha még mindig meg akarod ezt próbálni, vedd rá a partneredet, beszéljetek ezekről a veszély- és megbecsülés-hiány érzéseidről, amiket érzel. Akkor, és csak akkor, amikor ezek megoldódnak, akkor valósíthatod meg ezt a fajta alkímiát.

Tehát most meg van kettő a három összetevő közül, ami kell ehhez az alkímiához: valami, ami átalakítandó (a megszokási sablonjai az interakcióknak), és a konténer mindehhez (a biztonsági háló, vagy ha jobban tetszik, a kapcsolat önmagában). Egy harmadik összetevőre is szükség van; és ez, természetesen, az energia, ami végrehajtja a reakciót. Egy kapcsolatban szokás szerint nagyon sok energia van a neurotikus sablonokban, reményekben, félelmekben, vágyakban. Mindjárt rá is térünk ezekre, de most az acélról akarok beszélni.

Pszichológiai énjeink nagyon hasonlóak a fémötvözetekből készült kardokhoz. Ezek a gyermekkorunk forrón perzselő kohóiban kovácsolódtak ki, a korai élményeink nyomásának hatására. Életünknek ez az a korai korszaka, amik egybekötik pszichénk alkotó elemeit. S akár az acél, ez is roppant hő és nyomás alatt történt meg. Közülünk páran ki lettünk zsákmányolva basáskodó, vagy határozottan rosszindulatú, vagy akár destruktív szülők által. Vannak közöttünk olyanok, akik magunkra lettünk hagyva, mindenféle támogatás, vagy kalauzolás nélkül. S mindegyik szülő-gyermek kapcsolat ezen két pólus közé esik valahová. A gyermekkori nyomás lehetőségességei virtuálisan végtelenek, így hát a pszichológiai ötvözet is tartalmazza mindezeket a fajta tapasztalásokat.

Nagyon sok szó esik a gyermekről a személyes, önfejlesztő csoportokban, és ott elkerülhetetlenül létre jön a kapcsolat evvel a fiatalabb énnel, ez nem mindig sül el szépen. Kulturális mítoszunk szerint, a gyermekkor az ártatlanság korszaka, amikor minden rendben van a világgal. Pár gyermeknek ez így is van; de nagyon soknál ez éppen ellenkezőleg fest.

Emlékszem, egy terapeuta barátomnál voltam jó pár éve vendégségben. A felnőttek többsége gyakorló terapeuta, pszichológus, és pszichiáter volt. Elterpeszkedtem egy hatalmas kanapén, a kólámat szürcsölgetve, miközben egy érdekes közjáték szemtanúja lettem. Az egyik orvos elhozta a fiát, és a fiának a legjobb barátját is a partira. Teljesen világos volt, hogy a két srác nagyon jó barátságban van egymással. Valami kártyajátékot játszottak, és előzékenyen átadták egymásnak a fordulókat. Nem akartak csalni, és a legnagyobb bajtársiassággal voltak egymás iránt.

Majd a fiú apja bejött a szobába, megkérdezte mindkét fiúcskát, nincs-e szükségük valamire. Mindketten angyali arcocskával nézett rá, és mosolyogtak. Nincsen, felelték, a legaranyosabb kisfiú hangon. Az apa meglapogatta a fia hátát, és amint kiment, hanyagul megveregette a fi barátjának is a hátát. Egy pillanatig a fia úgy nézte az incidenst, mint aki nem hisz a szemének. Úgy nézett ki, mint aki nem hisz a szemének. S amint az apja eltűnt a szobaajtó mögött, a fiú visszafordult, és a legjobb barátja arcába öklözött!

Ez nem a gyermeki ártatlanság volt. Ez a gyermeki őrjöngés volt. Nem akarta megosztani az apja szeretetét, még a legjobb barátjával sem. Ez a fajta féltékenység tipikus a főemlősök között, és mi, minden önbecsülésünk, öntömjénező káprázatunk ellenére, még emlősök vagyunk. Nem számít, milyen magasra jutottunk spirituálisan, ameddig csak élünk, jellegzetességeinkben osztozunk emlős testvéreinkkel.

A belső élete egy gyermeknek messze nem olyan, mint amilyennek a körülötte élők képzelik. Mind a veszélyekkel, mind a lehetőségekkel körülvéve, egy gyermek pszichológiai léte közvetlenül formálódik az által, hogy miként dönt, hogyan kezeli ezeket. Legyen ez olyan életveszélyes, mint egy összezavarodott szülő, vagy egy gyermek molesztáló, vagy látszólag annyira ártalmatlan, mint amikor egy ünnepségre menet, nem ugyanazon mértékben számítanak. Amíg valakinek az életért folytatott küzdelme elég komoly nyomot hagy a gyermek későbbi ,felnőtté válási folyamatába, az élet kis döntései, amik alapján valaki szocializálódik, avagy sem, szintén behatással van. Mindezek a nagyobb, vagy kisebb döntések teremtik meg a belső pszichológiai hőt és nyomást. A személyiség ötvözete összekötődik és kiég. Az idő során a kard elnyeri végső alakját, mire elérjük a felnőttkort, és személyiségünk ötvözete kialakul.

Páran közülünk ebből a gyermekkori kohóból üvegkeménységű pengeéllel bukkanunk ki; mások közülünk ritka életlenül. Páran megtartjuk az élünket, s páran közülünk úgy látszanak, hogy sose tartanak meg semmit se.

Ez a dolog az acéllal az, hogy hajlamos megtartani azt az eredeti alakját, mint amivel elhagyta a kohót. És az egyik, azon kevés dolog közül, ami újra tudja konfigurálni az ötvözetet, az az, hogy az acél ismét olyan hőmérsékletre lesz hevítve, mint amikor először lett megformálva.

A Megszentelt Kapcsolatok alkímiája során, önként helyezzük vissza magunkat a kohóba. Az a hő, ami két ember között keletkezik, amikor neurózisaik összesúrolódnak egymással, igen intenzív lehet. Amennyiben mindkét ember elég bátor ahhoz, hogy teljesen őszinték legyenek önmagukhoz, és egymáshoz ezekben a kiégető pillanatokban, a pszichológiai ötvözet megváltozhat. Új fajta elevenség jelenik meg a kapcsolatban, amit a pszichológiai igazság üzemanyaga hajt.

A dolog úgy áll -- a legtöbbünk megtenne akármit azért, hogy elkerüljük a pszichológiai hőt. Amikor kényelmetlen helyzetbe kerülünk, közülünk nagyon sokan eszetlenül Elhárítani kezdünk. Na, ez egy pár embernél szó szerint azt jelenti, hogy összecsomagol, és elköltözik a városból, de legalábbis eltünteti magát a látókörből. Másoknak közülünk ez azt jelenti, hogy fizikálisan jelen vagyunk, de érzelmileg többé már nem. Eltompulunk. Robotokká válunk. Mozgunk, és beszélünk, majdnem mint normális állapotunkban, de visszavonultunk, messze, messze befelé. Mások közülünk elkábítják magukat alkohollal, vagy drogokkal. És vannak olyanok is köztünk, akik a televízióval. Mi emberek, mindenek felett, nagyon okosak és kreatívak vagyunk. Minden lehetséges módjait megtaláljuk annak, hogy elkerüljük a saját magunkkal való szembenézést. Gyakorlatilag, sokkal több van ebből, mint amit fel tudnék itt sorolni ezekből. De gyanítom, sikerült elkapjátok ennek a lényegét, megértettétek. Gyanítom, az igazi, lényegi kérdés itt az, hogy: Mit teszel akkor, amikor a dolgok pszichológiailag sokkal forróbbá válnak, mint ami az ízlésednek még megfelelne? Mit teszel, amikor egy olyan érzés pereméhez érkezel el, amit nem akarsz megérezni?

A Megszentelt Kapcsolatban ezek az érzések figyelem felhívóak. Itt az idő arra, hogy radikális őszinteségre, és arra, hogy mindkét partner kifejezze őszinte érzéseit, nem számít, hogy, mennyire kínosak, vagy mennyire ijesztőek lehetnek ezek. Amikor egymásnak elmesélik az igazságaikat, valamiféle felvillanyozó elemként jelenik meg a a kapcsolat dinamizmusában. A pszichológiai őszinteség a pszichológiai éleslátás folyománya. Továbbá, az éleslátással remény van az éberségre, és az éberség miatt lehetővé válik a változtatás.

Ez a fejezet szigorúan egy kézikönyv, használati utasítás a Megszentelt Kapcsolatról. Ez főleg, úgy gondolom, egy figyelmeztetés. Magdaléna hivatkozik erre a Kéziratban. Ő ezt a repülés elsötétítésének nevezte. Csodálatosan egzotikusan hangzik, nemde? Nos, ez nem annyira egzotikus, amikor az elsötétedés pont az orrod előtt történik meg. És ez nem annyira egzotikus érzés akkor sem, amikor a kapcsolat kohója annyira felforrósodik, hogy úgy érzed magad, menten felolvadsz (pzsichológiailag így is történik). Bátorság kell hozzá, és lelkierő, hogy ott maradj a kohóban, amikor a hőség elkezdi meggyengíteni valakinek az önmagáról alkotott imídzsét. Nagyon kevesen mernek lökötten kinézni, ijedten, jelentéktelenül, vagy féltékenyen. S gyakran körmönfontan elrejtjük ezeket az érzéseket önmagunk, vagy mások elől.

De a Megszentelt Kapcsolatban ezek változtatás nélkül bukkannak a felszínre, éppen úgy, ahogyan az üledék, egy alaposan felkavart hordó fenekéről. A mottó az, hogy felismered, hogy ez nem arról szól, hogy (Megszentelt Kapcsolatban) hibásan jártál el; ez pont azt jelenti, hogy éppenhogy jól végezted az eljárást. Amint azt Magdaléna említi a Kéziratban, az alkímia ereje kipréseli a salakanyagot. Lehet, hogy nagyon érdekes, amikor a salak kipréselődik a partneredből, de nagyon szörnyű, amikor ez belőled sajtolja ki mindezt.

Ami megszentelté teszi a Megszentelt Kapcsolatot, az az, hogy ez az igazán megszentelt módja a létezésnek. A megszentelt szó jelentésének lényege, hogy egészt hozol létre. Tehát -- amikor valami olyasmit teszünk, ami egész-séget hoz létre (ebben az esetben pszichológiai egész-séget, kerek egységet), akkor megszentelt, vagy szentséges tettet hajtunk végre.

A kölcsönös biztonság, őszinteség és megbecsülés olvasztótégelyében, lehetővé válik egy újfajta énnek a kiizzítása. Ez a fajta új én pszichológiailag jóval őszintébb, jóval éberebb, valamint szabadabb mint az ellentettje volt, mielőtt bekerült volna a kapcsolat kohójába. S mint a saját hamvaiból feltámadó főnix, ennek az énnek szárnyai vannak. Képes olyan helyekre szárnyalni, amikről eddig elé csak álmodozhatott.

Olyan misztériumok vannak itt, s kincsek, amik azokra a bátrakra várnak, akik készek belépni a saját és a partnereik mélységeibe. Ez nem, mint mondottam már, mindenkié. Valószínűleg tudni fogod ezt, hogy valószínűleg erre jelölt vagy, mivel érezni fogod ezt a lelkedben, a szívedben.

Amennyiben erre az ösvényre lépsz, tudd, hogy itt nincsenek használati utasítások, kézikönyvek. Nagyon kevés kalauzolás van azon az úton. A spiritualitáshoz vezető út hagyományosan egyfajta magányosságról szól. S a magányos időszakok, lehet, hogy szükségesek azok számára, akik a Megszentelt Párkapcsolatban vannak, ez alatt valami megváltozik. Beleegyeznek abba, hogy együtt mennek az isteniség felé vezető úton, egymás mellett, keresztül mennyen és poklon, keresztül pompás csúcsokon, ahol minden hirtelen kristálytisztává válik, keresztül a pszichológiai halál sötét völgyén, ahol még az is nehézkes, hogy következő lépés helyét megláthasd. És mégis, keresztül a nem tudás sötétségén, egy mély, alapvető érzés éled. Ehhez egy szokatlan szentháromságra van szükség -- három dologra, hogy elvégezzük legszentebb feladatot -- kölcsönös biztonság, pszichológiai őszinteség, és a Szerelmed megbecsülése.

Jó utazást!

fordította: Ziegler Attila

Jadranka képe

Matiri kedves!
Néhány gondolatot szeretnék hozzáfűzni a „Megszentelt Párkapcsolat nem mindenkié”-vel kapcsolatban.Eszembe jutott Platon Lakomája,ahol Zeusz előveszi az embert,és két részre vágja.S amint így ketté válnak,mindegyik félben sóvárgás támad önnön másik fele után.Mindkét fél karja átöleli a másikat.Testük összefonódik,és megkísérlik,hogy újra összenőjenek egymással,s csaknem belepusztulnak a vágyakozásba.Zeuszban ekkor feltámadt a szánalom az emberfaj iránt,és új módot teremtett vigasztalásukra azzal,hogy ivarszervüket kívülre helyezte.Megengedte,hogy nemzenek egymással és egymás által szülessenek.-merthogy addig a Zeusz által teremtett ember androgyn volt-Szóval azóta szaporodnak az emberek oly módon,hogy "...a férfi meglátogatja az asszonyt"...Ebből csak annyit akartam kihozni,hogy szerintem a legideálisabb kapcsolat feltétele az egymást mindhárom síkon kiegészítő és kielégítő energiák találkozása.Képzeljük el,hogy félbe tépünk egy papírlapot.Miután újból össze akarjuk rakni a félbe tépett részeken,természetesen passzolnak a szálak mindenhol.És itt jön a képbe,hogy ez bizony nem mindenkinek adatik meg.Természetesen nagy szükség van a nyílt lapokkal való "játszmára"....
szeretettel;Jadranka

amarana képe

Tóbiás legújabbb shoudjából:

"............Ez az egyik dolog, amit tanulmányozunk a Felébredés Házában mostanság, és ez az, amit az Új Földön már egy jó ideje tanulmányozunk: hogy az emberek miért játsszák azokat a játszmákat, amiket játszanak? A válasz – mert imádják. A válasz – mert jó érzést ad. A válasz – mert valamit megtanulnak belőle. Hogy miért játsszák az emberek azokat a játszmákat, amiket játszanak? Mert annak tenniük kell értük valamit.

Namost, ha megnézitek: -„Az emberek miért játsszák azokat a játszmákat, amiket játszanak?” című könyvben az apró betűs szöveget is – akkor az apró betűs részben az áll, hogy bármikor kiszállhatnak belőle, amikor azt választják. Továbbá abban a nagyon, de nagyon apró betűs részben az is ott áll, abban a pillanatban, amikor azt választják, az életük meg fog változni. És tudjátok, a legtöbb ember soha nem néz ilyen mélyre. Nem akarnak. Nem akarják, hogy az életük megváltozzon.

Á! Most erre azt mondjátok: - „De Tóbiás, ez egy ellentmondás. Nem akarják, hogy megváltozzon az életük, de közben a változást kérik. „Nem. Ők mindössze azt akarják, hogy az életük egy kicsit jobb legyen. Csak egy kis haladékot akarnak. Egy kis hatalmat akarnak. Egy kis drámából és energiából való táplálkozást akarnak. Egy kicsit jobbak akarnak lenni, mint a barátaik és a szomszédjaik, de egyáltalán nem akarnak változást az életükben. A változás a valódi átalakulással jár, és vajon hány ember áll valóban készen egy valódi átalakulásra?

Ez egy játszma. Ez abszolút egy játék. Ha nem vagy boldog annak kapcsán ahol élsz, amit teszel, és akivel élsz, akkor a játszmát választod. Kérdezd meg magadtól, hogy miért? Kérdezd meg magadtól, hogy mit kellene feladnod, ha többé nem játszanád ezt a játékot? Kérdezd meg magadtól, hogy lehet, hogy akkor az életed fenekestül felfordulna? – és ez az emberi jogos igényeket támasztó aspektus sikítozni és panaszkodni fog, mert ő továbbra is ezt a „nekem ez jár” nevű játékot akarja folytatni. Kérdezd meg magadtól, hogy mi történne, ha abbahagynád ezt a játékot?............................."

Jadranka képe

Micsoda igazságod vagyon drága Amarana.A lényeg tényleg a hatalmi harc,és az energia rablása.Az,aki fél,irányítani akar.Milyen egyszerű is a langyos pocsolyában ücsörögni..:)

amarana képe

Játszma bizony, és miért?
 mert soha nem mi ,önmagunk vagyunk a fontosak, hanem mindig a megfelelni akarás, hogy szeressenek, hogy elismerjenek, hogy tartozhassunk valakikhez, mert nem voltunk tudatába annak, hogy valójában kik is vagyunk és kihez, micsoda nagy egységhez tartozunk!

Ez generációs probléma, a szülőket hibáztatják de őket sem tanították meg hogyan kell nevelni! De akik már erre rájöttünk,  saját felelősségünk másként élni. No ehhez kell felnőni és ennek a tudatosításával élni a mindennapjainkat ,szépen lépegetve felfelé a piramis szintjein. Megmaradni a felső szinteken bizony nem egy könnyű feladat , élmények, történések hatására lehet könnyen csúszkálni a szinteken, le-föl, le-föl, de zuhanni is ?, majd Főnixmadárként újra szárnyalni?!

Ugye ismerős?

Látókörtágítás:
Továbbfejlesztett, 7 szintes, Maslow piramisa:

 http://www.jgytf.u-szeged.hu/tanszek/pszichol/Palkutiadrienne/palkuti-maslow-szukseglethierarhiaja-2005-11-30-n13.pdf

az ő nevéhez fűződik az első néhány érdemi lépés, amit azóta is mindenki előrángat. Öt alapvető emberi szükségletet ismert fel, amelyek sajátos hierarchikus sorrendet követve bukkannak fel és késztetnek viselkedésre.
Azt mondja, hogy tökmindegy melyik szinten állunk éppen, az a lényeg, hogy nem lehet szintet ugrálni, csak egyenként mozogni fel-le.

1.szint - fiziológiai - képzeld magad állatinak, és mindezt magába foglalja. Enni, inni, aludni, szexelni. Ahogy korábbi mentorom fogalmazott: "Sokan éppen ott követik el a hibát, hogy 1 felsőbb szintre (szeretet) sorolja ezt. A topmenedzser, aki annyira felszínes kapcsolatokat ápol, hogy a feszültséget 1 éppen útjába akadó nőbe vezeti le. Ennek semmi köze a szeretethez, ez a legalacsonyabb szint."

2.szint - biztonsági - nem véletlenül laktunk barlangban, fedél kell a fejünk fölé. Construma van most, én is megyek ki. A nagy érdeklődés nem azt jelenti, hogy ennyien vannak a biztonsági szükségleti lépcsőjükön (bár ez hajt minket az építkezés felé), hanem itt már felsőbb igények is közrejátszanak.

3.szint - szeretet és elfogadási vágy - itt jön be a család, a baráti kör. Tartozni valakihez, szeretni és szertve lenni. Fontosnak lenni és másokat fontosnak tartani. Ha már van kajám és nem érzem azt, hogy bármelyik pillanatban kidobnak az utcára, akkor tudok csak másokkal foglalkozni. Persze itt is vannak kivételes emberek, elég csak a kolduló szerzetesekre gondolni.
 
4.szint
- elismerés szükséglete - mások megbecsülését kivívni. A főnök dicséretét, szüleink simogatását, párunk hálát sugárzó tekintetét. Ez nem 1 elfogadás, ami 1 sík érzelmi vonulatot jelent, hanem 1 felhúzás, hogy többre hajtson minket. Egy plusz teljesítmény elismerése. Nagyrészt ezért hallunk gyakran olyat, hogy "kevés a fizu, de jó a kollektíva" vagy "érzem, hogy fontos vagyok a főnöknek" vagy "szeretem a főnökömet, mindig megdícsér és figyel rám". Ez bizony rendkívül erős húzóerő, ha már megvan az előbbi 3 szint.

5.szint - önmegvalósítás - ezt spirituálisnak is hívják. Valami, ami egy életcél felé visz minket vagy úgy érezzük az 5. lesz  fontos ("olyat tehetek, amit szeretek csinálni, és mindig vágytam rá").

Mire használható ?

 Magadnak - ha rájössz, hogy adott pillanatban hol állsz, akkor megérted és el tudod mondani másnak, hogy miért nem motivál téged a "...". Ez sok kellemetlenségtől, félreértéstől szabadít meg, és te sem fogsz olyanért dolgozni, ami egyáltalán nem motivál, közben nem tudod miért égsz ki és vagy ideges.

Másokkal szemben nem fogsz olyan elvárásokat támasztani, ami nem az ő adott szintjének megfelelő. Hiába mondanám egy hajléktalannak, hogy valósítsa meg önmagát, hiszen van ideje, amikor az a legfontosabb neki, hogy tudja aznap álomra hajtani a fejét...
Maslow szerint:

Az egyik szinten lévő
szükségleteket legalább részben ki kell elégíteni, mielőtt a felette
lévő szint szükségletei a cselekvés jelentős meghatározóivá válnak.
Amikor nehéz élelemhez jutni és biztonságot teremteni, ezen
szükségletek kielégítése határozza meg a személy cselekedeteit,
és a magasabb szintű motívumoknak kevés a jelentősége. Az egyén csak
akkor lesz képes esztétikai és intellektuális érdeklődésére időt és
energiát szentelni, amikor alapvető szükségletei könnyen kielégíthetők.
A legmagasabb szintű motívum az önmegvalósítás,
mely csak azt követően elégíthető ki, hogy minden más szükséglet
kielégülést nyert. Maslow az önmegvalósító emberek vizsgálatát tűzte ki
célként maga elé.

Az önmegvalósító emberek azok, akik saját lehetőségeiket rendkívüli módon ki tudták használni. Sok ember megéli az önmegvalósítás élményét, melyeket Maslow csúcsélménynek nevezett.

A csúcsélmény
egy olyan élmény, melyet boldogság és kielégültség jellemez. Valójában
a tökély és a cél elérésének egy időleges, nem mások ellen irányuló és
nem éncentrikus állapota. A csúcsélmények változó intenzitással és
különböző formában jelennek meg. Lehet például kreatív tevékenység, a
természetben való gyönyörködés, másokkal való intim kapcsolat, szülői
élmény vagy éppen a sportolás öröme. Az önmegvalósítók jellemző tulajdonságaik:

    • A valóságot gyakorlatiasan észlelik, és jól tűrik a bizonytalanságot.
    • Olyannak fogadják el magukat és másokat, amilyenek.
    • Spontán módon gondolkodnak és viselkednek.
    • Inkábba a problémákra, mint önmagukra összpontosítanak.
    • Jó humorérzékük van.
    • Kreatívak.
    • Törődnek az emberiség jóllétével.
    • Mélyen átélik az élet alapélményeit.
    • Erős és kielégítő kapcsolatokat alakítanak ki inkább kevés, mint sok emberrel.

 

"."

Még többet olvashattok a szükségletelméletéről itt :
http://www.cons.hu/index.php?menu=cikk&id=20

http://www.youtube.com/watch?v=EIao6jO9Q7w&feature=related

Jadranka képe

Istenem,Amarana!Minden szavad TALÁLT,SÜLLYED...:)
Úgy hiszem,Isten minden nap ad nekünk egy pillanatot, amikor megváltoztathatunk mindent, ami boldogtalanná tesz. S mi mindennap úgy teszünk, mintha nem vennénk észre ezt a pillanatot, mintha nem is létezne, mintha a ma ugyanolyan lenne, mint a tegnap, és semmiben sem különbözne a holnaptól. De aki résen van, az észre fogja venni a mágikus pillanatot. Bármikor meglephet minket: reggel, amikor bedugjuk a kulcsot a zárba, vagy az ebéd utáni csöndben, és a nap bármelyik percében, amelyik nem látszik különbözőnek a többitől. Ilyenkor leszünk képesek a csodákra.Felnyílik a szemünk.Megkapjuk a tisztánlátást; tetté érlelődik a szándék, alkotássá emeli a gondolatot; lecsöndesíti a szenvedélyeket, elhamvasztja az indulatokat: a vadat megszelídíti, a mimózát fölbátorítja; szétzúzza a lélek kőképződményeit, lekapargatja a szív mészkőlerakásait - aki látni s hallani tud, megérti üzenetét. Ezt úgy nevezem: változás.Nagy segítségemre voltál mindezekben.Leszálltam a kerítésről.....
ölellek;Jadranka

amarana képe

Ölellek, örömmel és hívásra tettem, ugyanúgy segítetek Ti is nekem:

http://www.youtube.com/watch?v=aeYTBvanFmE&feature=related

amarana képe

A nagymama elhatározza reggel, hogy ma mit is csinál egész nap, kedvére való dolgokkal tölti idejét. Aztán érkezik egy telefonhívás..., hogy vigyáznia kellen az uncsira... Ezzel belép Masslow piramisa is az életébe,.....hisz ma mást szeretett volna csinálni, de ha nem megy az uncsira vigyázni, akkor nem fogják szeretni... stb. Elmegy , pedig felvállahatta volna az akaratát, döntését, talán máshogyan is megtudták volna oldani gyerekei, ha őszintén nyilatkozik. Nem volt bátorsága belső hangjára hallgatni.

Egy másik:
Egy anya intelmei: Fiam , úgy menj el otthonról, hogy az ajtóból, ha visszanézel , lásd mit hagysz magad után, mert sosem tudod kivel érkezel haza, meg egyáltalán.... ! Ez csak arra jó, hogy ha úgy érzed, hogy este már beleszédülsz a mosogatóba , akkor is megtedd, vagy éppen kötelezően beágyazz, vagy bármi amit mások nem láthatnak!.....mert elhitették veled, hogy ez így szabályos , ezt így kell!
Élünk, éltünk valaha is én-magunkért ?, s ha igen netán bűntudattal ?

Michelle Eloff (08.01.04) - Kuthumi: Mester vibrációs beavatás az Autentikus Énbe

margardian képe

Drága lányok... értéket adtatok,... leszálltam a keritésról én is. :)
Összefoglalva ahogy jadranka írja :
"Felnyílik a szemünk.
Megkapjuk a tisztánlátást; tetté érlelődik a szándék, alkotássá emeli a gondolatot; lecsöndesíti a szenvedélyeket, elhamvasztja az indulatokat: a vadat megszelídíti, a mimózát fölbátorítja; szétzúzza a lélek kőképződményeit, lekapargatja a szív mészkőlerakásait - aki látni s hallani tud, megérti üzenetét.
Ezt úgy nevezem: változás."
Szép hétvégét mindenkinek!

amarana képe

Máté Imre:Yotengrit c. könyvéből:
>
> a rábaközi tudók szellemi hagyatékának gyűjteményéből most, az "AJA"
> könyvéből szeretnék ismertetni. Az" AJA", mely magába foglalja a teremtés
> tanát, valamint a tudás gyarapításának, a lélek szépítésének tanát is. Az"
> AJA" tanításai számos hasznos, a mindennapokban eredményesen használható
> útmutatást közölnek arra vonatkozóan, hogyan tegyük rendbe emberi
> kapcsolatainkat, párkapcsolatunkat és miként tehetjük teljesebbé szerelmi
> életünket.
>
> Ismeretes tény, hogy mára, mennyi kérdés feszül a nő és férfi kapcsolata
> köré, hogy mennyire nehézzé vált a magyar nő és férfi kapcsolata, a
> párkapcsolatok egyensúlyának megtartása. Tapasztalhatjuk azt is, milyen
> nehéz, mai körülményeink között a női, illetve a férfi szerepek
> gyakorlata, érvényesítése. Az "AJA" tanításai segítségére lehetnek
> mindenkinek, aki figyelmességgel, gyengédséggel kívánja megfűszerezni,
> emberi kapcsolatait, kedvesével való viszonyát, szexuális életét.
>
> Menjünk kicsit vissza, a szeretet szavunk mélyebb értéséért. Érdekes
> üzenetet hordoz, már a "szer" szavunk is: a "szer" volt az a helység, ahol
> a különféle munkához szükséges eszközöket tartották és tanácsot tartottak
> őseink. A "szer" szavunk, utal rendre, egymással kapcsolatban álló felekre
> is. A szer volt, ahol a szerszámokat / belső megmunkálás eszközei /
> tartották, mely szer-számok segítségével meghitt otthont teremtettek,
> földet műveltek. ..Szerda pedig a hét közepe, hiszen a hét a magyaroknál,
> vasárnap, "vásár"nappal kezdődik. Közép, avagy szív... Ezzel az utalással
> talán mélyebben is érthető, a szeretet, szerelem, szavunk gyökere,
> tanítása.
>
> Azt gondolom, hogy aki szeret, másokat is képes felemelni, megújítani,
> hiszen önmaga szabaddá vált a Szeretetben. Aki szeret, Istenben él és
> hozzáállásában, cselekedeteiben, kifejezi Istent. E gondolat mentén, az
> "AJA" méltán nevezhető a magyar hagyomány gyöngyszemének, a Szeretet
> Művészetének.
>
> Ha így gondolkodunk a párkapcsolatokról, az egymással való viszonyunkról,
> egyértelműen látszik, hogy ez a szeretet, nem az a szeretet, ami egyik nap
> szeret, a másik nap kiszeret. A meghitt párkapcsolat esetében többről van
> szó, mint "szeretem, nem szeretem".Már pedig, ha megértő emberi
> kapcsolatra vágyunk elsődleges szempontunkká kell váljon a másik
> elfogadása akkor is, ha ez nekünk, nem igazán esik jól, vagy nem tettszik.
> Tálán többen is felismerték már, hogy a legnehezebb a mások
> kellemetlenségének elviselése, s éppen ezért a párkapcsolatok zöme, a
> könnyebb megoldások választásába torkollik: ezek a tarkabarka játszmák,
> melyek önös, kicsinyes és méltatlan szerepeket osztanak nőnek és férfinak
> egyaránt.
>
> Yotengrit "AJA" Szeretet Művészete, az elfogadó, egymást tiszteletben
> tartó, a figyelmes párkapcsolat elemeit, olyan kultúrát tanít, melynek -
> tapasztalatom szerint - a mai ember jócskán híján van. Ha nem így volna,
> nem lenne ennyi probléma a világban, melynek okát a nő és férfi egyéni
> szerepkonfliktusában látom, mely pedig, a teremtéssel való kapcsolat
> szétzuhanására, a szakralitással - gyökerekkel való szakadásra mutat...
>
> A szexualitás az "AJA"- ban az EGYség, támogatásában, a javulás érdekében,
> a szeretet, szerelem, szeretkezés hármasságában, a jó egészség
> garanciájaként jelenik meg. Kimondja, hogy a nőnek és férfinak, Istentől
> eredő joga a boldogság. Nő és férfi EGYségét, EGYüttműködésüket tartja
> szem előtt azaz, együttműködésüket Istenben: " Nő meg férfi- Egy két fele.
> Együtt alkotnak egészet..." /Aja/
>
> Őseink a nő testét Szentélynek, Isten teremtő műhelyének tekintették és
> eképpen is bántak vele, s a Nő is így tanulta meg testét: " az asszony
> teste szent, mert benne ismétlődik folyton folyvást a teremtés. Teremtés
> műhelye az ő teste, ezért mindig különb anyagra, mindig a különb szellemre
> vágyik..."/ Aja /
>
> A nő és a teremtés kapcsolódásában, a nők és férfiak talán megértik azt,
> vajon minek okán jár érzelmekben, megtapasztalásban, annyira elől a nő.
> Mindezen adottság tudatában pedig, meg van a nők lehetősége, hogy ezt a
> magukban hordott, eredendően szakrális minőséget, Ősi Női Erejüket,
> felelősséggel, a megfelelő hozzáállásuk birtokában érvényre juttassák. Ez
> újfajta hozzáállás gyakorlatát jelenti számukra, hiszen új szerepeik
> megvalósításáról van szó, melyek alkalmazásával támogatják és emelik a
> férfit. Ez mindkettőjük, nő és férfi részéről is, az együttérzés és
> figyelmes elfogadás, az önmérséklet gyakorlását, ennek érdekében pedig a
> lelassulást, elcsendesedést, a test- lélek-szellem együttműködő
> hármasságának értését jelenti.
>
> Itt szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy
>
> nőből és férfiból nem szabad továbbra is árucikket csinálni, valamint a
> nőt és férfit, nem szabad tovább impotenciával, a pénisz kicsinységével, a
> kis mellűséggel, kevésbé fénylő szájjal, narancsbőrrel, ráncokkal,
> töredezett hajjal, a "nem vagy megfelelő" sugalmaival sokkolni! Ha így
> tesz a világ, vét az Élet Szakralitása ellen. Nőnek és Férfinak, ki kell
> ebből emelkedni: együttérzése és együttműködési szándéka birtokában, össze
> kell fognia annak érdekében, hogy ezt a mindkettőjük számára méltatlan
> szerepet meghaladják. E közös cél érdekében az "AJA" könyve hasznos
> útmutatásokkal áll rendelkezésre, mely útmutatások, szimbolikus üzenetek
> értése, a Belső világ értését is feltételezi...
>
> Mindannyian szeretetre, kedvességre, figyelmességre vágyunk, így hát
> engedjünk a szeretet, tanításának. Álljunk magunk mellé, hogy egymás mellé
> állhassunk, merjük látni spirituális - materiális és szellemi
> minőségeinket, hogy hármasságunk -szakralitásunk egyensúlyában élhessünk.
> Szeressünk, hogy szeressenek minket, fogadjunk el, hogy elfogadjanak
> mások, ébresszük fel emberi, felsőbb érzelmeinket! Merjünk tanulni
> egymástól ugyanúgy, ahogy a Naptól, az Égtől, a Fáktól, a Széltől, a
> természettől, a Mindenségtől.
>
> Meglátásom szerint, a szeretet ismeri a mértéket, a felelősséget, másokat
> megóv, figyelmes, támogatja az egyéni és közösségi fejlődést és gyógyít.
> Mindez, ellent mond a mai gyakorlatnak. Éppen ezért, aki valódi, mély,
> megbecsülésben kiteljesedő párkapcsolatra, emberi kapcsolatokra vágyik,
> annak ezért meg kell dolgoznia, elsősorban magán, magában. S hogy, hogyan?
> Figyelmesen, türelmesen. A kezdetektől fogva, mindannyiunk sajátja a
> szeretet, így tanulnunk nem kell: vissza venni, ébreszteni, táplálni,
> megerősíteni annál inkább szükséges! Visszavenni helyes hozzáállással,
> ébreszteni, táplálni szép szavakkal, helyes cselekedettel, önvizsgálattal,
> az önmérséklet gyakorlásával. Milyen nehéz, sóhajtunk fel, hiszen mennyi
> gát, mennyi negatív tendencia, mennyi félelem és szorongás áll az útjában.
> S mégis, arra buzdítok cikkem megírásával, hogy indulj el, indulj el
> Befelé, Belső központod felé, hiszen amit keresel Belül leled meg, s e
> Belső munkán keresztül emelkedhetsz felfelé. Önvizsgálatoddal erősítsd meg
> párkapcsolatod billegő pilléreit! Ehhez kínálok most az "AJA" könyvéből
> tanításokat számodra.
>
> Az "AJA" Hét esszenciája párkapcsolatod, emberi kapcsolataid értéséhez:
>
> 1." Úgy csináld, ahogy jól esik, ahogy mindkettőtöknek jól esik!
>
> 2. Ha elhagytak gondold meg, mit hibáztál te magad, ha becsaptak, gondold
> meg, nem méltatlanokhoz ereszkedtél-e?
>
> 3. Nőstény erény: nőstény gyöngédség, béketűrés, bátorság, virág-szépség,
> üres kancsó asztalra tétele, kotlós gondoskodása, mosoly szép szavakért.
>
> 4. Hím erény: hím gyöngédség, béketűrés, hím bátorság, dongó szorgalma
> virág kelyhében, üres kancsó megtöltése az asztalon, kakas ébersége, szép
> szavak mosolyért.
>
> 5. A szerető nem tulajdon, ő társ. Nő meg férfi egyenlők.
>
> 6. A férfi, ha nem önmaga kéjét keresi, hanem ha kéjt akar okozni, örömöt,
> gyönyört, a nő gyönyörén át nyeri el önmagának a legszebbet.
>
> 7. A nemek közt nincs verseny, nincs háborúság. FÖLADATUK MÁS:kiegészítik
> egymást egész emberré"./ Máté Imre: Yotengrit /
>
> Elcsendesedve, az elmét lehalkítva, a pörgést lelassítva, a tevékenységet
> és a beszédet visszafogva, a megértés Belülről megérkezik. Ébreszd
> Magadban figyelmességedet, türelmedet! Mindannyian élvezhetjük az
> eredményt. Így legyen!
>
> Knolmár Marica
>
> http://209.85.129.132/search?q=cache:dISpzgxkEJYJ:ot.szeretni.hu/knolmar...
>

Hozzászólás megjelenítési lehetőségek

Belépve a választott hozzászólás megjelenítési mód a „Beállítás” gombbal rögzíthető.