Megértve a tanítást
„Buddhák, buddhák milliói voltak ezen a földön. Mind ugyanazt tanították. Nem is tehettek másképp. Az igazság egy, csak a kifejezésmód sokféle. Az igazság egy – mindannyian arról beszéltek… De ahelyett, hogy megértenéd, te követni próbálod, és itt véted el a dolgot.
A követés nem megértés. A megértés nagyon, nagyon mély dolog. Ha megérted, akkor nem buddhista lesz belőled... ha megérted, akkor Buddha lesz belőled! Ha megérted, akkor nem kereszténnyé válsz, hanem Krisztussá. A megértés Krisztussá tesz – hatalmas a különbség. A követés ismét döntésfóbia. A követés azt jelenti: mostantól vakon követlek. Most már nem kell döntenem. Most bárhová mész, én is arra megyek.
A megértés viszont azt jelenti: bármit mondasz, én meghallgatom, meditálok rajta, és ha felébred az én megértésem is és egybevág a tiéddel, akkor követni fogom az én saját megértésemet.
A tanítók csupán segítők az úton, csak jelzik az utat. Ne ragaszkodj hozzájuk. A követés ragaszkodás – a ragaszkodás pedig félelemből ered, nem megértésből.
Amint követővé válsz, eltéveszted az utat. Amint követővé válsz, egy dolog bizonyos: felhagytál a kereséssel. Lehetsz teista és mondhatod azt, hogy Isten létezik, hogy hiszel Istenben. Lehetsz ateista és mondhatod, hogy nem hiszel Istenben. Mondhatod, hogy ateista vagy kommunista vagy... De mindkét esetben csatlakoztál egy egyházhoz. Csatlakoztál egy tanhoz, egy dogmához. Csatlakoztál a csőcselékhez, a tömeghez.
A keresés egyéni, és tele van veszéllyel. Egyedül kell haladnod, és épp ez a szépsége. A mély egyedüllétben, ahol egyetlen gondolat sincs jelen, Isten belép hozzád, vagy inkább feltárulkozik előtted. Mély egyedüllétedben az intelligenciád ragyogó lánggá válik. Mély egyedüllétedben csend és üdvösség vesz körül. Mély egyedüllétben, a szemed felnyílásával a lényed nyílik meg. A keresés tehát mindig egyéni.
Akkor mit csinálok én itt? Megpróbállak benneteket egyénekké tenni. Mert ti a tömeg részeivé szeretnétek válni – ezt szeretnétek, mert nagyon könnyű és kényelmes dolog másokat vakon követni. De én nem azért vagyok itt, hogy vakokká tegyelek titeket. Nem azért vagyok itt, hogy hagyjam, hogy hozzám ragaszkodjatok, mert akkor azzal nem lennék a segítségetekre. Megengedem, hogy közel legyetek hozzám, de nem engedem, hogy ragaszkodjatok. Megadom nektek a lehetőséget, hogy megértsetek engem, de nem fogom megengedni, hogy higgyetek bennem. A különbség leheletfinom, mégis óriási. Maradjatok éberek, mert különben az elmétek hajlamos lesz minden felelősséget rám hárítani.
Ez az, amit teszel, amikor azt mondod: „Feladtam magam.” Ez a feladás azonban nem bizalomból hanem döntésfóbiából, félelemből, az egyedülléttől való félelemből történt. Nem, én nem azért vagyok itt, hogy az utadat kényelmessé, komfortossá tegyem, mert nem lehet kényelmessé és komfortossá tenni. Fáradságosnak kell lennie, fáradságosnak, hegynek felfelé. És a legutolsó pillanatban, a végső pillanatban – amit a zen emberei szatorinak neveznek – még én sem leszek ott. Csak a kapuig lehetünk útitársak. Amint átléped a kaput, egyedül vagy.
Ezért az út végére képessé kell, hogy válj az egyedüllétre. Nekem abban kell segítenem, hogy megszabadulj a félelemtől, segítenem kell, hogy döntésképessé válj. Bízz a létben – semmilyen más bizalomra nincs szükség. Bízz a létben, és az spontán és természetes módon elvezet a legvégsőhöz, az igazsághoz, Istenhez – vagy nevezd, aminek akarod.
Az élet folyója az óceán felé halad. Ha bízol, akkor együtt áramolsz a folyóval. Már benne vagy a folyóban, de mindenféle élettelen gyökerekbe kapaszkodsz a partnál, vagy a sodrás ellenében kapálódzol. Az írásokhoz, a dogmákhoz, a tanokhoz való ragaszkodásod az, ami nem engedi, hogy a folyó vigyen magával. Dobd el az összes tant, az összes dogmát, az összes írást. Az élet az egyetlen szentírás, az egyetlen biblia. Bízz benne, és engedd, hogy elvezessen az óceánhoz – a legvégsőhöz.”
Osho (A keresés - Előadások a Zen 10 bikájáról)
- Frederic blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
- 931 olvasás
Nem a folyóban folyó vizért vagy itt ha nem ama tényért megtudod élni a víz nélküli folyó élményét is mint üres pohárból inni vagy tányérból enni amin nincs semmi de te jólaksz tőle és oltod szomjadat és vizes ruhadat szárítod ama folyó partján. Nem az életért élsz hisz ismereted sincs az életedre amit mások elmondanak mindent elfogadsz sejt szintű létezésed sem ismered mert nem engedik számodra rá jöj létezésedre miért élsz (főleg ha Osho mondásaiban tudsz élni volt egy szomszédom azt mondta ha billeg a széked ülj a földre mert oda fogol esni ).
Egy vagy magaddal és az ismeretlen ismerőssel mered megismerni őket vagy vársz osho féle alakokra kik megmondják hogyan tegyed?
Osho épp erről ír, kedves Kilincs!
/"Ez a név valóban egy igazi, álarc nélküli arcot mutat! " Az előbb megfeddtél bejegyzésemért! :-)/
"Dobd el az összes tant, az összes dogmát, az összes írást. Az élet az egyetlen szentírás, az egyetlen biblia. Bízz benne, és engedd, hogy elvezessen az óceánhoz – a legvégsőhöz.”"
És én nagyon-nagyon szeretem OSHOT!!! Nekem még szükségem van rá, és vállalom.
Én nem olyannak ismerlek, akinek SZŰKsége lenne bárki tanítására. Viszont ez nem azt jelenti, hogy ne esne jól szépen megfogalmazott, összeszedett gondolatokat olvasni arról, ami számunkra is az igazság.
Merülj el a fényben de ne oltárt keljen készítened hogy érteni tudjad a fényt. Ott megleled ama igazságot ami szavakban nem kifejezhető
Semmi nem kell ahhoz, hogy megéljem ÖN-MAG-a-MAAT.
DE mégis, tudod milyen szép tud lenni egy olyan oltár, persze nevezheted csak egyszerűen díszítésnek is! amit szíved szeretetével együtt építesz a társaiddal, hogy ezt a szeretetet meg tudd jeleníteni? hogy megnyilvánuljon.
Felemelő volt ezt együtt megcsinálni. Minden belőlünk jött, áradt....
Nincsnek tanok nincsenek írások nincsenek dogmák nincsen élet: mert nem mered megismerni az mi az élet. Magadtól mindent tudsz ott nincs helye dogmáknak írásoknak tanoknak és életnek sem. Kedves Lemayar szépszavakat könnyű mondani de élni is abban mennyi ferrárija is volt Oshonak? Nincs végső hisz olyan ez mint a futás indulsz de ebben a pillanatban már a célnál is vagy nincs legvégső emberi szavakban nem találjuk meg az igazságot ma 10órakor ott leszek SzaZsu fényében igazság lenne vagy legvégső?
Nos, az igazsághoz hozzátartozik, hogy én csak azután ismertem meg Osho tanításait, miután megismertem valódi önmagam... Akkor viszont nagyon megfogott az, hogy milyen csodálatosan meg tudta ragadni a dolgok lényegét, és milyen tiszta tudást tudott felszínre hozni önmaga legmélyéből. Ha mindannyian így tudnánk tenni, tényleg teljesen fölöslegesek lennének ezek az idézetek.
.
Ez igaz kedves Frederic, de annyiban igazat adok Kilincsnek, hogy Osho a vége felé már nagyon beleragadt ebbe a tanítósdiba, és összekeverte önmagát egy félistennel. Nem tudott tovább lépni ... Egy igaz tanítónak tudni kell leválni erről a szerepről is ....ahogyan nekünk is tudni kell leválni minden mesterről ... mert önmagad MESTERE Te vagy, csak és kizárólag Te magad.
És ez történik most nagyon nagy méretekben, az önállósodás, ami nemcsak csönd, hanem megérkezés önmagunkba.
Szeretettel
Zsu
Kedves Zsu!
Senki sem tökéletes, én sem, és Osho se volt az... Ez tény és való!
Soha nem is állítottam ennek az ellenkezőjét.
Ölellek tökéletlen szeretetemmel,
Frederic
Én meg baromira ügyetlen vagyok ... és még .... sorolhatnám ... de szeretem a hibáimat is ... Oshot viszont annyira nem, ugye nem baj.
Szintén szeretve üdv
Zsu
Dehogy is, remélem nem nagy gond, ha én néha idézek tőle egy-két gondolatsort...
Ez viszont azt hiszem Neked is tetszeni fog:
http://www.youtube.com/watch?v=GMzY4LiT1pY&f
Igen és mindenki más a mesterünk, így te is az vagy.
Kezemben volt Osho könyve szerencsére nem mondott semmit, de mára igen szó-f-osho lenne csak?