Margának, Anishának, Polinak, Johannának, Rebekának, Kristálynak, és a felismerésnek
Minden önmagától történik
Kérdező: Vajon egy dzsnyání meghal?
Maharadzs: Ő túl van életen és halálon. Amit mi elkerülhetetlennek tartunk – megszületni és meghalni – számára csupán a mozgás kifejeződése abban, ami mozdulatlan, a változásé abban, ami változatlan, a végesé abban, ami végtelen.
Egy dzsnyání számára egyértelmű, hogy semmi sem születik és semmi sem hal meg, semmi sem tartós, és semmi sem változik. Minden olyan, amilyen – örök.
K: Azt mondod, hogy egy dzsnyání túl van a dolgokon. Min van túl? A tudáson?
M: A tudásnak is megvan a maga hajnala és alkonya. A tudat belép a létezésbe, majd visszavonul. Ez megtörténik minden egyes nap, és megfigyelhető bármelyik pillanatban. Mindnyájan tudjuk, hogy néha tudatosak vagyunk, néha nem. Amikor nem vagyunk tudatosak, ez az öntudatlanság sötétségnek, vagy üres térnek tűnik számunkra.
Egy dzsnyání viszont tudja, hogy ő nem tudatos és nem is öntudatlan, hanem csupán éber. Olyan, aki tanúja az elme három állapotának, és azok tartalmának.
K: Mikor kezdődik ez a tanú állapot?
M: Egy dzsnyání számára semminek nincs kezdete vagy vége. Ahogy a só feloldódik a vízben, úgy oldódik fel minden a tiszta létezésben.
A bölcsesség mindig is tagadja a valótlant, viszont a valótlant meglátni, az az igazi bölcsesség. Ami ezen túl van, az már ki nem fejezhető.
K: Én meg vagyok róla győződve, hogy “én vagyok a testem”. Belátom, hogy olyan emberként mondom ezt, aki híján van a bölcsességnek. De mondd, mikor kezdődött az, hogy testnek érezted magad, test-elmének, elme-testnek vagy épp tiszta elmének?
M: Nem lehet a tudat kezdetéről beszélni. Maga a kezdet és az idő fogalma is a tudaton belül található. Hogy érdemben beszélhess valaminek a kezdetéről, ki kell lépned abból a valamiből. És abban a pillanatban, amikor kiléptél, rájössz, hogy ilyen dolog nincs, és nem is volt soha. Csak a valóság létezik, amely nélkül egyetlen “dolognak” sincs saját léte. Ahogyan a hullámok elválaszthatatlanok az óceántól, úgy a teljes létezés a lényünkben gyökerezik.
K: Amit tulajdonképpen kérdezni akarok tőled, itt és most, az az, hogy mikor jelent meg az “én vagyok a testem” érzés? A születésemkor? Vagy ma reggel?
M: Most.
K: De én emlékszem rá, hogy tegnap is megvolt!
M: A tegnapi nap emléke is csak most lehet.
K: Nem lehet kétséges a tény, hogy én időben létezem. Van múltam és jövőm.
M: Így képzeled te – most.
K: Kellett hogy legyen egy kezdet.
M: Most.
K: És mit mondasz a végről?
M: Aminek nincs kezdete, nem lehet vége sem.
K: De én tudatában vagyok annak, amit kérdeztem.
M: Egy hamis kérdésre nem lehet válaszolni. Azt csak látni lehet, mint hamisat.
K: Számomra ez valós.
M: Mikor tűnik valósnak? Most.
K: Igen, számomra teljesen valós – most.
M: Mennyire lehet valós a kérdésed? Az az elméd állapota. Az elme egyetlen állapota sem lehet valóságosabb, mint maga az elme. Vajon az elme valóságos? Hiszen nem más, mint állapotok halmaza, amelyek közül mindegyik átmeneti. Hogyan is tekinthetnénk valóságosnak a mulandó állapotok sorozatát?
K: Ahogy gyöngyszemek a gyöngysorban, az események egymást követik, mindörökké.
M: Azok mind ugyanazon alapelvre vannak felfűzve: “én vagyok a test”. Ez azonban maga is egy elmeállapot, ami nem tartós. Megjelenik és eltűnik, mint az összes többi állapot. A test-elme lét illúziója csak azért van jelen, mert nem vizsgáljuk meg. A nem-vizsgálat a fonal, amelyre az elme összes állapota fel van fűzve. Olyan, mint a sötétség egy zárt szobában. Ott van, de csak látszólag. Ha kinyitjuk az ajtót, hová tűnik? Sehová, hisz ott sem volt.
Az elme összes állapota, a létezés összes neve és alakja a nem-kutatásban, a nem-vizsgálatban, a képzeletben és a hiszékenységben gyökerezik. Becsületes azt mondani, “én vagyok”, de azt mondani, hogy “én ez vagyok” vagy “én az vagyok”, az az érdektelenség és az elemzés hiányának a jele, a gyengeség és a mentális letargia jele.
K: Ha minden fény, hogyan jelent meg a sötétség? Hogy lehet sötét a fény belsejében?
M: A fény belsejében nincs sötétség. Az igazi önmagunkról való megfeledkezés a sötétség. Amikor elmerülünk más dolgokban, a nem-önvalóban, mi elfeledkezünk az Önvalóról. Nincs ebben semmi természetellenes. De mi értelme az Önvalóról elfeledkezni a túlzott kötődés miatt? A bölcsesség abban áll, hogy sohasem felejtjük el, hogy az Önvaló a tapasztaló és ugyanakkor a tapasztalat mindig jelenlévő forrása.
K: Az én jelenlegi állapotomban az “én vagyok a testem” gondolat spontán jelenik meg, míg az “én vagyok a tiszta lény” gondolatot rá kell erőltetnem az elmémre, mint valamit, ami igaz, de amit meg nem tapasztaltam.
M: Igen, a szádhana (gyakorlás) abban áll, hogy folyamatosan és erősen emlékezteted magad tiszta lény állapotodra, és arra, hogy nem vagy valami egyéni, sem egyéni tulajdonságok halmaza, és még csak nem is a világegyetemet alkotó összes egyéni tulajdonság teljessége.
Minden az elmében létezik. Maga a test is rengeteg érzékszervi érzékelés beépülése az elmébe, amelyek mindegyike egy elmeállapot. Ha azt mondod, “te vagy a tested”, mutasd meg nekem.
K: Itt van, íme.
M: Csak akkor, ha gondolsz rá. Mind az elme, mind a test időszakos állapotok. Ezeknek a felvillanásoknak az összege teremti a létezés illúzióját. Keresd azt, hogy mi az állandó a mulandóban, és mi a valós a valótlanban. Ez jelenti a szádhanát.
K: Én úgy gondolok magamra, mint a testemre.
M: Gondolhatsz magadra, mint akármi, de próbáld nem bevonni a testet a képbe. Csak érzések, érzékelések és emlékek áramlása létezik. A test egy absztrakció, amit az a vágyunk teremt, hogy egységet keressünk a sokféleségben – ami végső soron nem helytelen.
K: Azt mondják, az “én vagyok a test” gondolat az elme tökéletlensége.
M: Miért beszélsz így? Az ilyen kifejezések csak problémákat okoznak. Az Önvaló minden forrása és mindennek a vége – a végső állomás. Semmi sem külső.
K: Amikor a test gondolata kényszerképzetté válik, az nem teljesen hibás?
M: Semmi sem hibás a test gondolatában, még az “én vagyok a test” gondolatban sem. De egyetlen testté behatárolni magad, tévedés. A valóságban a teljes létezés és minden alak az enyém, és a tudatomon belül található. Én nem vagyok képes leírni, hogy mi vagyok, mert a szavak csak azt írhatják le, hogy mi nem vagyok. Én vagyok, és mivel én vagyok, minden van. De én a tudaton túl létezem, ezért a tudat állapotában nem mondhatom el, mi vagyok. Mégis, létezem. A “ki vagyok én?” kérdésre nem létezik semmilyen válasz.
Egyetlen tapasztalat sem nyújthat választ erre a kérdésre, mert az Önvaló minden tapasztalaton túl található.
K: Mégis, a “ki vagyok én?” kérdésnek kell hogy legyen valami haszna.
M: Erre a kérdésre nincs válasz a tudatban, és ezért segít eljutni a tudaton túlra.
K: Íme, itt vagyok, a jelen pillanatban. Ebben a tényben mi a valóságos, és mi nem az? Kérlek, ne mondd, hogy a kérdésem hibás. Az, hogy megkérdőjelezed a kérdéseimet, nem vezet sehová.
M: A kérdésed nem hibás. Csak fölösleges. Azt mondtad: “itt és most, én vagyok”. Maradj ott: ez valóságos. Ne alakíts át egy tényt egy kérdéssé. Íme, a hibád. Te nem vagy sem a tudás, sem a tudatlanság, sem az elme, sem az anyag.
K: Nemrégen egy fiú keresett fel egy gondjával. Mondtál neki néhány szót, és elment. Vajon a segítségére voltál?
M: Természetesen.
K: Hogy lehetsz ebben ennyire biztos?
M: A segítségnyújtás a természetemből fakad.
K: Honnan tudhatod ezt?
M: Nem kell tudnom. Ez a dolog magától működik.
K: Mégis, tettél egy kijelentést. Mire alapozod?
M: Arra, amit az emberek mondanak nekem. De te vagy az, aki bizonyítékokat kérsz. Nekem nincs szükségem rájuk. A dolgokat megjavítani, ez az én természetem, amely satyam, shivam, sundaram (igazság, jóság, szépség).
K: Amikor egy ember eljön hozzád, tanácsot kér és te adsz neki, honnan jönnek ezek a tanácsok, és milyen erőn keresztül segítenek?
M: Az ember Önvalója hat az elméjére, és hozza létre benne a választ.
K: Akkor mi a te szereped?
M: Bennem az ember és az Önvalója egymásra találnak.
K: Miért nem segít az emberen az Önvalója a te közvetítésed nélkül?
M: De hát én vagyok az Önvaló! Te úgy képzelsz engem, mint különállót, innen ered a kérdésed is. Nem létezik “az én Önvalóm” és “az ő Önvalója”. Csak az Önvaló létezik, mindenki egyetlen Önvalója. A nevek és formák, elmék és testek sokaságának hatására te abba a hibába esel, hogy Önvalók sokaságát képzeled. Mindketten az Önvaló vagyunk, csakhogy te aligha vagy erről meggyőződve. Ez a beszélgetés az egyéni és egyetemes Önvalóról a tanítvány szintjén mozog. Lépj túl ezen, és ne ragadj le a kettősségnél.
K: Kérlek, térjünk vissza az emberre, aki segítségért jön hozzád.
M: Ha eljön, bizonyosan kap majd segítséget. Azért jött, mert arra rendeltetett, hogy segítséget kapjon. Nincs ebben semmi fantasztikus vagy furcsa. Én nem tehetem, hogy egyeseken segítek, másokat pedig visszautasítok. Mindazok, akik eljönnek, segítséget kapnak, mert így működik a törvény. Csak a segítség formája változik.
K: Miért kell idáig eljönnie, hogy tanácsokat kapjon? Nem kaphatja meg őket belülről?
M: Nem hallgatna rájuk. Az elméje kifelé fordul. Tulajdonképpen minden tapasztalat az elmében zajlik, és így maga a látogatás, és hogy segítséget kap, az is belül történik. Ahelyett, hogy találna egy választ önmagában, azt képzeli, hogy a válasz kívülről jön.
Ami pedig engem illet, nem létezik semmiféle “magam”, semmiféle ember és semmiféle segítségnyújtás. Mindezek csak egy felvillanás az elmében. Én vagyok a végtelen béke és csend, amelyben semmi sem jelenik meg, mert minden, ami megjelenik, el is tűnik. Senki sem jön segítségért, senki sem nyújt segítséget, senki sem kap segítséget. Mindez csak egy megnyilvánulás a tudatban.
K: Mindenesetre, a segítség ereje jelen van, és létezik valaki vagy valami, akin keresztül ez az erő megnyilvánul – nevezhetjük Istennek, Önvalónak vagy Egyetemes Tudatnak. A név nem lényeges, de a tény igen.
M: Ez a test-elme álláspontja. A tiszta elme úgy látja a dolgokat, ahogy vannak – buborékok a tudatban. Ezek a buborékok megjelennek, eltűnnek és újra megjelennek, anélkül, hogy valódi létezéssel bírnának. Nincs egyetlen ok sem, ami létrehozza őket, mert az egyes buborékoknak az összes többi oka, és mindegyik befolyásolja az összes többit. Mindegyik buborék egy test, és mindegyik test az enyém.
K: Azt akarod mondani, hogy megvan a hatalmad, hogy mindent helyesen tégy?
M: Nem létezik tőlem különálló erő. Ez a természetem sajátja. Nevezheted kreativitásnak. Egy darab aranyból sok ékszert készíthetsz, de mindegyik arany marad. Hasonlóan, bármilyen szerepet töltsek is be, mindig az maradok, aki vagyo*K:* a mozdulatlan, megingathatatlan és független “én vagyok”. Amit te világegyetemnek, természetnek nevezel, az én spontán kreativitásom megnyilvánulása. Nem érdekes, mi történik, a dolgok történnek. A természetem azonban olyan, hogy minden örömben ér véget.
K: Ismerem egy fiú esetét, aki megvakult, mert az elmebeteg anyja metilalkoholt itatott vele. Kérlek, segíts rajta. Te egyértelműen tele vagy együttérzéssel, és nyilván szeretnél segíteni. Hogyan segíthetsz rajta?
M: Az ő esete beíródott a tudatba. Kitörölhetetlenül ott marad. A tudat dolgozni fog.
K: Változtat valamin az, ha megkérlek, hogy segíts rajta?
M: A kérésed része a fiú történetének. Mivel ő megvakult, te megkérsz engem. Nem tettél hozzá semmit a dologhoz.
K: De a te segítséged egy új tényezőt jelent majd.
M: Semmiképpen sem, minden benne foglaltatik a fiú megvakulásában. Minden benne van – az anya, a fiú, te, én és az összes többi ember. Ez egy egyedi esemény.
K: Azt akarod mondani, hogy még a mi beszélgetésünk a fiú esetéről is eleve elrendelt volt?
M: Hogyan lehetne másképp? Minden dolog tartalmazza a saját jövőjét. A fiú megjelenik a tudatban. Én azon túl vagyok. Én nem irányítom a tudatot. Tudom, hogy a felébredt tudat természetének része, hogy megjavítsa a dolgokat. Engedd, hogy a tudat gondoskodjon a teremtményeiről! A fiú elkeseredése, a te szánalmad, az én hallgatásom és a tudat, amely cselekszik – mindezek egyetlen eseményt alkotnak. Ne válaszd szét alkotóelemekre, hogy aztán kérdéseket tégy fel.
K: Milyen furcsán működik a te elméd!
M: Te vagy a furcsa, nem én. Én normális vagyok és épelméjű. Én olyannak látom a dolgokat, amilyenek valójában, és ezért nem félek tőlük. Te viszont félsz a valóságtól.
K: Miért félnék?
M: A saját magaddal szembeni tudatlanságod az, amely a félelmet kiváltja, és amely ugyanakkor tudatlanná tesz a saját félelmeddel szemben. Előbb döntsd le a tudatlanság falát.
Az emberek azért félnek a haláltól, mert nem tudják, mi a halál. A dzsnyání meghalt, mielőtt meghalna, és látta, hogy nincs semmi, amitől félnie kellene.
Abban a pillanatban, amikor megismered valódi lényedet, már nem félsz semmitől. A halál szabadságot és erőt ad. Hogy a világban szabad lehess, meg kell halnod a világ számára. Akkor a világegyetem a tiéd lesz, a testeddé válik, kifejeződéssé és eszközzé. Az abszolút szabadság boldogsága felülmúl minden szót. Másrészt, aki fél a szabadságtól, nem képes meghalni.
K: Nem azt akarod mondani, hogy aki nem képes meghalni, az élni sem képes?
M: Fogalmazz, ahogy akarsz. A kötődés rabszolgaságot jelent, a függetlenné válás szabadságot. A sóvárgás azt jelenti, hogy rabszolgaként dolgozol.
K: Úgy értsem, hogy ha te megmenekülsz, a világ is megmenekül?
M: Egészként, a világnak semmi szüksége a megmentésre. Az ember hibázik és keserűséget teremt. Amikor eléri a tudatosság szintjét – egy dzsnyání tudatszintjét – az ember jó útra tér. Ilyen a dzsnyání természete.
K: Mi figyelemmel kísérhetjük, amit úgy neveznek, hogy szellemi fejlődés. Egy önző ember vallásossá válik, önfegyelemre tesz szert, gondolatai és érzései kifinomulnak, spirituális gyakorlatba kezd, megvalósítja valódi lényét. Egy ilyesféle fejlődés vajon a kauzalitás törvénye szerint működik, vagy teljesen véletlen?
M: Az én nézőpontomból minden magától történik, teljesen spontán módon. Az ember azonban azt képzeli, hogy egy cél érdekében dolgozik. Mindig egy jutalmat tart szem előtt, és arra törekszik, hogy azt elérje.
K: Egy műveletlen, fejletlen ember nem dolgozik fizetség nélkül. Nem igazságos ösztönzést nyújtani neki?
M: Úgyis létrehozza majd a saját ösztönzéseit. Ő nem tudja, hogy a növekedés a tudat természete szerint való. Ő célról célra halad majd, és különféle guruk után szaladgál, hogy vágyait beteljesítse. Akkor, amikor saját lénye törvényeinek megfelelően, megtalálja a visszavezető utat (_nivritti_), feladja majd az összes célt, mivelhogy világi érdekei megszűnnek. Ő nem vágyik és nem vár már semmit sem a többiektől, sem önmagától. Meghal minden számára, és Mindenné válik.
Nem akarni semmit és nem tenni semmit – ez a valódi teremtés! Látni, amint a világegyetem megjelenik, és elmerül a szívedben, ez egy csoda.
K: A belső erőfeszítés nagy akadálya az unalom. A tanítvány elunja magát.
M: A tehetetlenség és a nyugtalanság (_tamasz_ és radszasz) együtt dolgoznak, hogy elfedjék a tisztaságot és a harmóniát (_szattva_). Mielőtt a szattva megjelenhetne, a radzsaszt és a tamaszt le kell győzni. Minden eljön a maga idején, teljesen önként.
K: Akkor nincs is szükség erőfeszítésre?
M: Amikor az erőfeszítésre szükség lesz, az megjelenik majd. Amikor az erőfeszítés hiánya lesz lényeges, az fog megmutatkozni. Nem kell emiatt felforgatnod az életedet. Elégedj meg azzal, hogy vele együtt haladj, és szenteld magad teljes mértékben a pillanatnyi feladatnak – ez pedig a most halála a most számára. Mert élni annyi, mint meghalni. Halál nélkül nem lehet élet.
Ragaszkodj ahhoz, ami lényeges: a tény, hogy a világ és az Önvaló egyek és tökéletesek. A te hozzáállásod az egyetlen, ami hibás, és helyreigazításra szorul. Ez a folyamat, vagy ez a helyreigazítás az, amit te szádhanának nevezel. Úgy jutsz el ehhez, ha véget vetsz a közönyösségnek, és minden energiádat arra használod, hogy utat nyiss a tisztaság és a könyörületesség számára. Valójában ezek az elkerülhetetlen növekedés jelei.
Ne félj, ne állj ellen, ne halogass. Légy, ami vagy. Nincs semmi, amitől félned kellene. Bízz, és próbálkozz. Éld meg őszintén a tapasztalataidat. Add meg valódi lényednek az esélyt, hogy alakítsa az életedet. Nem fogod megbánni.
- blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
- 1194 olvasás
Mindaz, amire szükséged van, egy csendes elme
...
M: Amikor az elmét távol tartod az elfoglaltságaitól, megnyugszik. Ha nem zavarod meg ezt a nyugalmat, és elmerülsz benne, felfedezed, hogy fény és szeretet járja át, amelyeket még sohasem tapasztaltál. És mégis, azonnal felismered őket, mint igazi természetedet. Amint egyszer mindezt átélted, nem leszel többé ugyanaz az ember. Az elme, amely minden szabályt semmibe vesz, megszakíthatja ezt a békét, és elhomályosíthatja az átélést, de azok bizonyosan visszatérnek, ha az erőfeszítést fenntartod. Egészen addig a napig, amikor minden lánc elszakad, az illúziók és a kötődések megszűnnek, és az élet a lehető legmagasabb fokon a jelenben összpontosul.
K: Min változtat mindez?
M: Az elme nincs többé. Csak a cselekvő szeretet marad.
K: Honnan ismerem fel ezt az állapotot, ha bekövetkezik?
M: Nem ismered majd többé a félelmet.
Szia Tiha!
Megadnád a forrást is ?
„Kérdés: Melyik a legalkalmasabb idő a meditációra?
Maharsi: Mi az idő?
K.: Mondja meg, kérem, mi az!
M.: Az idő csak egy elképzelés. Csak a valóság létezik. Bárminek is gondolja, az úgy fog megjelenni. Ha időnek nevezi, akkor idő. Ha létezésnek hívja, akkor létezés, és így tovább. Miután elnevezte időnek, napokra és éjszakákra, hónapokra, évekre, órákra, percekre stb. osztja. Az idő érdektelen a tudás ösvénye szempontjából. De ezek közül a szabályok és fegyelmi előírások közül néhány hasznos lehet a kezdőknek.
K.: Mi a dnyána márga (a tudás ösvénye)?
M.: Az elme koncentrációja bizonyos szempontból közös a tudás és a jóga [ösvényén]. A jóga az egyéninek és az egyetemesnek - azaz a Valóságnak - az egyesítésére törekszik. Ez a Valóság nem lehet új. Most is léteznie kell, és létezik is. Ezért a tudás ösvénye azt próbálja megismerni, hogyan jött létre az elvá-lasztottság (vijóga). Az elválasztottság is csak a Valóságból származik.
K.: Mi az illúzió?
M.: Ki számára létezik az illúzió? Ezt kutassa és ismerje fel! Akkor az illúzió el fog tűnni. Általában az emberek az illúziót szeretnék megismerni, és nem vizsgálják meg, ki számára létezik az. De ez bolondság. Az illúzió kívül van, és nem ismerjük. De a keresőről úgy tartjuk, hogy ismerjük, és belül van. Fedezze fel, mi az, ami közvetlen, közeli, ahelyett hogy azt próbálná felismerni, ami messze van, és ismeretlen. [... ]
K.: Van-e a Maharsinak valamilyen külön módszere, amelyet kimondottan az európaiaknak javasolna?
M.: Az az egyén mentalitásától függ. Valójában nincsenek szigorú és merev szabályok. [... ]
K.: A munka akadálya az önvaló felismerésének?
M.: Nem. Egy felébredett lény számára egyedül az önvaló a valóság, a tettek csak a jelenségek szintjén léteznek, és nem érintik az önvalót. Még amikor valamilyen tevékenységet végez, akkor sincs meg benne a cselekvőség érzése. A tetteit nem az akarata vezérli, és ő minden ragaszkodás nélkül csak tanúként figyeli őket. Az ilyen tettnek nincsen célja. Aki a tudás (dnyána) ösvényét járja, még munka közben is gyakorolhat. Ez a kezdők számára eleinte nehézséget jelenthet, de némi gyakorlás után hatékonnyá válik, és a munkát nem fogják majd a meditáció akadályának találni."
http://epa.oszk.hu/00900/00939/00107/2009_07_05_00107.htm
http://www.mentatea.hu/niszargadata_teljes .Itt is találsz részeket.
Kedves Aha!
Srí Ramana Maharsi magyar követőinek honlapja: www.arunachala.hu. Csak ajánlani tudom őket. Nagyon klasszak a tanítójukkal együtt. Maharsiról már több könyvet is lefordították, és folyamatosan fordítják őket, amik a Filosz Kiadónál kaphatók. A Mester nem írt, hanem a tanítványai írták le a tanításait. (Mint Jézus:))) Ezeket is csak ajánlani tudom. Maharsi nemzetközileg is ismert igen nagy tanító. Paul Brunton hívta fel rá a figyelmet, mondanom se kell, milyen régen!
Szeretettel Karla
Szia Karla!
Köszönöm a címet.
Egy hasonló lény: http://www.arunnectar.tk/
A tapasztalat nem valóságos
Maharadzs: A kereső az, aki önmagát keresi. Hamar rájön, hogy ő nem lehet a saját teste. Amint az “én nem vagyok a testem” meggyőződés olyan szilárdan bevésődik, hogy ő már nem képes a testért és a test nevében érezni, gondolkodni és tenni, felfedezi, hogy ő az egyetemes lény, aki megismer és cselekszik, hogy ő, és rajta keresztül az egész világegyetem valódi, tudatos és aktív. Ott van a probléma szíve. Lehetsz egy tudatos test, és a körülmények rabja, vagy maga az egyetemes tudat, és teljesen ura minden eseménynek.
Mégis, a tudat, legyen az személyes vagy egyetemes, nem az én igazi lakóhelyem. Én nem vagyok benne, ő nem az enyém, benne nem létezik semmiféle “én”. Én azon túl vagyok, bár nem könnyű elmagyarázni, hogyan lehet valaki egyszerre sem tudatos, sem öntudatlan, hanem egyszerűen csak túl. Én nem mondhatom, hogy Istenben vagyok, vagy Isten vagyok. Isten az egyetemes fény és tudat, az egyetemes tanú. Én túl vagyok még az egyetemesen is.
Kérdező: Ez esetben nincs sem neved, sem alakod? Miféle létezés a tiéd?
M: Én vagyok, ami vagyok, sem alakkal, sem alak nélkül, sem tudatosan, sem öntudatlanul. Én mindezen kategóriák fölött létezem.
K: Te a neti-neti (sem ez, sem az) megközelítést használod.
M: Engem nem találhatsz meg, csak a tagadáson keresztül. Én éppúgy vagyok minden dolog, mint egyik sem. Sem egyik, sem mindegyik. Ezek a meghatározások a világegyetem Urára érvényesek, nem rám.
K: Azt akarod mondani, hogy semmi vagy?
M: Ó, nem! Én teljes és tökéletes vagyok. Én vagyok a létezés lényege, a megismerés lényege, a boldogság teljessége. Nem szűkíthetsz le engem az űrre!
K: Ha te a szavakon túl vagy, miről beszélgetünk? Metafizikai szemszögből, amit mondasz merev. Nincs benne semmiféle belső ellentmondás. De számomra egy csepp táplálék sincs abban, amit mondasz. Teljesen túl van az én legégetőbb szükségleteimen. Mikor én kenyeret kérek, te drágaköveket adsz. Kétségtelenül szépek, de én éhes vagyok.
M: Egyáltalán nincs így. Én pontosan azt adom neked, amire szükséged van – az ébredést. Te nem vagy éhes és nincs szükséged kenyérre. Neked megállásra, szünetre, felhagyásra, felszabadulásra van szükséged. Amiről te azt hiszed, szükséged van rá, nem az, ami neked kell. A valódi szükségleteidet én ismerem, nem te. Szükséges, hogy újra megtaláld azt az állapotot, amiben én vagyok – a természetes állapotodat. Bármi más, amire gondolni tudsz, nem más, mint képzelődés és akadály. Higgy nekem, semmi másra nincs szükséged, csak arra, hogy az légy, ami vagy. Azt képzeled, hogy azzal válsz értékesebbé, ha szerzel. Mintha az arany azt képzelné, hogy ha rezet adnak hozzá, javul a minősége. Elegendő a megszabadulás, a megtisztulás, a lemondás mindarról, ami a természetedtől idegen. Minden más csak hiúság.
K: Könnyebb mondani, mint megtenni. Egy ember hasgörcsökkel jön hozzád, és minden, amit mondani tudsz az, hogy ürítse ki a gyomrát, hányjon. Persze, értelem híján nem lesznek többé problémák. De az értelem ott van, teljesen kézzelfoghatóan.
M: Az értelem mondja neked, hogy az értelem ott van. Ne hagyd magad becsapni. Az összes vég nélküli érvet az értelemről, az értelem maga hozza létre, a saját maga védelme, folytonossága, és terjeszkedése érdekében.
Az értelem fondorlatainak és vergődéseinek kategorikus visszautasítása az, ami elvezet téged az értelmen túlra.
K: Én csak egy alázatos kereső vagyok, míg te magad vagy a Legfelső Valóság. A kereső most a Legfelsőhöz közeledik, hogy felébresszék. Mit tesz a Legfelső?
A személy, a tanú és a Legfelső
Kérdező: Magunk mögött tudhatjuk a toxikománia hosszú történetét, leginkább a drogok révén, amelyek a tudat kitágítását szolgálják. Nekik köszönhetően magtapasztaltunk más tudatállapotokat, emelkedetteket vagy közönségeseket, és arról is meggyőződtünk, hogy nem bízhatunk a drogokban. Hogy hatásuk a legjobb esetben is mulandó, a legrosszabb esetben pedig elpusztítják a szervezetet és a személyiséget. Most új eszközöket keresünk, hogy fejlesszük a tudatot és a transzcendenciát. Azt akarjuk, hogy keresésünk gyümölcsei a mieink maradjanak és életünket gazdagítsák, ahelyett, hogy halvány emlékekké és tehetetlen megbánássá váljanak. Ha Indiába érkezve a spiritualitás alatt önmagunk vizsgálatát és fejlesztését értjük, a mi céljaink határozottan spirituálisak. Elhagytuk a boldog hippik korszakát. Most komolyan gondoljuk, hogy fejlődni szeretnénk. Tudjuk, hogy a valóság létezik, hogy megtalálható, de nem tudjuk, hogyan érjük el, és azt sem, hogyan maradjunk meg benne. Nincs szükségünk meggyőzésre, csak az útmutatás hiányzik. Tudsz nekünk segíteni?
Maharadzs: Nem segítségre van szükségetek, hanem tanácsokra. Amit kerestek, már bennetek van. Vegyétek az én esetemet. Én nem tettem semmit az önmegvalósításért. A Mesterem azt mondta, hogy a valóság bennem van. Én magamba néztem, és megtaláltam ott, épp ahogy ő mondta. Meglátni a valóságot éppolyan egyszerű, mint meglátni az arcodat egy tükörben. Épp csak a tükör tiszta, és hű képet kell hogy adjon. A valóság tükrözéséhez olyan értelem kell, amely nyugodt, amelyet nem torzítanak vágyak és félelmek, amely mentes elvektől és véleményektől, amely minden szinten tiszta. Legyetek tiszták, nyugodtak és éberek, és ne kötődjetek. A többi majd jön magától.
K: Szükséged volt tehát az értelmed megtisztítására és megnyugtatására, mielőtt rájöttél az igazságra? Hogyan csináltad?
M: Nem csináltam semmit. Egyszerűen csak megtörtént. Folytattam az életem, a családom szükségleteivel törődtem. A Mesterem sem csinált semmit. Minden természetes módon történt, úgy, ahogyan ő előre jelezte.
K: A dolgok nem történnek csak úgy! Minden dolognak kell hogy legyen egy oka.
M: Minden, ami történik, oka mindennek, ami történik. Az okok megszámlálhatatlanok, az egyetlen ok gondolata illúzió.
K: Kellett végezned valami konkrét gyakorlatot – meditációt, vagy jógát. Hogy mondhatod, hogy a megvalósulás magától jött?
M: Semmi határozottat nem tettem. Nem csináltam mást, csak éltem az életem.
K: Ezen csodálkozom!
M: Én is csodálkoztam rajta! De végül is mi volt ebben annyira meglepő? A Mesterem szavai igaznak bizonyultak. És mi van abban? Ő jobban ismert engem, mint én saját magamat, ez minden. Miért keresünk okokat? A legelején valamelyest az “én vagyok” érzésével foglalkoztam, és adott időt szántam erre, de ez minden. Nem sokra rá a Mesterem meghalt, én folytattam az életemet. A szavai pontosnak bizonyultak. Ez minden. Mindez egyetlen folyamatot alkot. Ti hajlamosak vagytok időben elkülöníteni a dolgokat, és aztán okokat keresni.
K: Mi most a te munkád? Mit csinálsz?
M: Te azt képzeled, hogy lenni és cselekedni ugyanaz a dolog. Ez nem így van. Az értelem és a test mozgásban és változásban van, és meghatározza más értelmek és testek mozgását. Ez az, amit cselekvésnek nevezünk. Én úgy látom, hogy a cselekvés természete szerint cselekvést szül, akár a tűz, amely önmagát táplálja az égés által. Én nem cselekszem, és nem vagyok más cselekvésének oka sem. Én minden történés időtlen Tudata vagyok.
K: A te értelmedben, vagy más értelmekben is?
M: Csak egyetlen értelem létezik, amely hemzseg a gondolatoktól: “én ez vagyok, én az vagyok, ez az enyém, az az enyém”. Én nem vagyok az értelem, sohasem voltam, sohasem leszek.
K: Hogy jött létre az értelem?
M: A világot anyag, energia és intelligencia alkotja. Ezek különféleképpen nyilvánulnak meg. A vágy és az értelem teremti a világot, az intelligencia pedig kibékíti e kettőt, és létrehozza a harmónia és béke érzését. Számomra minden csak történik. Tudatos vagyok, de ez nem befolyásol.
K: Nem lehetsz tudatos anélkül, hogy befolyásoljon. Itt ellentmondás van a fogalmak között. Minden érzékelés változást jelent. Amint megtapasztaltál egy érzést, az emlékezet nem engedi meg, hogy visszatérj az előző állapotodhoz.
M: Valóban, ami az emlékezethez hozzáadódik, nem törölhető ki egykönnyen. De bizonyosan megtehető, és én tulajdonképpen nem is csinálok mást egész idő alatt. Mint egy madár, amelyet szárnyai hordoznak, nem hagyom magam mögött egyetlen lépés nyomát sem.
K: Vajon a tanúnak van neve és formája, vagy túl van mindkettőn?
M: A tanú csak egy pont a tudatban. Névtelen és alaktalan. Hasonlít a Nap visszatükröződéséhez egy harmatcseppen. A harmatcseppnek van neve és formája, de a kis fénypont a Naptól származik. A csepp tisztasága és simasága szükséges a tükröződéshez, de önmagában ez nem elegendő.
Hasonlóan, az értelem tisztasága és csendje szükséges ahhoz, hogy a valóság benne tükröződjön, de csak ezek nem elegendőek. Ezen felül léteznie kell a valóságnak. Viszont, lévén, hogy a valóság örökké jelen van, a hangsúly a szükséges feltételeken van.
K: Lehetséges, hogy az értelem tiszta legyen és csendes, mindazonáltal, ne legyen semmiféle tükröződés?
M: Létezik a sors, amit figyelembe kell venni. A tudattalan a sors uralma alatt áll; tulajdonképpen ő maga a sors. Lehet, hogy egyeseket várakozásra kötelez. De bármily nehéz is legyen a sors keze, türelemmel és önuralommal eltávolítható. Az egység és tisztaság eltörli az akadályokat, és a valóság képe megjelenik az értelemben.
K: Hogy sajátítható el az önuralom? Én olyan gyenge jellem vagyok.
M: Értsd meg előbb, hogy te nem vagy az a személy, akinek magadat hiszed. Ami gondolod hogy vagy, nem más, mint szuggesztió és képzelet. Nincsenek szüleid, nem születtél, és nem is halsz meg. Elhiheted nekem, amikor ezt mondom, vagy vizsgálódás és tanulmányozás után is eljuthatsz idáig. A teljes hit útja gyors, a másik lassú, de biztos. Mindkettőt a tettek kell hogy igazolják. Tégy a szerint, amint igaznak hiszel – ez az igazság felé vezető út.
K: A sors és a kiérdemelt igazság nem ugyanazt a dolgot jelentik?
M: De igen, mindkettő a tudattalanban játszik szerepet. A tudatos érdem nem más, mint hiúság. A tudatosság mindig az akadályok tudatosítása. Mikor nincsenek többé akadályok, túllépünk rajta.
K: Vajon annak megértése, hogy én nem vagyok a testem, megadja nekem az erősebb jellemet, ami az önuralomhoz kell?
M: Mikor tudni fogod, hogy nem vagy sem a tested, sem az értelmed, azok többé már nem uralkodnak fölötted. Követni fogod az igazságot, bárhová vezessen is, és mindent megteszel, ami szükséges, bármi is legyen az ár.
K: Szükséges a tett az önmegvalósításhoz?
M: A megvalósuláshoz a megértés a lényeges. A tett csupán alkalomszerű. Az ember, akinek megértése szilárd, nem tartózkodik a tettektől. A tett az igazság próbája.
K: Szükségesek a próbák?
M: Ha nem veted alá magadat egyfolytában próbáknak, nem leszel képes különbséget tenni valóság és fantázia között. A megfigyelés és a szigorú értelem segítenek bizonyos mértékben, a valóság azonban ellentmondásos.
Honnan tudod, hogy elérted a megvalósulást, ha nem figyeled meg gondolataidat és érzéseidet, szavaidat és tetteidet, és ha nem csodálkozol el azokon a változásokon, amelyek benned létrejönnek, anélkül, hogy a miérteket és hogyanokat tudnád? Éppen mivel ezek a változások annyira meglepőek, fogod tudni, hogy valódiak. Az előrelátható és a remélt ritkán valóságos.
K: Hogyan jön létre a személy?
M: Éppen úgy, ahogyan az árnyék megjelenik, ha a fény találkozik a testtel, a személy is létrejön, amikor a tiszta öntudatot elhomályosítja az “én vagyok a test” gondolata. És hasonlóan, ahogy az árnyék is változik a talaj alakjának és helyzetének függvényében, a személy is látszólag örül és szenved, pihen és küszködik, talál és elveszít, annak megfelelően, amit a sors megszabott.
Amikor a test nincs többé, a személy teljesen és visszavonhatatlanul eltűnik. Csak a tanú marad, és a Nagy Ismeretlen.
A tanú az, aki azt mondja: “Én ismerek”. A személy azt mondja: “Én cselekszem”. Értsd meg, hogy azt mondani “én ismerek”, nem hamis, csupán behatárolt. De azt mondani “én cselekszem”, teljességgel hamis, mivel nincs senki, aki cselekedne. Minden önmagától történik, beleértve a gondolat megjelenését, is a cselekvést.
K: Akkor mi a tett?
M: A világegyetem tele van tettekkel, de nincs senki, aki tenne. Számtalan személy létezik, kicsik és nagyok, egyesek nagyon nagyok, akik az azonosulás miatt úgy képzelik, ők cselekszenek, de ez mit sem változtat azon, hogy a tettek világa (_mahákadash_) egy egységes egészet alkot, amelyben minden mindentől függ, és minden mindent befolyásol. A csillagok mélyen hatnak ránk, és mi hatunk a csillagokra. Hagyd el a cselekvést a tudat kedvéért, hagyd meg a testnek és az értelemnek; ez az ő világuk. Maradj a tiszta tanú, amíg majd a tanú képe is feloldódik a Legfelsőben.
Képzelj el egy sűrű erdőt, tele hatalmas fákkal. Egyikből egy tábla készül és egy kis ceruza, amellyel írni lehet rá. A tanú elolvassa az írást, és tudja, hogy míg a ceruza és a tábla valamilyen módon az erdőhöz köthető, magának az írásnak ahhoz nincs semmi köze. Az írás teljesen különálló, és ha eltűnik, annak nincs semmi jelentősége. A személyiség feloldódását mindig egy nagy megkönnyebbülés követi, mintha egy nagy tehertől szabadultunk volna meg.
K: Mikor azt mondod, az állapot, amelyben élsz meghaladja a tanút, milyen tapasztalat hatására mondod ezt? Miben különbözik ez attól az állapottól, amelyben csak a tanú létezik?
M: Olyan mintha egy festett anyagot kimosnál. Kezdetben a rajz elmosódik, utána a háttér is elhalványul, és végül a szőttes egyszínű lesz, fehér. A személyiség átadja a helyét a tanúnak, majd a tanú is távozik, és megmarad a tiszta Tudat. Az anyag fehér volt kezdetben, és fehér lett végül. A rajzok és színek megjelentek – egy időre.
K: Létezhet tudat tárgy nélkül?
M: Mikor a tudatnak van egy tárgya, úgy nevezzük tanú-állapot. Mikor vágyak vagy félelmek hatására önmagát a tárggyal azonosítja, ezt az állapotot hívjuk személynek. A valóságban csak egyetlen állapot létezik. Amikor ez az önazonosulás miatt eltorzul, személynek nevezzük. Amikor a létezés érzése színezi ki, az a tanú. Amikor színtelen és határtalan, a Legfelsőnek nevezzük.
K: Én folyton nyugtalannak érzem magam, örökké tele vágyakkal, remélek, keresek, találok, örülök, elfordulok, újra keresek. Mi tart engem ebben a forrongásban?
M: Te önmagadat keresed, anélkül, hogy tudnál erről. Törekszel arra, hogy azt szeresd, ami szeretetre méltó, amit tökéletesen lehet szeretni. A tudatlanság miatt te ezt a kettőség és az ellentétek világában keresed. Amikor megtalálod majd önmagadban, a keresésed véget ér.
K: Mindig is létezni fog ez a szörnyű világ, amellyel harcolnom kell?
M: Nem tudhatod. Igaz, hogy a teljes megnyilvánulás az ellentétek világában létezik. Öröm és fájdalom, jó és rossz, nemes és alantas, haladás és visszafejlődés, pihenés és küzdelem – mindezek jönnek és tovatűnnek – és amíg létezni fog egy világ, az ellentmondások is ott lesznek. Létezhetnek a tökéletes harmónia, boldogság és szépség időszakai, de csak egy adott időre. Ami tökéletes, visszatér minden tökéletesség forrásához, az ellentétek játéka pedig tovább folytatódik.
K: Hogy érhetem el a tökéletességet?
M: Légy csendes. Végezd el feladataidat a világban, de magadban maradj nyugodt. Akkor minden eljön hozzád. Ne alapozz a munkára az önmegvalósításért. Lehet, hogy hasznos mások számára, de nem neked. A remény értelmed csöndjében és szíved nyugalmában lakozik. A megvalósult emberek nagy nyugalomnak örvendenek.
Az élet egyetlen célja maga az élet
Kérdező: Mit jelent az, hogy eredménytelennek lenni a Yogában? Ki eredménytelen a Yogában (yoga bhrashta)?
Maharaj: Ez csupán befejezetlenségről szól. Aki bizonyos okok miatt nem tudta végigvinni az ő Yogáját, azt tekintik eredménytelennek a Yogában. Ez a harc mindig megnyerésre kerül, mert ez az igaz és hamis közötti harc. A hamisnak nincs esélye.
K: Ki sikertelen? A személy (vyakti), vagy az én (vyakta)?
M: Rossz a kérdés feltevés. Nincs szó sikertelenségről, sem a közeli, sem a távoli jövőben. Ez egy ismeretlen országban történő, hosszú és fáradságos utazáshoz hasonlít. A számtalan sok lépés közül csak az utolsó az, amelyik a eljuttat a célállomásodba. Mégsem tekinted sikertelenségnek az összes előző lépésedet. Mindegyik közelebb vitt a célodhoz, még az is, amikor vissza kellett fordulnod, hogy kikerülj egy akadályt. A valóságban minden lépés a célba visz, mert a folyamatos mozgás, tanulás, felfedezés, kibontakozás a te örök végzeted. Az élet egyetlen célja maga az élet. Az Én nem azonosítja magát sikerrel vagy kudarccal – a teljes ezzé vagy azzá válás ideája elképzelhetetlen. Az Én megérti, hogy a siker és a kudarc viszonylagosak és összekapcsolódnak, hogy valójában ezek az élet fonala és szövedéke. Tanulj mindkettőből, és lépj tovább! Ha nem tanultál, ismételj!
K: Mit kell tanulnom?
M: Önérdekeltség nélkül élni. Ehhez valódi lényedet (swarupa) megfékezhetetlen, félelem nélküli, örök győztesként kell ismerned. Amint abszolút bizonyossággal tudod, hogy semmi nem árthat neked, csak saját képzeleted, eljutsz vágyaid és félelmeid, koncepcióid és ideáid figyelmen kívül hagyásáig, és kizárólag az igazságot éled.
K: Mi lehet az oka, hogy egyesek sikeresek, és mások sikertelenek a Yogában? Ez a végzetük, illetve karakterük, vagy csak véletlenség?
M: Soha senki nem sikertelen a Yogában. Ez az egész az előrehaladás mértékének a problémája. Kezdetben lassú az előrehaladás, és a végére felgyorsul. Amikor az ember teljesen megérett rá, a megvalósulás robbanásszerű. Spontán megtörténik, vagy a legcsekélyebb útmutatás hatására. A gyors nem jobb a lassúnál. Lassú érés gyors virágzás váltakoznak. Mindkettő természetes és helyes.
De mindez csak az elmében játszódik így. Ahogy én látom, semmi ilyesmi nincs. A tudatosság nagy tükrében képek merülnek fel és tűnnek el, és csak az emlékezet ad nekik kontinuitást. És az emlékezet anyagi természetű – elpusztítható, romló, múló. Ilyen gyenge – bizonytalan, kihagyásos, álomszerű – alapokra építjük személyes létünk érzetét. Az ’én-így-és-így-vagyok’-nak ez a megbízhatatlan meggyőződése elfedi a tiszta tudatosság változatlan állapotát, és elhiteti velünk, hogy szenvedésre születtünk, és hogy meghaljunk.
K: Éppen úgy, ahogy a gyermek sem segíthet a növekedést, az ember sem kényszerítheti a természet ellenére az előre haladást. Miért erőlködik? Hol a Yoga szükségessége?
M: Állandó a haladás. Minden a haladást segíti. De ez a tudatlanság haladása. A tudatlanság körei állandóan szélesedhetnek, mégis minden kötöttség ugyanaz marad. A megfelelő időben megjelenik a Guru, hogy tanítson, és a Yoga gyakorlására inspiráljon, és egy érés megy végbe, amely eredményeképpen a tudatlanság időtlen sötétsége szertefoszlik, a bölcsesség felkelő napja előtt. De valójában semmi nem történik. A nap mindig ott van, számára nem létezik éjjel; az ’én a test vagyok’ ideától megvakult elme nyújtja a végtelenségig illúziójának a fonalát.
K: Ha minden egy természetes folyamat része, miért van szükség törekvésre?
M: Még a törekvés is része. Amikor a tudatlanság megátalkodottá és rideggé válik, és a jellem romlottá válik, a törekvés és annak fájdalma elkerülhetetlenné válik. A természet iránti teljes megadásban nincs erőfeszítés. A spirituális élet magja csendben és sötétben nő, annak kijelölt órájáig.
K: Találkozni néha nagyszerű emberekkel, akik öreg korukra gyermeteggé, kicsinyessé, civakodóvá és gyűlölködővé válnak. Hogy tudtak ennyire leromlani?
M: Nem voltak tökéletes, a testüket teljes kontroll alatt tartó Yogik. Vagy nem tudtak gondot fordítani testüknek a természetes romlástól való megvédésére. Nem szabad következtetéseket levonni, minden tényező megértése nélkül. Legfőképpen, nem szabad ítélkezni alsóbbrendűség vagy felsőbbrendűség fölött. A fiatalos hév sokkal inkább vitalitás (prana) dolga, mint a bölcsesség (gnana).
K: Az ember megöregedhet, de miért kellene elveszítenie minden éberségét és éleslátását?
M: Tudatosság és tudattalanság, amíg testben vagy, az agyi feltételektől függ. De az Én mindkettő fölött áll, az agy fölött is és az elme fölött is. Az eszköz hibája nem hárul vissza használójára.
K: Azt hallottam, hogy egy megvalósult ember soha semmit nem tesz helytelenül. Mindig példamutató módon viselkedik.
M: Ki írja elő a példát? Miért lenne szükséges a megszabadult embernek konvenciókat követnie? Abban a pillanatban, ahogy kiszámíthatóvá válik, már nem lehet szabad. Az ő szabadsága abban áll, hogy lényében szabad, hogy teljesítse, amit a pillanat megkövetel, hogy engedelmeskedjen a szituáció szükségszerűségének. A szabadság, azt tenni, amit az ember szeret, valójában kötöttség, míg szabadnak lenni annak megtételében, ami szükséges, ami helyes, valódi szabadság.
K: Mégis, kell, hogy legyen valamilyen mód megtudni, ki a megvalósult, és ki nem az. Ha az ember nem megkülönböztethető a többitől, annak mi haszna számára?
M: Aki ismeri önmagát, annak nincsenek kételyei erről. Nem törődik azzal, hogy mások felismerik-e az állapotát vagy sem. Ritka az a megvalósult ember, aki feltárja megvalósultságát, és szerencsések, akik találkoznak vele, mert ő azt az ő maradandó jólétükért teszi.
K: Ha az ember körbe tekint, elborzad a szükségtelen szenvedések nagy mennyiségétől. Akiknek segíteni kellene, nem kapnak segítséget. Képzelj el egy nagy kórházat, tele gyógyíthatatlan, hánykolódó és nyöszörögő betegekkel! Ha megkapnád a felhatalmazást, hogy mind megöld őket, és véget vess a szenvedéseiknek, megtennéd, vagy sem?
M: Én rájuk hagynám a döntést.
K: De ha az ő sorsuk az, hogy szenvedjenek? Hogy avatkozhatsz bele a sorsukba?
M: Az ő sorsuk az, ami történik. A sors nem ellentmondásos. Azt akarod mondani, hogy mindenkinek az élete a születésekor teljesen meghatározott? Micsoda különös idea! Ha így lenne, akkor a meghatározó erő gondoskodna róla, hogy senkinek ne kelljen szenvednie.
K: Mi a véleményed az ok és okozatról?
M: Minden pillanat a múlt egészét tartalmazza, és a jövő egészét teremti.
K: De létezik múlt és jövő?
M: Az elmében csak. Az idő az elmében van, a tér az elmében van. Az ok és okozat törvénye is egy gondolkodásmód. A valóságban minden itt és most van, és minden egy. Sokféleség és különbözőség csak az elmében léteznek.
K: De te mégis vagy olyan kegyes, hogy enyhíted a szenvedést, még ha a gyógyíthatatlan beteg test elpusztítása árán is.
M: Te megint kívülről nézel, míg én belülről. Én nem látok szenvedőt, én vagyok a szenvedő. Én belülről ismerem őt, és teszem, ami helyes, spontán és erőfeszítés nélkül. Nem követek szabályokat, és nem is vetem alá magam szabályoknak. Az élettel áramlok – odaadóan és ellenállhatatlanul.
K: Mégis egy nagyon praktikus, a közvetlen környezetedet teljes ellenőrzése alatt tartó embernek látszol.
M: Mit vársz, mi más legyek? Egy beilleszkedésre képtelen embernek kellene lennem?
K: De nem nagyon tudsz a másikon segíteni.
M: Biztos, hogy tudok. Te szintén tudsz segíteni. Mindenki tud segíteni. De a szenvedés szakadatlanul újrateremtődik. Az ember kizárólag saját magában tudja elpusztítani a fájdalom gyökereit. Mások csak a fájdalommal kapcsolatban segíthetnek, de nem tudnak változtatni annak okán, ami az emberiség mérhetetlenül ostobasága.
K: Ez az ostobaság véget fog érni valaha?
M: Az emberben – természetesen. Akármelyik pillanatban. Az emberiségben – mint tudjuk – nagyon sok év múlva. A teremtésben – soha, mert a teremtés eleve tudatlanságban gyökerezik; a probléma maga a tudatlanság. Nem tudni, és nem tudni, hogy az ember nem tud, a végtelen szenvedés oka.
K: Hallottunk a nagy avatárokról, a világ megmentőiről.
M: Megmentették? Eljöttek és elmentek – és a világ továbbra is kínlódik. Természetesen sokat tettek, és új dimenziókat nyitottak az emberi elmében. De túlzás lenne azt mondani, hogy megmentették a világot.
K: Nincs megváltás a világ számára?
M: Melyik világot akarod megváltani? A saját kivetítésed világát? Azt mentsd meg magad! Az én világomat? Mutasd meg nekem a világomat, és én a gondjaimba veszem! Én nem tudok semmilyen, tőlem különálló világról, amelyet lehetőségem lenne megmenteni, vagy nem megmenteni. Mi dolgod a világ megmentésével, amikor au egész világnak arra van szüksége, hogy tőled legyen megmentve? Lépj ki a képből, és nézd meg, vajon marad-e valamilyen megmentenivaló?
K: Úgy tűnik, stresszel téged az a kérdés, hogy nélküled a világod nem létezne, és ezért az egyetlen dolog, amit tehetsz érte, hogy megszünteted az előadást. Ez nem kiút. Még ha a világ az én saját teremtésem is lenne, ez a tudás nem menti meg. Csak megmagyarázza. A kérdés megmarad: miért teremtettem ilyen boldogtalan világot, és mit tehetek, hogy megváltozzon? Úgy tűnik, azt mondod: felejts el mindent, és csodáld a saját dicsőségedet! Bizonyára nem így értetted! A betegség leírása és okai nem gyógyítják meg azt. Amire szükségünk van, az a megfelelő medicina.
M: A leírás és az okozás a gyógyszere a korlátoltság és ostobaság okozta betegségnek. Mint ahogy egy hiánybetegség a hiányzó elemek pótlásával gyógyítható, úgy gyógyíthatók az élő betegségei egy jó adag intelligens elfogulatlansággal (viveka-vairagya).
K: Nem tudod megmenteni a világot a tökéletesség bölcsességeiről szóló prédikációval. Az emberek olyanok amilyenek. Elkerülhetetlen, hogy szenvedjenek?
M: Amíg olyanok, amilyenek, nincs menekvés a szenvedéstől. Távolítsd el az elkülönültség érzését, és nem lesz több konfliktus.
K: Egy nyomtatott üzenet önmagában lehet, hogy csak papír és tinta. A szöveg az, ami számít. A világot elemekké és minőségekké boncolva elhibázzuk a legfontosabbat – annak jelentését. A te mindent álommá redukálásod figyelmen kívül hagyja a rovar álma és a poéta álma közötti különbséget. Mindegyik álom, rendben van. De nem azonosak.
M: Az álmok nem azonosak, de az álmodó egy. Én vagyok a rovar. Én vagyok a poéta – az álomban. De a valóságban egyik sem vagyok. Én minden álmon túl vagyok. Én vagyok a fény, amelyben minden álom megjelenik és eltűnik. Az álmon kívül is és belül is vagyok. Ahogy az az ember, akinek fáj a feje, tudja, hogy fáj, és azt is tudja, hogy ő nem a fájdalom, úgy tudok én az álomról, a saját álmomról és a nem saját álmomról – mindegyikről egyszerre. Én az vagyok, ami az álom előtt, alatt és után vagyok. De amit az álomban látok, az nem én vagyok.
K: Ez teljesen képzelőerő kérdése. Az egyik azt képzeli, hogy álmodik, a másik azt képzeli, hogy nem álmodik. Nem ugyanaz?
M: Ugyanaz, és nem ugyanaz. A nem álmodás, két álom közötti intervallum, amely természetesen az álmodás része. A nem álmodásnak, mint a valóságban való folyamatos tartózkodásnak, és időtlen időzésnek, nincs teendője az álmodással. Ebben az értelemben én sohasem álmodok, és soha nem is fogok.
K: Ha az álom, és az álomból való kilépés egyaránt képzelődés, mi a kiút?
M: Nincs szükség kiútra! Nem látod, hogy a kiút szintén része az álomnak? Csak annyit kell tenned, hogy az álmot álomnak lásd.
K: Ha elkezdem a mindent elengedés gyakorlatát, álomként hová fog engem vezetni?
M: Akárhová vezet téged, álom lesz. Valójában az álmon való túllépés ideája illuzórikus. Miért mennél bárhova? Csak ismerd fel, hogy egy világnak nevezett álmot álmodsz, és fejezd be a kiutak keresését! Nem az álom a problémád. A te problémád az, hogy az álmod egyik részét szereted, és másikat nem. Szeress benne mindent, vagy ne szeress semmit, és fejezd be a panaszkodást! Amikor az álmot álomnak látod, mindent megtettél, amit tenned kellett.
K: Az álmodást a gondolkodás okozza?
M: Minden ideák játéka. Fogalomalkotástól mentes állapotban (nirvikalpa samadhi) semmit nem észlelsz. A gyökér idea az ’én vagyok’, ami darabokra zúzza a tiszta tudatosság állapotát. Ezt megszámlálhatatlan benyomás, észlelés, érzékelés és idea követi, amelyek teljessége Istent, és az Ő világát alkotják. Az ’én vagyok’ megmarad tanúként, de mint Isten akarata, amely által minden történik.
K: Miért nem az én akaratom által?
M: Megint felosztottad magad – Istenre és tanúra. A kettő egy.
Belső éned a legnagyobb Guru
Kérdező: Mindenfelől azt hallom, hogy az önmegvalósítás előfeltétele a vágyaktól és hajlamoktól való szabadság. De én úgy látom, hogy e feltétel teljesítése lehetetlen. A tudatlanság vágyakat kelt, és a vágyak fenntartják a tudatlanságot. Ez egy valódi ördögi kör!
Maharaj: Nincsenek semmiféle feltételek, amelyeket teljesíteni kellene. Semmit nem kell tenni, semmit nem kell feladni. Csak figyelj, és tartsd észben, hogy akármit észlelsz, az nem te vagy, sem nem a tiéd! Az a tudatosság terében van, de te nem vagy a tér, sem annak tartalma, de még az sem te vagy, aki tudatában van a térnek. Amiatt az elképzelésed miatt, hogy cselekedned kell, gabalyodsz bele az erőfeszítéseid eredményeibe – az indíték, a vágy, a sikertelenség, a frusztráció érzése –, amelyek visszahúznak. Egyszerűen csak figyelj mindent, ami történik, és tudd, hogy te azon túl vagy.
K: Ez azt jelenti, hogy tartózkodnom kell a cselekvéstől?
M: Nem vagy rá képes! Ami megy, annak mennie kell! Ha hirtelen megállnál, összetörnéd magad.
K: Ez a tudó és a tudott eggyé válásának a tárgya?
M: Mindkettő idea az elmében, és az őket kifejező szavakban van. Nincs bennük én. Közöttük, és felettük sincs. Mentális szinten hiába keresed. Hagyd abba a keresést, és meglátod – itt és most van –, az ’én vagyok’ az, amit olyan jól ismersz. Csupán annyit kell tenned, hogy megszűnsz önmagadat a tudatosság terén belül lévőnek tartani. Hacsak alaposan át nem gondoltad már ezeket a témákat, egyszeri meghallgatását követően nem fogod megtenni. Felejtsd el a múlt tapasztalatait és vívmányait, állj ki meztelenül, kitéve magad az élet szelének és esőjének, és lesz egy esélyed.
K: Tartalmaz odaadást (bhakti) valahol a tanításod?
M: Amikor nem vagy egészséges, orvoshoz mész, aki közli veled a bajodat, és az ellenszert. Ha bizalmat érzel iránta, az egyszerűsíti a dolgokat: beveszed az orvosságot, betartod a diétát, és helyrejössz. De ha nem bízol benne, akkor vagy vállalod a rizikót, vagy megtanulod gyógykezelni magad. Mindegyik esetben a gyógyulási vágyad az, ami mozgat téged, nem az orvos.
Bizalom nélkül nincs béke. Mindig hiszel valakinek – legyen az a mamád, vagy a feleséged. Az összes ember közül az Én ismerője, a megszabadult ember a legmegbízhatóbb. De a puszta bizalom nem elég. Vágynod is szükséges. A szabadság vágya nélkül mi haszna van a bizonyosságnak, hogy megszerezheted a szabadságot? Vágy és bizonyosság együtt kell járjanak. Minél erősebb a vágyad, annál könnyebben jön a segítség. A legnagyobb Guru is tehetetlen, amíg a tanítvány nem lelkesedik a tanulásért. Lelkesedés és komolyság létfontosságúak. A bizonyosság meg fog jönni a tapasztalattal. Légy odaadó a célod iránt – és az odaadás az iránt, aki vezetni tud téged, be fog következni. Ha vágyad és bizonyosságod erősek, akkor működni fognak, és elvisznek célodhoz, mert nem lesz okod késlekedni habozás és megalkuvás miatt.
A legnagyobb Guru a belső Én. Valójában ő a legfelsőbb tanító. Egyedül ő tud téged a célodba juttatni, és egyedül ő vár az út végén. Bízz benne, és nem lesz szükséged külső Gurura! De ismétlem, erősen vágynod kell megtalálni őt, és ne tégy semmi olyat, ami akadályokat és késedelmeskedést eredményezne! És ne pazarolj energiát és időt megbánásokra! Tanulj a hibáidból, és ne ismételd meg azokat!
K: Megengeded, hogy feltegyek egy személyes kérdést…?
M: Igen, csak tessék!
K: Úgy látom, antilop bőrön ülsz. Hogy egyeztethető ez össze az erőszakmentességgel?
M: Egész életemben cigarettát készítettem, segítve, hogy az emberek tönkretegyék az egészségüket. És a kapummal szemben a helyhatóság felállított egy nyilvános illemhelyet, ami tönkreteszi az én egészségemet. Ebben az erőszakos világban hogyan tarthatna távolságot az ember az erőszak egyik vagy másik fajtájától?
K: Biztos vagyok benne, hogy minden elkerülhető erőszakot el kell kerülni. És Indiában mégis minden szent embernek van tigris, oroszlán, leopárd vagy antilop bőre, amin ül.
M: Talán, mert nem álltak rendelkezésre műanyagok az ősi időkben, és a bőr volt a legalkalmasabb, hogy távol tartsa a nedvességet. A reuma nem kellemes, még egy szentnek sem. Így alakulhatott ki a hagyomány, hogy a hosszú meditációkhoz bőrre van szükség. Ahogy a templomi dobokon is bőr van, úgy van antilop bőr a Yoginál is. Nemigen figyelünk erre.
K: De az állatot meg kellett ölni.
M: Soha nem hallottam, hogy egy Yogi megölt volna egy tigrist a bőréért. A gyilkosok nem Yogik, és a Yogik nem gyilkosok.
K: Nem kellene helytelenítésedet kifejezned, visszautasítva, hogy egy bőrön ülj?
M: Micsoda ötlet! Én az egész univerzumot helytelenítem, miért szorítkozzak egy bőrre?
K: Mi baj az univerzummal?
M: Éned elfelejtése a legnagyobb kártétel; az összes szerencsétlenség ebből következik. Ügyelj a legfontosabbra, a kicsiny majd gondoskodik magáról. Ne takarítsd fel a sötét szobát! Először nyiss ablakot! A fény beeresztése mindent könnyűvé tesz. Várjunk tehát mások jobbításával, amíg meg nem láttuk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk – és meg nem változtunk. Nem szükséges a végtelen kérdezgetésben való körbe-körbe forgás; találd meg önmagad, és minden a valódi helyére kerül!
K: A forráshoz való visszatérés vágya nagyon ritka. Természetes dolog ez egyáltalán?
M: A kezdetkor a kiáramlás természetes, a beáramlás pedig – a végén. De valójában a kettő egy, épp úgy, mint ahogy a ki és belégzés egyek.
K: Nem egyek-e, ugyanilyen módon, a test és a test lakója?
M: Idő- és térbeli események – születés és halál, ok és okozat – tekinthetők egynek; de a test és a testet öltött a valóságnak nem ugyanazon fokozatai. A test időben és térben létezik, mulandó és korlátozott, míg a lakó időtlen és határtalan, örök és mindent átható. A kettő azonosítása súlyos hiba, és végtelen szenvedésnek az okozója. Lehet az elméről és a testről úgy beszélni, mint amelyek egyek, de a test-elme nem képezi valóság alapját.
K: Akárki is legyen ő, a lakó vezéreli a testet, és következésképpen felelős érte.
M: Az univerzális erő az, amely vezérel, és felelős.
K: És akkor csinálhatok, ami nekem tetszik, és tulajdonítsam a hibát valamilyen univerzális erőnek? Milyen könnyű!
M: Igen, nagyon könnyű! Csak ismerd fel az Egy Mozgatót minden mögött, ami mozog, és hagyj mindent Őrá! Ha nem hezitálsz, és nem csalsz, ez a legrövidebb út a valósághoz. Légy vágy és félelem nélküli, elhagyva mindenféle vezérlést, és minden felelősséget!
K: Micsoda őrület!
M: Igen, isteni őrület. Mi baj van a személyes vezérlés, és a személyes felelősség illúziója elengedésével? Mindkettő csak az elmében van. Természetesen, amíg azt képzeled, hogy te vezérelsz, felelősnek is képzeled magadat. Az egyik maga után vonja a másikat.
K: Hogyan lehet az univerzális felelős az egyediért?
M: A Földön minden élet a naptól függ. Mégsem tesszük felelőssé a napot mindenért, ami megtörténik, habár az a végső ok. A fény okozza a virág színeit, de sohasem vezérli, s nem is felelős érte közvetlenül. Lehetővé teszi azt, ez minden.
K: Amit nem szeretek ebben az egészben, az a valamilyen univerzális erőhöz való menekülés.
M: Nem hibáztathatod a tényeket!
K: Kinek a tényeit? A tiédet vagy az enyémet?
M: A tiédet. Az én tényeimet nem tudod tagadni, mert nem ismered őket. Ha ismernéd őket, nem tagadnád. Ebben rejlik a probléma. A te képzelődéseidet tényeknek tartod, és az én tényeimet képzelődésnek. Én teljes bizonyossággal tudom, hogy minden egy. A különbségek nem választanak el. Vagy semmiért nem vagy felelős, vagy mindenért. Azt képzelni, hogy te vezérelsz egy testet, és felelős vagy érte, csupán a test-elme aberrációja.
K: Mégis, korlátozott vagy a tested által.
M: Csak a testtel kapcsolatos dolgokban. Ezzel én nem törődöm. Olyan ez, mint elszenvedni az évszakokat. Az évszakok jönnek és mennek – alig vannak rám hatással. Ugyanilyen módon jön és megy a test-elme – az élet örökké keresi az új megnyilvánulásokat.
K: Amíg nem rakod a gonosz minden terhét Istenre, elégedett vagyok. Lehet, hogy van Isten, már amennyire tudom, de számomra ő az emberi elme által kivetített koncepció. Lehet, hogy ő realitás számodra, de számomra a társadalom sokkal valóságosabb, mint Isten, mert én mindkettőnek teremtménye és rabja vagyok. A te értékeid a bölcsesség és a könyörület; a társadalomé az értelmes önzés. Én olyan világban élek, amely teljesen más, mint a tied.
M: Senki nem kényszerít.
K: Téged senki nem kényszerít, de engem igen. Az én világom egy gonosz világ, tele könnyekkel, küszködéssel és fájdalommal. Az intellektualista félremagyarázás, az olyan teóriák kifejlesztésével karöltve, mint evolúció és karma, csupán sértéssel tetézi az igazságtalanságot. Egy gonosz világnak az Istene kegyetlen Isten.
M: Te vagy az istene a te világodnak, és te vagy az ostoba, és kegyetlen is. Legyen Isten koncepció – a te saját teremtményed. Derítsd ki, hogy ki vagy, hogyan jöttél a világra, igazságra, jóságra és szépségre sóvárogva, egy gonoszsággal tele világban! Milyen haszonnal jár, ha akár Isten mellett, akár ellene érvelsz? Amikor éppen hogy azt nem tudod, hogy kicsoda Isten, és hogy mi az, amiről beszélsz. Az Isten, amely félelemből és reményből született, vágy és képzelet által formált, nem lehet azonos azzal az Erővel, Amely az univerzum Elméje és Szíve.
K: Elfogadom, hogy az a világ, amelyben élek, és az az Isten, akiben hiszek a képzelet szülöttei. De milyen módon lettek a képzelet által létrehozva? Miért találok ki egy ennyire szenvedéssel teli világot, és egy ennyire közönyös Istent? Mi bajom, hogy ilyen kegyetlenül meg kell magam gyötörnöm? A megvilágosodott ember jön, és azt mondja nekem: ’ez csak egy álom, vess neki véget’, de nem ő maga is az álom része? Úgy látom, csapdába kerültem, és nem látok kiutat. Te azt mondod, szabad vagy. Mitől szabadultál meg? Az Isten szerelmére, ne szavakkal traktálj, világosíts meg, segíts fölébrednem, mivel te vagy az, aki hánykolódni látsz engem álmomban!
M: Amikor azt mondom, szabad vagyok, pusztán tényt állapítok meg. Ha te felnőtt vagy, akkor mentes vagy a gyermetegségtől. Én mentes vagyok minden leírástól és azonosulástól. Bármit hallasz, vagy látsz, én nem vagyok az. Mentes vagyok attól, hogy észlelés, vagy fogalom lennék.
K: De hát tested van, és függesz tőle.
M: Ismét azt feltételezed, hogy egyedül a te nézőpontod korrekt. Megismétlem: Nem voltam, nem vagyok, és nem leszek test. Számomra ez tény. Én is abban az illúzióban éltem, hogy születtem, de Gurum felismertette velem a születés és halál puszta idea mivoltát – a születés csupán egy idea: ’testem van’. És a halál – ’elvesztettem a testemet’. Most, mikor tudom, hogy én nem vagyok test, a test akár ott van, akár nem – mi a különbség? A test-elme olyan, mint egy szoba. Itt van, de nekem nem kell állandóan benne élnem.
K: De mégis, a test létezik, és te gondot viselsz rá.
M: A testet létrehozó erő visel rá gondot.
K: Szintről szintre ugrálunk, mindvégig.
M: Két szintje van a szemléletnek – a fizikai – ami tényeké, és a mentális – ami az ideáké. Én mindkettőn túl vagyok. Sem a tényeid, sem az ideáid nem az enyémek. Amit én látok, az túl van ezeken. Gyere át az én oldalamra, és lásd, amit én!
K: Amit mondani akarok, az nagyon egyszerű. Amíg azt hiszem: ’a test vagyok’, nem mondhatom azt, hogy: ’Isten gondját fogja viselni a testemnek’. Nem fogja. Hagyni fog, hogy éhezzek, megbetegedjek és meghaljak.
M: Mi egyebet vársz egy puszta testtől? Miért vagy olyan nyugtalan miatta?
Mert azt gondolod, hogy a test vagy, azt akarod, hogy elpusztíthatatlan legyen. Alkalmas praktikákkal jelentősen meghosszabbíthatod az életét, de milyen hasznot érhetsz el?
K: Jobb, ha hosszú ideig, és egészségesen élünk. Esélyt ad, hogy kiküszöbölhessük a gyermek- és ifjúkor hibáit, a felnőttkor frusztrációit, az öregkor szenvedéseit és gyengeelméjűségét.
M: Hogyne, élj tovább! De nem te vagy a mester. Képes vagy meghatározni a születésed és a halálod napját? Nem ugyanazt a nyelvet beszéljük. A tiéd a látszatkeltés beszéde, amelyben minden vélekedésektől és feltevésektől függ. Olyan dolgokról beszélsz nagy magabiztossággal, amiben nem vagy bizonyos.
K: Éppen emiatt vagyok itt.
M: Még nem vagy itt. Én vagyok itt. Hívlak, gyere be! De te nem jössz. Tőlem akarod, hogy az életedet éljem, az utadat érezzem, a nyelvedet használjam. Nem tudom, és ez nem is segítene rajtad. Neked kell hozzám jönnöd! Szavaid az elme szavai, és az elme összezavar, és torzít. Ezért kell az abszolútnak túllépnie a szavakon, és neked átjönnöd az én oldalamra!
K: Vigyél át!
M: Csinálom, de te ellenállsz. Realitást adsz a koncepcióknak, miközben a koncepciók a valóság torzulásai. Hagyj fel minden fogalomalkotással, és maradj csendes, és figyelmes! Állj hozzá komolyan, és minden jóra fordul veled kapcsolatban!
Légy közömbös a fájdalommal és az örömmel szemben
Kérdező: Franciaországban születtem és élek, és közel tíz éve gyakorlom a Yogát.
Maharaj: Tíz év munka után valamivel közelebb vagy a célodhoz?
K: Egy kicsit, talán. Tudod, ez nehéz dolog.
M: Közel az Én, és könnyű a hozzá vezető út. Mindössze annyit kell tenned, hogy nem csinálsz semmit.
K: De én úgy érzem, hogy nagyon fárasztó a sadhanám.
M: A te sadhanád az, hogy legyél. A cselekvés történik. Csak légy éber. Miért nehéz arra emlékezni, hogy ki vagy? Te folyamatosan vagy.
K: Kétségtelen, hogy a lét érzése folyamatos. De a figyelem tere gyakran mindenféle mentális eseményekkel – emóciókkal, képekkel, ideákkal – telítődik. A lét egyszerű érzése rendszerint háttérbe szorul.
M: Milyen módon tisztítod meg az elmédet a felesleges dolgoktól? Milyen módszereid, eszközeid vannak az elme megtisztítására?
K: Alapesetben az ember fél. Saját magától fél a legjobban. Úgy érzem magam, mint aki egy felrobbanni készülő bombát cipel magával. Nem tudja hatástalanítani, nem tudja elhajítani. Iszonyatosan fél, és őrjöngve keresi a megoldást, amit nem talál. Számomra a megszabadulást ennek a bombának az eltávolítása jelenti. Nem sokat tudok a bombáról. Csak azt tudom, hogy kora gyermekkoromtól fogva magammal cipelem. Úgy érzem magam, mint riadt gyermek, aki szenvedélyesen tiltakozik, hogy nem szeretik őt. A gyermek szeretetért epekedik, és mivel nem kapja meg, ijedt és dühös. Úgy érzem olykor, mint aki öl, valakit, vagy saját magát. Ez a vágy olyan erős, hogy folyton félek. És nem tudom, hogyan szabadulhatnék meg a félelemtől.
Tudod, különbség van Hindu és európai elme között. A Hindu elme viszonylag egyszerű. Az európai lényegesen sokkal inkább bonyolult. A Hindu alapvetően szattvikus. Nem érti az európai nyugtalanságát, a fáradhatatlanul arra irányuló törekvését, amit megcsinálni szükségesnek gondol; ő nagyobb egyetemes tudással rendelkezik.
M: Érvelő képessége oly kiváló, hogy le fogja beszélni magát a józan észről. Magabiztossága a logikájába vetett bizalmából ered.
K: De a gondolkodás, következtetés az elme szokásos állapota. Az elme aligha tudja abbahagyni működését.
M: Lehet, hogy ez a szokásos állapot, de neki a normális állapotra van szüksége. A normális állapot nem lehet fájdalmas, míg e szokás gyakran vezet krónikus fájdalomhoz.
K: Ha nem ez a természetes, vagy normális állapot az elmének, akkor hogy lehet ezt leállítani? Kell, hogy legyen valamilyen módszer az elme elhallgattatására. Gyakran mondom magamnak: elég, állj le kérlek, elegem van a végtelen körökben ismétlődő mondatok vég nélküli locsogásából. De elmém nem hajlandó leállni. Úgy érzem, az ember le tud állni egy időre, de sem sokáig. Még az úgynevezett ’spirituális’ emberek is trükköket vetnek be, hogy csendben tartsák elméjüket. Formulákat ismételgetnek, énekelnek, imádkoznak, erőteljesen, vagy finoman lélegeznek, rázkódnak, forognak, koncentrálnak, meditálnak, transzba merülnek, erényeiket csiszolgatják – szakadatlanul annak érdekében dolgoznak, hogy abbahagyják a munkát, abbahagyják a keresést, abbahagyják a mozgást. Ha nem lenne olyan tragikus, akkor nevetséges lenne.
M: Az elme kétféle állapotban létezhet: mint a víz, és mint a méz. A víz a legkisebb zavar hatására is megremeg, míg a méz, akármilyen behatás is éri, gyorsan ismét mozdulatlanná válik.
K: Valódi természeténél fogva az elme nyugtalan. Elérheti talán a csend állapotát, de nem teljesen önmagától.
M: Lehet, hogy krónikus lázad van, és állandóan reszketsz. A vágyak és a félelmek az elmét nyugtalanná teszik. Negatív emócióktól mentesen csendes.
K: Nem tudod megvédeni a gyermeket a negatív emócióktól. Amint megszületik, szenvedni és félni tanul. Az éhség kegyetlen tanító, és függőséget és gyűlöletet tanít. A gyermek szereti anyját, mert enni ad neki, és gyűlöli őt, mert késlekedik az étellel. Tudattalan elménk tele van konfliktusokkal, amelyek a tudatba túlcsordulnak. Vulkán tetején élünk; állandóan veszélyben vagyunk. Egyetértek, hogy az olyan emberek közössége, akiknek az elméje békés, nagyon csillapító hatású, de amint eltávozom körükből, indul a régi gond. Ezért jövök időnként Indiába, és keresem Gurum társaságát.
M: Te úgy gondolod, hogy jössz és mész, keresztül menve különböző állapotokon és hangulatokon. Én annak látom a dolgokat, amik, gyorsan egymásután megjelenő pillanatnyi események, amelyek belőlem vezetik le létüket, mégis, amelyek határozottan nem én vagyok, sem nem az enyémek. Én nem vagyok a jelenségek egyike, sem egyiknek sem alávetett. Olyan egyszerűen és totálisan független vagyok, hogy azt a szembeállításhoz és tagadáshoz szokott elméd képtelen felfogni. Szó szerint értem, amit mondok; nincs szükségem szembeállításra, vagy tagadásra, mert világos számomra, hogy nem lehetek ellenkezője, vagy tagadása semminek: ahol én vagyok, ott nincs vágy és félelem. Na már most, mi is a te tapasztalatod? Te is úgy érzed, hogy totálisan közömbös vagy minden mulandó iránt?
K: Igen, én is – esetenként. De amint veszélyt érzek, úgy érzem elszigetelődök, kívül kerülök minden másokkal való kapcsolaton. Tudod, ebben rejlik közöttünk a mentalitásbeli különbség. Egy hindunál az emóció követi a gondolatot. Ha egy hindunak ideát adsz, érzelmei keletkeznek. A nyugati ennek az ellenkezője: adj neki egy emóciót, gyártani fog egy ideát. A te ideáid nagyon vonzóak – intellektuálisan, de emocionális hatással nincsenek rám.
M: Intellektusodat mos tedd félre. Ne használd e vonatkozásban.
K: Mi haszna olyan tanácsnak, amelyet nem tudok követni? Ezek mind ideák, és te azt várod, hogy érzelmekkel reagáljak rájuk, mivelhogy érzelmek nélkül nem lehet cselekedni.
M: Miért beszélsz cselekvésről? Te állandóan cselekszel? Bizonyos ismeretlen erő cselekszik, és te azt képzeled, te cselekszel. Te pusztán figyeled, ami történik, anélkül, hogy bármilyen módon hatással lehetnél rá.
K: Miért van bennem ez az iszonyú ellenállás elfogadása ellen, hogy nem tudok tenni semmit?
M: De mit tudsz tenni? Olyan vagy, akár egy érzéstelenítés alatt álló beteg, akit a sebész operál. Amikor felébredsz felfedezed, hogy az operáció véget ért; mondhatod-e, hogy csináltál valamit?
K: De az én vagyok, aki hozzájárulását adta a műtéthez.
M: Szó sincs róla! A betegséged egyrészről, orvosod és családod nyomása a másik részről, aminek a hatására meghoztad döntésedet. Nincs választásod, csak annak az illúziója.
K: Én mégiscsak úgy érzem, hogy nem vagyok olyan tehetetlen, mint amilyennek beállítasz. Úgy gondolom, bármit megcsinálhatok, amit kitalálok, csak azt nem tudom, hogyan. Nem az erő hiányzik, hanem a tudás.
M: Nem ismerni az eszközöket nyilván ugyanolyan rossz, mint nem rendelkezni az erővel. De hagyjuk a témát egy pillanatra; végül is nem fontos, hogy miért érezzük a tehetetlenséget, amíg világosan látjuk, hogy egyelőre tehetetlenek vagyunk.
74 éves vagyok. És mégis gyermeknek érzem magam. Világosan érzem, hogy minden változás ellenére gyermek vagyok. Gurum azt mondta nekem: a gyermek, aki még e pillanatban is vagy, a te valódi Éned (swarupa). Menj vissza a tiszta lét azon állapotáig, ahol az ’én vagyok’ még tiszta volt, mielőtt még beszennyeződött volna az ’én ez vagyok’-, vagy ’én az vagyok’-kal. A te terhed a hamis önazonosságok terhe – szabadulj meg ezektől teljesen! Gurum azt mondta – ’Bízz bennem! Én mondom neked, isteni természetű vagy. Fogadd el ezt abszolút igazságként! Örömöd isteni, szenvedésed szintén isteni. Minden Istentől ered. Ezt soha ne felejtsd el! Te vagy Isten, egyedül a te akaratod teljesül.’ Hittem neki, és hamarosan realizáltam, milyen csodálatos módon igazak és pontosak voltak szavai. Nem kondicionáltam elmémet azt gondolva: ’Én vagyok Isten, csodálatos vagyok, mindenek felett álló vagyok.’ Egyszerűen követtem a tanítását, miszerint fókuszáljam az elmémet az ’én vagyok’ tiszta létére, és maradjak benne. Régebben órákon át ültem, elmémben semmi mással, csak az ’én vagyok’-kal, és hamarosan béke és öröm, és egy mély, mindent felölelő szeretet vált normál állapotommá. Minden eltűnt benne – önmagam, Gurum, az élet amit éltem, a körülöttem lévő világ. Csak béke maradt, és mérhetetlenül mély csend.
K: Mindez látszólag nagyon egyszerű és könnyű, de éppen hogy nem így van. Olykor csodálatos örömteli békés állapot virrad rám, és én csak nézek és csodálkozom: milyen könnyen jön, és milyen meghittnek tűnik, mennyire egészen az én sajátom. Honnan az igény, hogy oly keményen törekedj egy egészen közeli, a kezed ügyében lévő állapotra? Ezúttal bizonyára állandósul. Mégis, mily gyorsan szertefoszlik és itt hagy engem ámulva – ez a valóság íze volt, vagy más aberráció? Ha valóság volt, miért múlt el? Talán valamilyen egyedi tapasztalatnak kell végleg helyrehozni engem az új állapotban, és amíg a kritikus tapasztalat el nem érkezik, ennek a bújócskának folytatódnia kell.
M: A valamilyen egyedi és drámai, valamilyen csodálatos robbanás iránti elvárásod, csak akadályozza és késlelteti önmegvalósításodat. Nem kell robbanásra várnod, mert a robbanás már megtörtént – abban a pillanatban, amikor megszülettél, amikor lét-tudat-érzésként ismerted fel magad. Csak egyetlen hibát követsz el: a belsőt külsőnek, és a külsőt belsőnek tartod. Ami benned van, azt rajtad kívül lévőnek tartod, és ami külső, azt benned lévőnek tartod. Az elme és az érzések külső dolgok, de te belsőnek tartod őket. Azt hiszed, hogy a világ objektív, miközben teljes egészében pszichéd kivetítése. Ez az alapvető tévedés, és ezt semmilyen új robbanás nem fogja helyrehozni. Neked kell ebből a kiutat találnod. Nincs más mód.
K: Hogyan találjak kiutat, amikor gondolataim tetszésük szerint jönnek és mennek? Végtelen locsogásuktól megzavarodok és kimerülök.
M: Figyeld a gondolataidat, mintha közúti forgalmat figyelnél. Jönnek-mennek az emberek; amit te reagálás nélkül szemlélsz. Kezdetben nem biztos, hogy ez könnyű, de idővel úgy találod majd, hogy elméd egyszerre több szinten képes funkcionálni, és te mindegyiknek tudatában leszel. Amikor figyelmed ott ragad valamelyik szinten, valamilyen egyedi érdekeltség miatt, akkor más szinteken kialszik. A kialudt szintek működése még ekkor is folytatódik, a tudatosság terén kívül. Ne harcolj emlékeiddel és gondolataiddal; próbáld csak a sokkal fontosabb kérdéseket figyelmed terében tartani, olyanokat, mint ’Ki vagyok én?’, ’Hogyan születtem?’, ’Miért van ez az univerzum körülöttem?’, ’Mi valódi, és mi pillanatnyi?’ Semmilyen gondolat nem marad fenn, ha elveszted iránta az érdeklődésedet, az emocionális kapocs tartja fenn a köteléket. Állandóan élvezetet keresel, a fájdalmat kerülsz, állandóan boldogság és béke után kutakodsz. Nem látod, hogy valójában boldogság keresésed miatt érzed magad boldogtalannak? Próbáld ki a másik utat: légy közömbös a fájdalommal és az élvezettel szemben, se nem kérve, se nem visszautasítva, fordítsd teljes figyelmed arra a szintre, amelyen az ’én vagyok’ időtlenül jelen van. Hamarosan felismered, hogy valóságos természeted a béke és boldogság, és csak ezeknek a mindenféle különös csatornákon való keresése az, ami zavar. Kerüld a zavart, ez minden. Nincs szükség keresésre; nem kell azt keresned, ami már eleve vagy. Te magad vagy Isten, a Legfelsőbb Realitás. Először is, bízz bennem, bízz a Tanítóban! Ez lehetővé teszi, hogy megtedd az első lépést – azután bizalmad majd saját tapasztalatod által nyer igazolást. Minden életpályán elengedhetetlen a kezdeti bizalom; e nélkül keveset lehet tenni. Minden vállalkozás bizalomból fakadó cselekvés. Még mindennapi kenyered is bizalomra épül! Ha észben tartod, amit mondtam, mindent meg fogsz valósítani. Megismétlem: te vagy a mindent betöltő, mindent meghaladó valóság. Viselkedj ennek megfelelően: gondolkodj, érezz és cselekedj az egésszel való harmóniában, és valódi értelme, annak amit mondok igen rövid idő alatt megvilágosodik. Nincs szükség erőfeszítésre. Higgy, és cselekedj ennek megfelelően. Lásd be, kérlek, hogy semmit nem akarok tőled. A saját érdekedben beszélek, mert te szereted mindenekfelett önmagadat, te akarsz önmagadnak biztonságot és boldogságot. Ne szégyelld, ne is utasítsd el ezt. Természetes és jó dolog szeretni önmagad. Csak azt kell tudnod, hogy mit is szeretsz pontosan. Nem a test az, amit szeretsz, hanem az Élet – észlelés, érzés, gondolkodás, cselekvés, szeretet, törekvés, teremtés. Azt a Életet szereted, amely te vagy, amely minden. Ismerd ezt fel a maga teljességében, minden megosztáson és korlátozáson túli voltában, és minden vágyad összeolvad vele, hogy a nagyobb magába foglalja a kisebbet. Keresd tehát önmagad, mert a kereséséve mindent megtalálsz.
Mindenki örül a létnek. De kevesen ismerik annak teljességét. Megismeréséig az ’én vagyok’, az ’én tudok’, az ’én szeretek’ elmédben tartásával jutsz el – azáltal, hogy el akarod érni ezen szavak legmélyebb értelmét.
K: Gondolhatom azt, hogy ’én vagyok Isten’?
M: Ne azonosítsd magad egy ideával. Ha Isten alatt az Ismeretlent érted, akkor egyedül azt mondhatod: ’nem tudom, ki vagyok’. Ha Istent saját énedként ismered, akkor nem kell mondanod. Legjobb az egyszerű ’én vagyok’ érzés. Időzz benne türelmesen. A türelem bölcsesség; ne kalkuláld be a sikertelenséget. Ez a vállalkozás nem lehet sikertelen.
K: A gondolataim nem fognak elhagyni.
M: Ne figyelj rájuk. Ne harcolj velük. Csak ne tégy velük semmit, engedd őket lenni, bármik is azok. Valójában a velük való küzdelem élteti őket. Csak hagyd őket figyelmen kívül. Nézz át rajtuk. Emlékezz, hogy emlékezz: ’bármi történik – azért történik, mert én vagyok’. Minden arra emlékeztet, hogy vagy. Ragadj meg minden alkalmat annak megtapasztalására, hogy vagy. Nem kell abbahagyni a gondolkodást. Csak az iránta való érdeklődést hagyd abba. Ez az érdektelenség szabadít meg. Ne ragaszkodj, ez minden. A világ tele van gyűrűkkel. Te tele vagy horgokkal. Egyenesítsd ki a horgaidat, és semmi nem tud magához ragadni. Add fel függőségeidet. Semmi más nincs, amit fel kell adni. Állítsd le a szerzés gyakorlatát, az eredmény szemlélet szokását, és tiéd az univerzum szabadsága. Légy erőfeszítés mentes.
K: Az élet erőfeszítés. Olyan sok a tennivaló.
M: Amit csinálni kell, csináld. Ne állj ellen. Légy dinamikus egyensúlyban, azon alapon, hogy csak jó dolgokat csinálsz, minden pillanatban. Ne légy felnőni nem akaró gyermek. Sztereotip viselkedés és magatartás nem segít rajtad. Bízd magad teljesen gondolkodásod világosságára, motivációd tisztaságára, és cselekvésed integritására. Nem tudod elrontani. Lépj túl, és hagyj mindent magad mögött!
K: De maradhat-e bármi is jó?
M: Te valamilyen állandó örömmámort akarsz. Örömök jönnek és mennek, ami szükségszerű, mert az emberi agy nem bírja a feszültséget hosszú ideig. A hosszan tartó elragadtatás kiégeti az agyadat, hacsak nem rendkívüli módon tiszta és kifinomult. A természetben semmi nem szakadatlan, minden lüktet, megjelenik és eltűnik. Szív, lélegzet, emésztés, alvás és ébrenlét – születés és halál, mind hullámszerűen jönnek és mennek. Ritmus, periodicitás, szélső értékek közötti harmonikus váltakozás a szabály. Ne lázadj az élet valóságos mintája ellen. Ha az Állandót keresed, lépj túl a tapasztalaton. Ha azt mondom: szakadatlanul tartsd észben az ’én vagyok’-ot, úgy értem: ’térj vissza hozzá újra meg újra’. Semmilyen konkrét gondolat nem lehet az elme természetes állapota, csak a csend. Nem a csend ideája, hanem maga a csend. Amikor az elme a természetes állapotában van, minden tapasztalás után spontán módon visszatér a csendhez, azaz inkább, minden tapasztalás a csend háttere előtt történik.
Nos, amit itt tanultál, az maggá válik. Lehet, hogy elfelejted – látszólag. De élni fog, és kellő időben kicsírázik, növekedésnek indul, virágot hoz, és gyümölcsöt terem. Minden magától fog történni. Neked nem kell csinálni semmit, csak ne gátold.
Keresd a tudatosság forrását
Kérdező: A minap a Nyugat modern gondolkodási irányzatairól, és a Vedanta morális és intellektuális felfogása elfogadásának nehézségeiről beszélgettünk. A gátat jelentő tényezők egyike, hogy az európai és amerikai fiatalok belefeledkeznek a katasztrofális állapotban lévő, sürgősen jobbításra szoruló világba.
Nincs olyan türelmesek az emberekkel, mint te, aki a a világ javításának előfeltételeként a személyes tökéletesedést hirdeted. Ők azt mondják, hogy ez nem lehetséges, és nem is szükséges. Az emberiség készen áll a rendszerek megváltoztatására – legyenek azok társadalmiak, gazdaságiak, politikaiak. Világkormány, világrendőrség, világtervezés, és minden fizikai és minden ideológia korlát megszüntetése: ez elegendő, nincs szükség személyes átalakulásra. Kétségtelen, hogy az emberek alakítják közösségeket, de a közösségek is alakítják az embereket. Emberséges közösségekben az emberek emberségesek lesznek; ezen felül a tudomány válasszal szolgál sok olyan kérdésre, amely régebben a vallás területén felmerült.
Maharaj: Semmi kétség, a világ megjavítására való törekvés a legdícséretreméltóbb foglalatosság. Önzetlen végzése megvilágosítja az elmét, és megtisztítja a szívet. De az ember hamarosan fel fogja ismerni, hogy törekvései ábrándképek. Helyileg és időben korlátozott jobbítások mindig lehetségesek, és ez újra meg újra megvalósítható, egy nagy király vagy tanító befolyása alatt; de ennek csakhamar vége kell legyen, és az emberiség egy újabb szenvedési ciklusba kerül. A valódi menedék csak a megnyilvánulatlanban lehetséges.
K: Nem menekülést javasolsz?
M: Pont az ellenkezőjét. Az egyetlen mód a megújulásra a pusztuláson át vezet. A régi ékszert forma nélküli arannyá kell beolvasztanod, mielőtt újat formálhatnál. Soha nem történhet másképp. Azon kevesek, akik hatása hosszan tartó volt, mindannyian ismerték a valóságot. Érd el az ő szintjüket, majd csak azután beszélj a világ megsegítéséről.
K: Nem a folyókon és a hegyeken akarunk segíteni, hanem az emberek.
M: Semi baj a világgal, az emberek nélkül, akik elrontják. Menj, és kérd meg őket, hogy viselkedjenek.
K: Vágy és félelem okozza a viselkedésüket.
M: Pontosan. Amíg az emberi viselkedést vágy és félelem uralja, addig a legkevésbé sincs remény. És az emberek hatékony megközelítésének tudásához, minden vágytól és félelemtől meg kell szabadulnod.
K: Elkerülhetetlen, hogy legyenek bizonyos alapvető vágyaink és félelmeink, mint például az élelemmel, szexszel, és halállal kapcsolatosak.
M: Ezek szükségletek, és a szükségleteket könnyű kielégíteni.
K: Még a halál is szükséglet?
M: Egy hosszú és gyümölcsöző élet leélése után szükségesnek fogod érezni a halált. Csak amikor rosszul használod, destruktív a vágy és a félelem. Mindenféleképpen, a vágy és a félelem a hiba. De mikor az ember vágyja, ami helytelen, és féli, ami helyes, akkor ezek káoszt és kétségbeesést teremtenek.
K: Mi helyes, és mi helytelen?
M: Viszonylagos értelemben, ami szenvedést okoz az helytelen, ami enyhíti azt az helyes. Abszolút értelemben, ami visszavisz téged a valóságba, az helyes, és ami elhalványítja a valóságot, az helytelen.
K: Amikor az emberiség segítéséről beszélünk, akkor zűrzavar és szenvedés elleni harcra gondolunk.
M: Te csupán beszélsz a segítésről. Segítettél-e valaha is, segítettél-e valóban, akár egyetlen emberen is? Megtetted-e valaha, hogy akár egyetlen lélek is túl jusson azon, hogy szüksége legyen további segítségre? Tudsz-e valakinek legalább kötelességei és lehetőségei teljes megvalósítását megalapozó erős jellemet adni, ha valódi létébe való pillantást nem is? Ha nem tudod, mi jó önmagadnak, honnan tudhatnád, mi jó másoknak?
K: A létfenntartást alkalmas módon szolgáló eszköz mindenkinek jó. Lehetsz maga az Úristen, de szükséged van egy jól táplált testre, hogy beszélgess velünk.
M: Te vagy, akinek szüksége van a testemre, hogy beszélgessen veled. Én nem a testem vagyok, és nincs is rá szükségem. Én a tanú vagyok csupán. Nekem nincs saját formám. Úgy megszoktátok tudatossággal rendelkező testnek gondolni magatokat, hogy még elképzelni sem tudjátok testekkel rendelkező tudatosságnak. A fizikai létezés csak az elme állapota, mozgás a tudatosságban, a tudatosság óceánja határtalan és örök, és te a tudatosságnak a tanúja vagy csupán. Amint ezt felismered, képes leszel rá, hogy teljesen visszahúzódj a tudatosság mögé.
K: Mondtad, hogy a létezéseknek sok szintje van. Te mindezeken szinteken létezel és funkcionálsz? Miközben a Földön vagy, ugyanakkor a mennyországban (swarga) is vagy?
M: Én nem vagyok sehol sem található. Én nem vagyok a többi dolog között, adott helyen lévő dolog. Minden dolog énbennem van, de én nem vagyok a dolgok között. Te a felépítményről beszélsz, míg rám az alapok vonatkoznak. A felépítmények keletkeznek és elmúlnak, de az alapok fennmaradnak. Engem nem érdekel a múlandó, míg te semmi másról sem beszélsz.
K: Ha megbocsátasz, feltennék egy különös kérdést. Ha egy borotva éles karddal hirtelen lecsapná valaki a fejedet, ez milyen különbséget jelentene számodra?
M: Egyáltalán semmit. A test elvesztené a fejét, bizonyos kommunikációs vonalak megszakadnának, ez minden. Két ember telefonbeszélgetést folytat egymással, és a kábelt elvágják. Semmi sem történik az emberekkel, csak más eszközöket kell keresniük a kommunikációhoz. A Bhagavad Gita azt mondja: „a kard nem fogja azt”. Ez szó szerint így van. A tudatosság természetéhez hozzátartozik, hogy túléli hordozó eszközeit. Akár a tűz. Felemészti a tüzelőanyagot, de önmagát nem. Akárcsak a tűz képes fennmaradni tüzelőanyag hegyeken, ugyanúgy marad fenn a tudatosság számtalan testen.
K: A tüzelőanyag befolyással van a tűzre.
M: Amíg az tart. Változtass a tüzelőanyag természetén, és a láng színe és megjelenése is megváltozik.
Most egymással beszélgetünk. Ehhez jelenlét szükséges; hacsak nem vagyunk jelen, nem tudunk beszélgetni. De jelenlét egyedül nem elegendő. A beszélgetés vágya is szükséges.
Tudatosak akarunk maradni, mindenek felett. Minden szenvedést és megalázást elviselnénk, csak hogy még egy kicsit tudatosak maradjunk. Hacsak fel nem lázadunk e tapasztalat iránti kínzó vágy ellen, és el nem engedjük végképp a megnyilvánultat, nem nyugodhatunk. Csapdában fogunk maradni.
K: Azt mondod, te a csendes tanú vagy, és ugyanakkor a tudatosság felett is állsz. Nincs itt valami ellentmondás? Ha a tudatosság felett állsz, akkor minek vagy a tanúja?
M: Tudatos vagyok, és tudattalan, egyaránt tudatos és tudattalan, ugyanakkor se tudatos, se tudattalan – mindennek a tanúja vagyok –, de valójában nincs tanúság, mert semmi nincs, aminek a tanúja lehetne lenni. Tökéletesen mentes vagyok mindenféle mentális képződménytől, elmém üres – mégis teljesen tudatos vagyok. Ezt akarom kifejezni, mikor azt mondom, hogy meghaladtam az elmét.
K: Hogy érhetlek el akkor?
M: Légy tudatában, hogy tudatos vagy, és keresd a tudatosság forrását. Ez minden. Nagyon kevés közölhető szavakkal. A feléd irányuló beszéd cselekvése fogja meggyújtani a fényt, nem a hozzád intézett beszédem. A jelentés nem igazán lényeges; a vágy, a kényszer, a komolyság az, ami számít.
16. Vágynélküliség, a legnagyobb boldogság
Kérdező: Sok megvalósult embert láttam, de megszabadult embert soha. Te találkoztál már megszabadult emberrel, vagy a megszabadulás is, mint sok más dolog, egyben a test feladását is jelenti?
Maharaj: Mit értesz megvalósulás és megszabadulás alatt?
K: Megvalósulás alatt a békének, jóságnak, és szépségnek azt a csodálatos tapasztalatát értem, amikor a világnak értelme van, és kialakul annak mindenre kiterjedő egysége, mind szubsztanciális, mind esszenciális értelemben. Amíg egy ilyen tapasztalat nem válik állandóvá, addig nem feledhető. Ott ragyog az elmében, mint emlékezet, mint sóvárgás. Tudom, miről beszélek, mert van némi tapasztalatom.
Megszabadulás alatt az ebben a csodálatos állapotban való folyamatos tartózkodást értem. A kérdés az, hogy a megszabadulás összeegyeztethető-e a test túlélésével.
M: Mi a baj a testtel?
K: A test annyira gyönge és mulandó. Szükségleteket és vágyakat teremt. Ami súlyosan lekorlátozza az embert.
M: Na és? Hadd korlátozzon csak a fizikai működés! Legalább az Én megszabadul a hamis, és ön-terhelő ideáktól; ez nem része semmilyen különleges tapasztalatnak, legyen az bármennyire nagyszerű.
K: Örökké fog tartani?
M: Minden tapasztalat időben korlátos. Aminek kezdete van, annak kell, hogy legyen vége is.
K: Tehát az én értelmezésem szerinti megszabadulás nem létezik?
M: Ellenkezőleg, az ember mindig szabad. Tudatos vagy, ugyanakkor tudatossá válni szabad. Ezt senki nem tudja elvenni tőled. Ismerted magad nem létezőnek, vagy tudattalannak valaha?
K: Nem emlékszem ilyesmire, de ez nem cáfolja azt, hogy esetenként tudattalan vagyok.
M: Miért nem fordulsz a tapasztalattól a tapasztaló felé, és ismered fel a teljes jelentőségét az egyetlen igaz megállapításnak: ’én vagyok’?
K: Hogy kell csinálni?
M: Itt nincs ’hogyan’. Csak tartsd az elmédben az ’én vagyok’ érzést, egyesülj vele, míg elméd és érzésed eggyé nem válnak. Ismételt próbálkozásokkal rá fogsz lelni a figyelem és a ragaszkodás helyes arányára, és elméd szilárdan meg fog állapodni az ’én vagyok’ gondolat-érzésben. Bármit gondolsz, mondasz, vagy csinálsz, a létnek ez a megváltozhatatlan és szeretetteljes érzete elméd mindig jelenlévő háttere marad.
K: És te ezt megszabadulásnak nevezed?
M: Én ezt normálisnak nevezem. Mi baj az erőfeszítés-mentes és boldog létezéssel, tudással és cselekvéssel? Miért tekintjük annyira rendkívülinek, hogy elvárjuk, hogy a test azonnal elpusztuljon? Mi baj a testtel, hogy annak meg kell halnia? Változtass a testedhez való hozzáállásodon, és bízd önmagára! Ne kényeztesd, ne gyötörd! Működését tartsad csak, az idő javarészében, a tudatos figyelem küszöbe alatt!
K: Nagyszerű élményeim gyakran felidéződnek bennem. Meg akarom tartani azok emlékeit.
M: Mert meg akarod őket tartani, ezért nem lehetnek a tieid. A bármi iránti vágyakozás állapota meggátol minden mélyebb tapasztalást. Semmi nem lehet értékes egy olyan elme számára, amely pontosan tudja, hogy mit akar. Mert semmi olyannak, amit az elme elképzel és akar, nincs nagy értéke.
K: De hát mi a baj az akarással?
M: A legjobbat akard! A legemelkedettebb boldogságot, a legnagyobb szabadságot. A vágynélküliség a legnagyobb szabadság.
K: A vágyaktól való szabadság nem az a szabadság, amit én akarok. Én a vágyaim beteljesítésének a szabadságát akarom.
M: Szabad vagy a vágyaid beteljesítésében. Ami azt illeti, mást sem csinálsz.
K: Próbálom, de akadályok állnak az utamban.
M: Győzd le őket!
K: Nem tudom, túl gyenge vagyok.
M: Mi tesz gyengévé? Mi a gyengeség? Mások teljesítik vágyaikat, te miért nem?
K: Nincs elég energiám.
M: Mi lett az energiáddal? Hová tűnt? Nem pazaroltad túl sok ellentmondó vágyra és törekvésre? Energia utánpótlásod nem végtelen.
K: Miért nem az?
M: A céljaid kicsinyesek és alacsonyrendűek. Az ilyenek nem hívnak elő többet. Csak Isten energiája végtelen – mert Ő semmit nem akar Magának. Légy olyan, mint Ő, és minden vágyad teljesül! Minél emelkedettebbek a céljaid, és minél hatalmasabbak a vágyaid, annál több lesz az energiád a teljesítésükhöz. Vágyd a jót, és az univerzum veled együtt dolgozik. De ha saját örömödet keresed, azt a nehezebb úton kell elnyerned. Mielőtt vágyakozol, érdemeld ki!
K: Filozófiai, szociológiai és pedagógiai tanulmányokat folytattam. Úgy gondolom, több mentális felkészülésre van szükség, mielőtt az önmegvalósításról álmodozhatnék. Jó úton haladok?
M: A kenyered megkereséséhez bizonyos szakismeretekre van szükséged. Az általános tudás fejleszti az elmét, ez nem kétséges. De ha tudás halmozással akarod tölteni az életed, falat építesz magad körül. Az elme meghaladásához nincs szükség kiművelt elmére.
K: Akkor mire van szükség?
M: Ne bízz az elmédben, és tekints mögé!
K: Mit keressek az elme mögött?
M: A létezés, a tudás és a szeretet közvetlen tapasztalatát.
K: Hogy tud az ember túllépni az elmén?
M: Sok kiindulópont létezik – amelyek mind ugyanahhoz a célhoz vezetnek. Kezdhetsz önzetlen munkával, a cselekedet eredményéről való lemondással; azután feladhatod a gondolkodást és végül lemondhatsz minden vágyról. A kulcstényező a feladás (tyaga). Vagy esetleg nem vesződsz azzal, hogy bármilyen dolgot akarsz, elgondolsz, vagy csinálsz, és csak az ’én vagyok’ gondolathoz és érzéshez ragaszkodsz, elmédet szilárdan az ’én vagyok’-ra fókuszálva. Akármilyen élményt élsz át – maradj eltökélten a tudatban, hogy minden észlelhető elmúlik, és csak az ’én vagyok’ marad fenn.
K: Nem tudom egész életemet ilyen gyakorlatoknak szentelni. Kötelességeim vannak, amelyeket el kell látnom.
M: Természetesen, kötelességeidet lásd el! Cselekvés, amelybe nem bonyolódsz bele érzelmileg, és amely üdvös, és nem vált ki szenvedést, nem fog megkötni. Lehetsz elkötelezett különböző irányokban, és dolgozhatsz hatalmas lendülettel, maradj bensődben, mégis szabad és nyugodt, tükörszerű elmével, amely mindent visszatükröz, anélkül, hogy az hatással lenne rá.
K: Létezik ilyen megvalósítható állapot?
M: Nem beszélnék róla, ha nem létezne. Miért foglalkoznék képzelődésekkel?
K: Mindenki idéz szentírásokat.
M: Aki csak szentírásokat ismer, semmit nem tud. Tudni annyi, mint lenni. Én tudom, amiről beszélek; ez nem olvasmányélmény, vagy mendemonda.
K: Szanszkrit tanulmányokat folytatok egy professzornál, de valójában szentírásokat olvasok csak. Az önmegvalósítást kutatom, és eljöttem, hogy megkapjam a szükséges segítséget. Légy olyan jó, és mondd el, hogy mit kell tennem?
M: Minthogy olvastad a szentírásokat, miért engem kérdezel?
K: A szentírások megmutatják az általános irányokat, de az egyénnek személyes utasításokra van szüksége.
M: Saját Éned a te végső tanítód (sadguru). A külső tanár (Guru) pusztán csak egy mérföldkő. Csak belső tanítód lehet az, aki elkísér a célig, mert ő a cél.
K: A belső tanító nem könnyen elérhető.
M: Mivel ő benned, és veled van, a nehézség nem lehet komoly. Nézz befelé, és meg fogod találni őt.
K: Amikor befelé nézek, benyomásokat és észleleteket, gondolatokat és érzéseket, vágyakat és félelmeket, emlékeket és elvárásokat találok. Elmerülök ebben a felhőben, és semmi mást nem látok.
M: Ami látja mindezt, és a semmit szintúgy, az a belső tanító. Egyedül ő van, minden más csak úgy látszik, mintha lenne. Ő a te saját magad (swarupa) vagy, szabadságod reménye és bizonyossága; találd meg őt, és kapaszkodj őbelé, és megmenekülsz, és biztonságba kerülsz.
K: Elhiszem neked, de amikor éppen megtalálnám ezt a belső Ént, úgy látom, elszökik előlem.
M: Hol keletkezik az ’elszökik előlem’ gondolata?
K: Az elmében.
M: És ki ismeri az elmét?
K: Az elmének a tanúja ismeri az elmét.
M: Jött már hozzád valaki, azt mondva: ’Én vagyok az elméd tanúja’?
K: Természetesen nem. Ő csak az elme egy másik gondolata lenne.
M: Akkor ki a tanú?
K: Én vagyok.
M: Tehát, azért ismered a tanút, mert te vagy a tanú. Nem kell magad előtt látnod a tanút. Ismétlem, lenni annyit jelent, hogy tudni.
K: Igen, értem, hogy én vagyok a tanú, a tudatosság maga. De mi hasznom belőle?
M: Micsoda kérdés! Miféle haszonra számítasz? Tudni, hogy mi vagy, nem felel meg?
K: Mi haszna az önismeretnek?
M: Segít megértened, hogy mi nem vagy, és megszabadulnod a téves elképzelésektől, vágyaktól és cselekedetektől.
K: Ha a tanú egyes-egyedül én vagyok, akkor mi helyes és helytelen?
M: Ami segít, hogy megismerd önmagad, az helyes. Ami gátol ebben, az helytelen. Ismerni a valódi Ént boldogság, elfelejteni – szomorúság.
K: A tanú-tudatosság a valódi Én?
M: A tanú-tudatosság a valóság tükröződése az elmében (buddhi). A valóság ezen túl van. A tanú az ajtó, amelyen keresztül oda juthatsz.
K: Mi a meditáció célja?
M: A hamis hamisnak látása, a meditáció. Ezt kell folytatnod szakadatlanul.
K: Azt mondják, rendszeresen kell meditálni.
M: Az igaz és a hamis megkülönböztetésének minden napi, átgondolt gyakorlása, és a hamis elvetése, a meditáció. Sokféle meditációval lehet kezdeni, de végül mind egybeolvadnak.
K: Légy szíves, beszélj nekem arról, hogy melyik az önmegvalósításhoz vezető legrövidebb út!
M: Nem az út a rövid vagy hosszú, hanem bizonyos emberek komolyabbak, és mások kevésbé azok. Mesélhetek saját magamról. Én egy egyszerű ember voltam, de hittem a Gurumban. Amire kért, megtettem. Azt mondta, hogy koncentráljak az ’én vagyok’-ra – megtettem. Azt mondta, hogy túl vagyok minden észlelhetőn és elképzelhetőn –elhittem. Neki adtam a szívemet és a lelkemet, teljes figyelmemet, és minden felesleges időmet (dolgoznom kellett, hogy fenn tartsam a családomat). A hit és a lelkiismeretes gyakorlás eredményeképpen Énemet (swarupa) három éven belül felismertem.
K: Nincs útmutatásod számomra?
M: Állapodj meg szilárdan az ’én vagyok’ éberségében. Ez a kezdete, egyben a vége is minden erőfeszítésnek.
23. A megkülönböztetés pártatlansághoz vezet
Maharaj: Ti csurom vizesek vagytok, mert nagyon esik. Az én világomban mindig jó idő van. Ott nincs éjszaka vagy nappal, nincs meleg vagy hideg. Nem zaklatnak sem aggodalmak, sem sajnálkozás. Elmém gondolatoktól mentes, mert nincsenek vágyak, amiket szolgálnia kellene.
Kérdező: Két világ van?
M: A te világod átmeneti, változékony. Az én világom tökéletes, megváltozhatatlan. Elmondhatod nekem, hogy mit szeretsz a világodban – figyelmesen, sőt érdeklődéssel hallgatlak, de egy pillanatra sem feledem, hogy a te világod nem létezik, hogy álmodsz.
K: Mi különbözteti meg a te világodat az enyémtől?
M: Az én világomnak nincsenek jellemzői, amelyek által azonosítható lenne. Nem tudsz róla mondani semmit. Én vagyok a világom. Az én világom én magam vagyok. Teljes és tökéletes világ. Minden benyomás törölve, minden tapasztalat – elutasítva. Semmire nincs szükségem, még saját magamra sem, mert önmagamat nem tudom elveszíteni.
K: Még Istenre sincs szükséged?
M: Mindezen ideák és sajátos vonások a te világodban vannak, az enyémben semmi ilyesféle nincs. Az én világom szimpla és nagyon egyszerű.
K: Nem történik benne semmi?
M: Bármi történik a világodban, csak ott van neki érvényessége, és vált ki reakciót. Az én világomban semmi nem történik.
K: A te saját világod tapasztalásának ténye valójában a minden tapasztalattal együtt járó dualitásra utal.
M: Verbálisan – igen. De a szavaid nem érnek el hozzám. Az enyém szavaktól mentes világ. A te világodban ami nincs kimondva, az nem létezik. Az enyémben – a szavak, és azok tartalma nem léteznek. A te világodban semmi nem állandó, az enyémben – semmi nem változik. Az én világom valódi, míg a tiedet álmok alkotják.
K: Mi mégis beszélgetünk.
M: A beszélgetés a te világodban zajlik. Az enyémben – örök csend van. Az én csendem énekel, az én ürességem teljes, nem vagyok híján semminek. Nem ismerheted meg a világomat, míg ott nem vagy.
K: Úgy tűnik, mintha egyedül lennél a világodban.
M: Hogy mondhatsz ilyet, hogy egyedül, vagy nem egyedül, mikor a szavak alkalmatlanok? Természetes, hogy egyedül vagyok, mikor én vagyok minden.
K: Be szoktál jönni a mi világunkba?
M: Mi számomra a jövés és menés? Ezek megint szavak. Én vagyok. Miért is kellene valahonnan jönnöm, és hová kellene menjek?
K: Mi haszna a te világodnak számomra?
M: Saját világodat sokkal gondosabban kellene szemlélned, kritikusan vizsgálnod, és egy nap hirtelen az enyémben találnád magad.
K: Mit nyernénk vele?
M: Semmit nem nyersz. Elhagyod, ami nem sajátod, és megtalálod, amit nem vesztettél el soha – saját létedet.
K: Ki a világod ura?
M: Nincs benne sem uralkodó, sem olyan, aki fölött uralkodnak. Nincs benne semmiféle dualitás. Te pusztán a saját ideáidat vetíted ki. Szent könyveidnek és Isteneidnek itt nincs jelentésük.
K: Amíg van neved és formád, ez tudatosságra és tevékenységre utal.
M: A te világodban így jelenek meg. Az enyémben csak létem van. Semmi más. Nálad az ember lehetőségek, mennyiségek és minőségek fogalmaiban bővelkedik. Nekem egyáltalán nincsenek fogalmaim.
K: Az én világomat felfordulás, fájdalom és kétségbeesés jellemzi. Úgy tűnik, te bizonyos rejtett jövedelemből élsz, míg nekem szolgálni kell, hogy megéljek.
M: Tégy ahogy jónak látod! Szabadságodban áll, hogy elhagyd a világodat az enyémért.
K: Hogyan kell átkelni?
M: Lásd a világodat olyannak, amilyen, és ne amilyennek képzeled. A megkülönböztetés pártatlansághoz vezet, a pártatlanság a helyes cselekvést biztosítja; a helyes cselekvés belső hidat épít valódi létedhez. A cselekedet a bizonyítéka a komolyságnak. Tedd, ahogy elmondtad gondosan, hitelesen és minden akadály el fog tűnni.
K: Boldog vagy?
M: A te világodban a legnyomorultabb lennék. Felkelni, enni, beszélni, újra aludni – micsoda unalom!
K: Tehát még élni sem akarsz?
M: Élni, meghalni – micsoda értelmetlen szavak ezek! Amikor élőnek látsz engem, halott vagyok. Amikor úgy gondolod, halott vagyok, akkor élek. Micsoda zavaros vagy!
K: Hogyan lehetsz ilyen semleges? A világ összes szomorúsága mintha semmi lenne számodra.
M: Én tökéletesen tudatában vagyok a gondjaitoknak.
K: Aztán mit teszel ellenük?
M: Semmit nem kell tennem. A gondok jönnek, és mennek.
K: Távoznak, pusztán azért, mert figyelmet adsz nekik?
M: Igen. A nehézség lehet testi, emocionális vagy mentális; de minden esetben individuális. A nagy léptékű szerencsétlenségekben számtalan egyéni sors összegződik, és lecsillapodásukhoz idő kell. De a halál sohasem szerencsétlenség.
K: Még akkor sem, ha megölnek valakit?
M: A szerencsétlenség a gyilkost éri.
K: Mégiscsak úgy tűnik, hogy az enyém és a tiéd két külön világ.
M: Az enyém valódi, a tied az elméé.
K: Képzelj el egy követ, abban egy üreget, és egy békát az üregben. Lehet, hogy a béka az egész életét tökéletes boldogságban, zavartalanul, nyugalmasan éli. A kövön kívül a világ megy a maga útján. Ha az üregi béka hallana a külső világról, azt mondaná: ’Nincs semmi ilyesmi. Az én világom békés és boldog. A te világod csak szavakból álló szerkezet, nem létező dolog.’ Veled is ugyanezt a helyzet. Amikor azt mondod, hogy a mi világunk egyszerűen nem létezik, a vitánknak nincs közös alapja. Vagy vegyünk másik példát. Elmegyek az orvoshoz, és elpanaszolom, hogy fáj a gyomrom. Az orvos megvizsgál, és azt mondja: ’Ön egészséges.’ ’De hát fáj!’ mondom. ’Az ön fájdalma mentális’ jelenti ki a doktor. Én azt mondom, hogy ’nem segít, hogy tudom, hogy a fájdalmam mentális. Ön orvos, szüntesse meg a fájdalmat! Ha nem tud meggyógyítani, akkor Ön nem az én orvosom.’
M: Igazad van.
K: Felépítetted a vasutat, de híd nélkül a vonat nem tud továbbmenni. Építsd fel a hidat!
M: Nincs szükség hídra.
K: Kell, hogy legyen valamilyen kapcsolat a te világod és az enyém között!
M: Nincs szükség kapcsolatra a valódi világ és egy képzelt világ között, mert nem is lehet semmilyen.
K: Akkor mit kell tennünk?
M: Tanulmányozd a világodat, fordítsd felé az elmédet, vizsgáld felül kritikusan, ellenőriz minden róla szóló ideát; ez megteszi.
K: A világ túl nagy egy ilyen vizsgálódáshoz. Csak azt tudom, hogy én vagyok, a világ van, a világ zavar engem, és én zavarom a világot.
M: Az én tapasztalatom szerint minden boldogság. De a boldogság iránti vágy fájdalmat teremt. Így a boldogság a fájdalom csírájává válik. A fájdalom egész univerzuma vágyból született. Add fel az öröm iránti vágyat, és még csak tudni sem fogd, hogy mi a fájdalom!
K: Az örömnek miért kellene a fájdalom csírájának lennie?
M: Azért, mert az öröm kedvéért sok bűnt követsz el. És a bűn gyümölcse szenvedés és halál.
K: Azt mondod, hogy a világnak nincs haszna számunkra – gyötrelem csupán. Én úgy érzem, hogy ez nem lehet így! Isten nem ilyen bolond. A világ számomra egy nagy vállalkozásnak tűnik, amelynek a célja, hogy a lehetségest aktuálissá tegye, az anyagba életet hozzon, a tudattalant teljesen tudatossá tegye. A legfelsőbb felismeréséhez meg kell ismernünk az ellentéteket. Mint ahogy a templom építéséhez kőre, habarcsra, fára, vasra, üvegre és cserépre van szükség, úgy ahhoz, hogy az ember isteni bölcsességre tegyen szert, ura legyen életnek és halálnak, a mindent tapasztalás anyagára van szükség. Ahogy az asszony elmegy a piacra, vásárol mindenféle élelmiszert, hazamegy, főz, süt, és megeteti urát, úgy sütjük ki magunkat szépen az élet tüzén, és etetjük meg a mi Urunkat.
M: Nos, ha te így gondolod, tégy eszerint. Etesd Uradat, csak rajta!
K: A gyermek iskolába jár, és sok olyan dolgot tanul, amelyeknek semmi haszna később. De a tanulási folyamat során fejlődik. Így megyünk át mi is számtalan tapasztalaton és felejtjük el mindet, de közben állandóan gyarapszunk. És mi más a gnani, ha nem egy olyan ember, aki valóság iránt különös tehetséggel bír? A világunk nem lehet véletlen műve. Értelemmel bír, muszáj, hogy legyen egy terv mögötte. Az én Istenem rendelkezik tervvel.
M: Ha a világ hamis, akkor a terv és annak teremtője szintén hamis.
K: Megint tagadod a világot. Nincs meg a híd közöttünk.
M: Nem kell híd. Ott hibázol, hogy azt hiszed, hogy születtél. Te sohasem születtél, soha nem is fogsz meghalni, de te azt hiszed, hogy megszülettél egy bizonyos időben és helyen, és hogy ez a konkrét test a sajátod.
K: A világ van, én vagyok. Ezek tények.
M: Miért aggódsz a világ miatt, ahelyett, hogy magaddal törődnél? Meg akarod menteni a világot, ugye? Meg tudod menteni a világot, mielőtt magadat megmentenéd? És mit jelent megmenteni? Megmenteni, mitől? Az illúziótól. A megváltás azt jelenti, hogy úgy látni a dolgokat, ahogyan azok vannak. Én valóban nem látom magam kapcsolatban állónak senkivel és semmivel. Még az Énnel sem, bármi is az Én. Én maradok örökké – meghatározatlan. Én – belül és túl – intim és megközelíthetetlen vagyok.
K: Ezt hogyan érted el?
M: A Gurumba vetett hitem által. Ő azt mondta nekem, ’Egyedül te vagy’, és én nem kételkedtem benne. Egész egyszerűen addig töprengtem fölötte, míg fel nem ismertem, hogy ez az abszolút igazság.
K: Ismételgetéssel történő meggyőzés?
M: Ön-felismeréssel. Úgy találtam, hogy tudatos vagyok, és abszolúte boldog, és csak tévedésből gondoltam, hogy a boldogságtudatért a testnek és a testek világának tartozom.
K: Te nem vagy egy tanult ember. Nem sokat olvastál, és amit olvastál is, vagy hallottál, lehet, hogy nem voltak elég ellentmondásosak. Nekem meglehetősen magas a képzettségem, sokat olvastam, és úgy találom, hogy a könyvek és a tanítók reménytelenül ellentmondanak egymásnak. Ebből eredően bármit olvasok vagy hallok, kétkedéssel fogadom. ’Lehet, hogy úgy van, lehet, hogy nem úgy van’, ez az első reakcióm. És mivel az elmém képtelen eldönteni, hogy mi igaz, és mi nem, faképnél hagy a kételkedésemmel együtt. A Yogában a kételkedő elme rettenetesen nagy hátrány.
M: Örömmel hallom; de az én Gurum megtanított engem kételkedni is – mindenben, és teljes mértékben. Azt mondta: ’tagadd mindennek a létezését, kivéve Énedét!’ Vágyak által teremtetted a világot, annak minden fájdalmával és örömével.
K: Fájdalommal is kell járnia?
M: Mivel mással? Valódi természete szerint az öröm korlátozott és múlékony. A fájdalomból született vágy a fájdalomban keres beteljesedést, és a frusztráció és kétségbeesés fájdalmában ér véget. Fájdalom a háttere az örömnek, az összes öröm keresés fájdalomban születik, és fájdalomban ér véget.
K: Minden amiről beszélsz, világos. De amikor valamilyen testi és mentális bajom támad, elmém eltompul és lehangolódik válik, vagy kétségbeesetten enyhülést keres.
M: Mit számít? Az elme az, ami tompa vagy nyugtalan, nem te. Nézd, ebben a szobában mindenféle dolgok történnek. Én vagyok az oka a megtörténésüknek? Csak úgy megtörténnek. Így van ez veled is – a sors gombolyaga legombolyítja önmagát, és megvalósítja az elkerülhetetlent. Nem változtathatod meg az események menetét, de a hozzáállásodon változtathatsz, és ami valójában számít, az az attitűd, és nem a puszta tény. A világ vágyaknak és félelmeknek a lakóhelye. Nem lelhetsz benne békét. A békéhez meg kell haladnod a világot. A világ ősoka az egoizmus. Emiatt keressük az örömet, és kerüljük a fájdalmat. Cseréld ki az egoizmust az Én szeretetével, és a kép megváltozik. Brahma a Teremtő minden vágy végösszege. Beteljesítésüknek a világ az eszköze. Az emberi lények akármilyen örömöt megragadnak, és könnyekkel fizetnek érte. Idővel minden száma kiegyenlítésre kerül. Az egyensúly törvényének korlátlan az uralma.
K: Hogy szupermen váljon belőled, embernek kell lenned előbb. Ember voltod megszámlálhatatlan tapasztalat gyümölcse: a vágyak vezetnek a tapasztalathoz. Ennélfogva, a maga idejében és szintjén, a vágy helyénvaló.
M: Mindez igaz, annyira-amennyire. De eljön a nap, amikorra már eleget halmoztál fel, és el kell kezdeni az építkezést. Ekkor a kiválogatás és selejtezés (viveka-vairagya) válik abszolúte szükségessé. Mindent meg kell vizsgálni alaposan, és a feleslegeset könyörtelenül el kell pusztítani! Higgy nekem, semmilyen pusztítás nem lehet túl sok! Mert valójában semminek nincs értéke. Légy szenvedélyesen szenvedélytelen – ez minden.
47. Figyeld az elmédet
Kérdező: Miközben a lényeget keresi az ember, hamarosan felismeri alkalmatlanságát, és egy vezető, vagy tanító szükségességét. Ez bizonyos fegyelmet tesz szükségessé, mert elvárás feléd a vezetőd iránti bizalom, és következésképpen tanácsainak és instrukcióinak követése. De a jelentékeny társadalmi sürgetés és nyomás, a személy erőteljes vágyai és félelmei miatt nem jön létre az elme és az akarat gyermeki bizalma, elengedhetetlen engedelmessége. Hogy lehet kompromisszumot teremteni a Guru iránti igény, és a neki való engedelmesség nehézsége között?
Maharaj: A társadalom és a körülmények kényszere alatti cselekedetek nem nagyon fontosak, mert javarészt gépies, pusztán behatások által keltett reakciók. Elegendő, ha az ember pártatlan módon figyeli önmagát, hogy tökéletesen elszigetelje magát attól, ami végbemegy. Az ész nélkül, vakon elkövetett cselekedetek hozzáadódhatnak a karmához (sors), egyébként nemigen lényegesek. A Guru egyet kér csupán, tiszta és intenzív céltudatosságot, önmagad iránti felelősségérzést. A világ egészének realitása megkérdőjelezendő. Ki a Guru, végül is? Az, aki ismeri az állapotot, amelyben nem létezik sem a világ, sem annak gondolata, ő a Legfelsőbb Tanító. Megtalálni őt azt jelenti, hogy elérni az állapotot, amelyben a képzeletet nem tartod többé valóságnak. Kérlek, értsd meg, hogy a Guru a valóságot, az igazságot képviseli, azt, ami van. Ő a szó legteljesebb értelmében realista. Nem tud, és nem fog kiegyezni az elmével, és annak illúzióival. Azért jön, hogy eljuttasson téged a valóságba; ne várj tőle semmi egyebet!
Az a fajta Guru, akire te gondolsz, aki információkat és instrukciókat ad neked, az nem a valódi Guru. A valódi Guru az, aki ismeri a látszatok káprázatán túli valóságot. Számára a te engedelmességre és fegyelemre vonatkozó kérdéseid nem bírnak jelentéssel, mert az ő szemében a személy, akinek te tartod magad, nem létezik, a kérdéseid egy nem létező személyre vonatkoznak. Ami létezik a te számodra, az nem létezik az ő számára. Amit te magától értetődőnek tekintesz, azt ő abszolúte elutasítja. Azt akarja, hogy úgy lásd magad, mint ahogy ő lát téged. Akkor nem fog kelleni a Gurunak engedelmeskedned, és őt követned, mert saját valóságodnak fogsz engedelmeskedni, és azt fogod követni. Ismerd fel, hogy akárminek gondolod magad, az csak események áramlása; miközben minden történik, megjelenik és eltávozik, egyedül te vagy, a változtathatatlan a változékonyban, a magától értetődő a következtetettben. Válaszd külön a megfigyeltet a megfigyelőtől, és hagyj fel a hamis azonosulásokkal!
K: A valóság megtalálása érdekében el kell vetni mindent, ami az utat elállja. Másfelől, az adott társadalmi kényszerek közötti túlélés követelménye miatt sok mindennek a véghezvitelére, és elszenvedésére szükség van. Fel kell adnia az embernek a foglalkozását és társadalmi helyzetét annak érdekében, hogy megtalálja a valóságot?
M: Végezd a munkád! Amikor van egy pillanatnyi szabad időd, tekints befelé! Fontos, hogy ne hagyd ki a számodra adódó kedvező alkalmat! Ha komoly vagy, teljes egészében kihasználod a szabad idődet. Ez elegendő.
K: A lényeges keresése és a lényegtelen elhagyása során van-e valamilyen szkópja a kreatív életnek? Például, szeretem a festészetet. Segítséget jelent, ha szabad óráimat a festészetre fordítom?
M: Akármit csinálhatsz, közben figyeld az elmédet! Kell, hogy legyenek olyan pillanataid is, amikor teljes a belső béke és a csend, amikor elméd abszolút nyugalomban van. Ha ezt elmulasztod, mindent elmulasztasz. Ha ezt nem csinálod, elméd csendje szertefoszlik, és mindenféle mást szív magába.
Nehézséged abban rejlik, hogy akarod a valóságot, és féled is, ugyanakkor. Féled, mert nem ismered. A megszokott dolgok ismerősek, biztonságban érzed magad velük. Az ismeretlen bizonytalan, és ezért veszélyes. De a valóság megismeréséhez harmóniában kell lenni vele. És a harmóniában nincs helye félelemnek.
Egy gyermek ismeri a testét, de a test alapú megkülönböztetéseket nem. Csupán tudatos, és boldog. Végül is, ez volt a cél, amiért megszületett. A lét élvezete az önszeretet legegyszerűbb formája, amely később az Én szeretetébe nő bele. Légy akár egy gyermek, nem állítva semmit a test és az Én közé. A pszichikai élet állandó zaja nála hiányzik. A mély csendben az Én szemléli a testet. Az olyan, mint a fehér papír, amelyre semmi sincs írva még. Légy akár a gyermek, ahelyett, hogy ez, vagy az próbálnál lenni, légy boldog, hogy vagy. Teljesen felébredett tanúja leszel a tudatosság terének. De ne legyenek érzések és ideák, közted és a tér között.
K: A puszta létezéssel való megelégedés az időtöltés legönzőbb módjának tűnik.
M: Az önzés legbecsületesebb módja! Természetesen légy önző, lemondva mindenről, az Ént kivéve. Amikor semmi mást nem szeretsz, csak az Ént, mindenféle önzőséget és önzetlenséget meghaladsz. Mindenféle megkülönböztetés elveszíti értelmét. Az egy szeretete és a minden szeretete egybeolvadnak a szeretetben, a tisztaságban és egyszerűségben, nem címkézve semmit, nem elutasítva semmit. Időzz ebben a szeretetben, merülj benne mélyebbre és mélyebbre, kutasd magad, és szeresd e kutatást, és meg fogod oldani, nemcsak saját problémádat, hanem az emberiség problémáit is. Tudni fogod, hogy mit kell tenned. Ne tégy fel felszínes kérdéseket; fordulj a sarkalatos kérdések felé, léted igazi alapjai felé.
K: Van olyan módszer, amellyel felgyorsíthatom az önmegvalósításomat?
M: Természetesen van.
K: Ki fogja felgyorsítani? Megtennéd számomra?
M: Nem te fogod megtenni, sem én. Csupán megtörténik.
K: Valójában idejövetelem igazolta. Ez a felgyorsulás a szent társaság miatt következik be? Amikor elmentem legutóbb, reménykedtem, hogy visszajövök. És megtörtént! Most abban reménykedem, hogy hamarosan Angliába megyek.
M: Olyan vagy, akár egy újszülött gyermek. Már előtte is volt, de nem volt tudatos a létére. Születésekor megjelent benne egy világ, és vele a létezés tudatossága. Most csupán bele kell nőnöd a tudatosságba, ez minden! A gyermek a világ királya – amikor felnő, átveszi királyságának irányítását. Képzeld el, hogy gyermekkorában súlyos beteg lesz, és orvosi kezelést kap. Ez azt jelenti, hogy a fiatal király az orvosnak köszönheti a királyságát? Ez talán csak egyike a közreműködő tényezőknek. Oly sok más tényező is volt, amelyek mindegyike közreműködött. De a legfőbb, a legkritikusabb tényező az a tény, hogy király fiaként született. A Guru hasonlóképpen segíthet. De a legfőbb, ami segít, a valóság birtokában lenni belül. Az ki fogja magát jelenteni. Idejöveteled kétségtelen, hogy segítséget jelent számodra. Nem ez az egyetlen, ami segít. A legfőbb a te saját léted. Éppen a komolyságod az, ami ezt bizonyítja.
K: Hivatásom gyakorlása cáfolja komolyságomat?
M: Már mondtam. Amíg lehetővé teszed magad számára a béke pillanatainak a sokaságát, kockázat nélkül gyakorolhatod legnagyobb tiszteletet érdemlő hivatásodat. A belső csend e pillanatai okvetlenül fel fognak égetni minden akadályt. Ne kételkedj hatásosságában. Próbáld ki.
K: De hát próbáltam!
M: Sosem hitelesen, sosem állhatatosan. Egyébként nem tennél fel ilyen kérdéseket. Azért kérdezel, mert nem vagy biztos magadban. És azért nem vagy biztos magadban, mert sohasem figyeltél magadra, csak a tapasztalataidra. Tanúsíts önmagad iránt minden tapasztalat feletti érdeklődést, légy önmagaddal, szeresd önmagad; a végső biztonság csak az önismeretben található. A legfőbb dolog a komolyság. Légy becsületes önmagaddal, és semmi sem fog elcsábítani. Erény és hatalom csupán játékpénzek, a gyermekek játékszere. Hasznosak a világban, de nem visznek téged ki belőle. Hogy meghaladd, állhatatosságra, nyugodt figyelemre van szükséged.
K: Mivé lesz akkor az ember fizikai léte?
M: Amíg egészséges vagy, tovább élsz.
K: Ez egy belsőleg mozdulatlan élet, nem lesz hatással az egészségre?
M: A tested egy táplálék átalakító. Amilyen az ételed, durva és finom, olyan lesz az egészséged.
K: És mi történik a nemi ösztönnel? Hogyan lehet kontrollálni?
M: A szex tanult viselkedésmód. Lépj rajta túl. Amíg a testre fókuszálsz, addig az evés és a szex, a félelem és a halál karmai közt maradsz. Találd meg önmagad, és légy szabad.
55. Adj fel mindent, és mindent elnyersz
Kérdező: Mi az állapotod e pillanatban?
Maharaj: A nem tapasztalás állapota. Minden tapasztalás benne foglaltatik.
K: Be tudsz lépni az elméjébe és a szívébe egy másik embernek, és részesülni tudsz a tapasztalataiból?
M: Nem. Az ilyen dolgok speciális képzést igényelnek. Én olyan vagyok, mint a búzakereskedő. Keveset tudok kenyerekről, és süteményekről. Még a búzakása ízét sem ismerem. De a búzáról mindent, és jól tudok. Ismerem minden tapasztalatok forrását. De a megszámlálhatatlan konkrét formát, ami a tapasztalat tárgya lehet, nem ismerem. Nincs is rá szükségem. Azt a keveset, amire az életemhez pillanatról pillanatra szükséges, valahogy véletlenül tudom.
K: A te konkrét létezésed és az én konkrét létezésem mindkettő Brahma elméjében létezik?
M: Az egyetemes nem törődik a konkréttal. A személyként való létezés a személy ügye. A személy időben és térben létezik, neve van és formája, kezdete és vége; az egyetemes magában foglal minden személyt, és az abszolút ennek a gyökerénél van, és minden fölött álló.
K: Engem nem a teljesség érdekel. Az én személyes tudatosságom, és a te személyes tudatosságod – milyen kapcsolat van a kettő között?
M: Két álmodó között milyen kapcsolat lehet?
K: Lehet, hogy egymást álmodják.
M: Ezt csinálják az emberek. Mindenki elképzeli a ’többieket’, és kapcsolatot keres velük. A kereső a kapcsolat, nincs semmi más.
K: Biztos kell lennie valamilyen közösnek a tudatosság sok pontja között, akik vagyunk.
M: Hol van az a sok pont? Az elmédben. Azt bizonygatod, hogy a világod független az elmédtől. Hogy lehetne így? A vágyad, hogy ismerd a más emberek elméjét, amiatt van, mert nem ismered a saját elmédet. Először ismerd meg saját elmédet, és úgy fogod találni, hogy mások elméjének kérdése egyáltalán nem merül fel, mert nincsenek más emberek. Te vagy a közös tényező, az egyetlen kapocs az elmék között. A lét tudatosság; az ’én vagyok’ mindenre érvényes.
K: A Legfelsőbb Valóság (Parabrahman) lehet, hogy mindannyiunkban jelen van. De milyen haszna van ennek számunkra?
M: Te olyan vagy, akár az az ember, aki azt mondja: ’Szükségem van egy helyre, ahol a dolgaimat tartom, de milyen haszonnal jár számomra a tér?’, vagy azt, hogy: ’A tej, teár, kávé vagy a szóda szükségesek számomra, de a vizet nem sokra becsülöm’. Nem látod, hogy a Legfelsőbb Valóság tesz mindent lehetővé? De ha azt kérdezed, hogy mi haszna számodra, akkor azt kell válaszolnom: ’semmi’. A mindennapok ügyei során a valóság ismerője nem élvez előnyt: sőt, inkább hátrányt szenvedhet: sóvárgástól és félelemtől mentesen nem tudja megvédeni önmagát. A nyereség gondolata valójában idegen tőle; irtózik a gyarapodástól; élete önmaga állandó megfosztása, megosztás, adás.
K: Ha nem származik előny a Legfelsőbb eléréséből, akkor miért venném magamra a gondot?
M: Gond csak akkor van, amikor kapaszkodsz valamibe. Ha semmihez nem ragaszkodsz, semmilyen nehézség nem merül fel. A kevesebbről való lemondás a nagyobbnak a megnyerése. Adj fel mindent, és mindent elnyersz. Akkor az élet azzá válik, ami lenni szándékozott: egy kiapadhatatlan forrás tiszta kisugárzásává. Abban a fényben a világ olyan homályosnak mutatkozik, mint egy álom.
K: Ha az én világom egy álom csupán, és te része vagy neki, akkor mit tehetsz értem? Ha az álom nem valódi, lét nélküli, hogyan tud hatni rá a valóság?
M: Amíg tart, addig az álom ideiglenesen létezik. A problémát az álom folytatására irányuló vágyad okozza. Engedd el. Fejezd be, hogy azt képzeled, , hogy az álom a tiéd.
K: Úgy látszik, számodra magától értetődik, hogy álom létezhet álmodó nélkül, és, hogy én az én saját édes kívánságom szerinti álommal azonosítom magam. De én vagyok az álmodó, és az álom is. Kinek kell leállítania az álmot?
M: Hagyd az álmot magától bontakozni, és eljutni a végéig. Te nem segíthetsz ebben. De tekinthetsz az álomra álomként, megtagadva tőle a valóság bélyegét.
K: Itt vagyok, előtted ülök. Álmodom, és te nézel engem, ahogy álmomban beszélek. Mi a kapcsolat közöttünk?
M: Az én felébresztésedre irányuló szándékom a kapcsolat. A szívem akarja, hogy felébredj. Látom, szenvedsz álmodban, és tudom, hogy fel kell ébredned, hogy megpróbáltatásaid véget érjenek. Amikor álmodat álomnak látod, felébredsz. De az álmod nem érdekel. Nekem elég, ha azt tudom, hogy fel kell, hogy ébredj. Nem szükséges, hogy az álmodat meghatározott eredményre juttasd, vagy hogy nagyszerűvé, vagy boldoggá, vagy széppé tedd; mindössze arra van szükség, hogy felismerd, hogy álmodsz. Állj le a képzelgéssel, állj le az önhitegetéssel. Lásd meg az emberi állapot ellentmondásait, összhangnélküliségeit, hamisságát és szomorúságát, meghaladásának szükségességét. A tér végtelenségén belül úszik a tudatosság piciny atomja, amely az egész univerzumot tartalmazza.
K: Vannak az álomban olyan benyomások, amelyek valódinak, és örökké tartónak tűnnek. Eltűnnek ezek a felébredéskor?
M: Álomban némelyeket szeretsz, és másokat nem. Felébredéskor úgy találod, hogy te vagy maga a mindent átölelő szeretet. Jóllehet a személyes szeretet erős és őszinte, megváltoztathatatlanul megkötöz; a szabadság iránti szeretet minden iránti szeretet.
K: Az emberek jönnek, és mennek. Valaki szereti, akit megismer, más egyáltalán nem tud szeretni.
M: Amikor te vagy maga a szeretet, akkor fölötte állsz időnek, és számoknak. Egy szeretetével mind szereted, mind szeretetével mindegyiket szereted. Egy mind nem zárják ki egymást.
K: Azt mondod, időtlen állapotban vagy. Ez azt jelenti, hogy múlt és jövő nyitva állnak előtted? Találkoztál Rama Gurujával, Vashishta Munival?
M: A kérdés időbeli, és időről szól. Ismét az álom tartalmairól kérdezel. Az időtlenség meghaladja az idő illúzióját, nem időbeli meghosszabbítás. Aki önmagát Vashishtának nevezte, az ismerte Vashishtát. Én minden néven és formán túl vagyok. Vashishta álom az álmodban. Hogy ismerhetném őt most? Túl sokat törődsz a múlttal és a jövővel. Mindez amiatt van, mert vágyódsz a folytonosságra, önmagad megsemmisüléssel szembeni védelmére. És mivel folytonosságra vágysz, meg akarsz tartani másokat a társaságodban, ennélfogva érdekelt vagy a túlélésükben. De amit te túlélésnek nevezel, az csak az álom túlélése. A halálnak kívánatosabb nála. Lehetőséget kínál a felébredésre.
K: Tudatában vagy az örökkévalóságnak, ennél fogva nem törődsz a túléléssel.
M: Fordítva. A minden vágytól való szabadság az örökkévalóság. Minden kötődés félelmet eredményez, mert minden dolog mulandó. És a félelem szolgává teszi az embert. Ez a kötődéstől való mentesség nem gyakorlatok által keletkezik; természetes velejárója az ember saját léte ismeretének. A szeretet nem ragaszkodik; a ragaszkodás nem szeretet.
K: Nem lehet tehát semmilyen módszerrel elérni a pártatlanságot?
M: Semmi sincs, amit el kellene érni. Hagyj fel mindenféle képzelődéssel, és ismerd magad annak, ami vagy. Az önismeret pártatlanság. Minden kínzó vágy az elégtelenség érzése miatt van. Mikor tudod, hogy semminek nem vagy híján, hogy minden ami van, te vagy, és a tiéd, a vágy megszűnik.
K: Önmagam megismeréséhez gyakorolnom kell a tudatosságot?
M: Semmit nem kell gyakorolni. Önmagad megismeréséhez légy önmagad. Csak akkor lehetsz önmagad, ha abbahagyod, hogy ennek, vagy annak képzeled magad. Csupán legyél. Hagyd igazi természetedet megjelenni. Ne zavard elmédet kereséssel.
K: Sokáig tartana, ha várnék csupán az önmegvalósításra.
M: Mire kell várnod, amikor az már itt és most van? Csak nézned kell, és látnod. Nézz önmagadra, saját létedre. Tudod, hogy vagy, és szereted ezt. Hagyj abba minden képzelődést, ez minden. Ne építs az időre. Az idő halott. Aki vár – meghal. Az élet csak most van. Ne beszélj nekem múltról és jövőről – azok csak a te elmédben léteznek.
K: Te is meg fogsz halni.
M: Én már halott vagyok. A fizikai halál nem fog különbséget járni az én esetemben. Vágy és félelem mentes vagyok, mert nem emlékszem a múltra, és nem képzelem a jövőt. Ahol nincsenek nevek és formák, hogy lehetne ott vágy és félelem? Vágy nélküliséggel időtlenség jár. Biztonságban vagyok, mert ami nincs, nem érintheti meg azt, ami van. Te veszélyben érzed magad, mert beképzeled a veszélyt. Természetesen, a tested, mint olyan, bonyolult, és sebezhető, és védelmet igényel. De te nem. Amikor felismered saját megtámadhatatlan lényedet, békében leszel.
K: Hogyan találhatnék békét, mikor a világ szenved?
M: A világ nagyon alapos okok miatt szenved. Ha segíteni akarsz a világon, túl kell lépned a segítség szükségességén. Akkor minden cselekvésed, valamint nem cselekvésed, a leghatékonyabban fogja segíteni a világot.
K: Hogyan tudna a nem cselekvés hasznos lenni, amikor cselekvésre van szükség?
M: Ahol cselekvésre van szükség, ott cselekvés történik. Nem az ember a cselekvő. Az ő szerepe az, hogy tudatában legyen annak, ami végbemegy. Valójában a jelenléte a cselekvés. Az ablak a fal hiánya, és azért bocsájtja be levegőt és fényt, mert üres. Üríts ki minden mentális tartalmat, minden elképzelést és erőfeszítést, és az akadályok teljes hiánya a valóság beáradását fogja előidézni. Ha valakinek valóban segíteni akarsz, maradj tőle távol. Ha elkötelezett vagy érzelmileg, hogy segíts, akkor segítséged sikertelen lesz. Lehetsz nagyon elfoglalt, és nagyon elégedett a jótékonykodással, de nem érsz el vele sokat. Akkor kap valódi segítséget az ember, ha többé nincs szüksége segítségre. Minden egyéb hiábavalóság csupán.
K: Nem elegendő az idő ülni, és várni, hogy segítség érkezzen. Az embernek csinálnia kell valamit.
M: Természetesen – csinálj. De amit tenni tudsz, az korlátozott; egyedül az Én korlátlan. Add korlátlanul – önmagadat. Minden mást, csak kis mértékben adhatsz. Egyedül te vagy mérhetetlen. Segíteni, a te valódi természeted. Még amikor eszel és iszol, akkor is segíted a testedet. Önmagadnak semmire nincs szükséged. Te színtiszta adás vagy, kezdet nélkül, vég nélkül, kiapadhatatlanul. Sem tanulás, sem cselekvés nem tud igazán segíteni. Légy a fájdalommal, és fedd fel gyökereit –a megértést segíteni, az igazi segítség.
K: Közeleg a halálom.
M: A testednek van kevés ideje, nem neked. Idő és tér az elmében vannak csupán. Te kötelékek nélküli vagy. Csak értsd önmagadat – ez maga az örökkévalóság.
66. Minden boldogság keresés szenvedés
Kérdező: Angliából jövök, Madrasba utazom. Ott majd találkozom apámmal, és kocsival megyünk a kontinensen át, Londonig. Pszichológiát tanulok, de még nem tudom, hogy mit fogok csinálni, miután lediplomázom. Talán munkapszichológiával, vagy pszichoterápiával próbálkozom. Apám általános orvos, követhetem ugyanezt a vonalat is.
De ez nem elégíti ki az érdeklődésemet. Vannak kérdések, amelyek nem változnak az idővel. Tudom, hogy vannak válaszaid az ilyen kérdésekre, ez késztetett arra, hogy eljöjjek hozzád.
Maharaj: Csodálkozom, hogy én vagyok a megfelelő ember, aki megválaszolja a kérdéseidet. Keveset tudok dolgokról és emberekről. Én csak azt tudom, hogy én vagyok, és ennyit te is tudsz. Egyenlők vagyunk.
K: Természetesen, tudom, hogy én vagyok. De nem tudom, hogy ez mit jelent.
M: Amit az ’én vagyok’ ’én’-jének gondolsz, az nem te vagy. Tudni, hogy vagy, természetes, azt tudni, hogy mi vagy, sok kutatás eredménye. Fel kell fedezned a tudatosság teljes területét, és túl kell lépned rajta. Ehhez meg kell találnod a megfelelő tanítót, és meg kell teremtened a felfedezéshez szükséges feltételeket. Nagy általánosságban két út van: külső és belső. Vagy olyan valakivel együtt élsz, aki ismeri az Igazságot, és teljesen aláveted magad az ő irányító, és alakító befolyásának, vagy megkeresed a belső vezetőt, és követed a belső fényt, bárhová is vezessen téged. Mindkét esetben semmibe kell venned személyes vágyaidat és félelmeidet. Tanulsz mind az együtt élés, mind a kutatás révén, vagyis a passzív, vagy az aktív módon. Akár az élet folyója, és a Gurud által megszemélyesített szeretet által viteted magad, akár te magad teszel erőfeszítéseket, belső csillagod vezet. Mindkét esetben haladnod kell, komolynak kell lenned. Ritka szerencsés az az ember, aki talál valakit, aki méltó a bizalmára, és szeretetére. A legtöbbjüknek a nehéz úton kell haladnia, a belátás és megértés, a megkülönböztetés, és pártatlanság (viveka-vairagya) útján.
K: Boldog vagyok, hogy eljöttem: habár holnap már távozom, egy veled való beszélgetés az egész életemet befolyásolhatja.
M: Igen, amint kijelented, hogy ’meg akarom találni az Igazságot’, egész életed ennek mélységes hatása alá kerül. Egész mentális és fizikai habitusod, érzéseid és érzelmeid, vágyaid és félelmeid, terveid és döntéseid, a legradikálisabb változáson mennek keresztül.
K: Miután felkészítettem elmémet A Valóság felfedezésére, mi a következő teendő?
M: Ez a vérmérsékletedtől függ. Ha komoly vagy, bármilyen utat válassz, el fog juttatni célodhoz. A komolyság a döntő tényező.
K: Mi a forrása a komolyságnak?
M: A hazavezető ösztön az, ami visszatérésre készteti a madarat a fészkére, és a halat a hegyi patakba, ahol született. A mag visszatér a földbe, amikor a gyümölcs megérett. Érettség kérdése minden.
K: És mi fog engem megérlelni? Tapasztalatokra van szükségem?
M: Már minden tapasztalattal rendelkezel, amire szükséged van, máskülönben nem jöttél volna ide. Nem kell többet gyűjtened, inkább túl kell lépned a tapasztalaton. Bármilyen erőfeszítést teszel, bármilyen módszert (sadhana) követsz, az csupán még több tapasztalatot eredményez, de nem fogsz általa továbblépni. Könyvek olvasása sem segít. Gazdagítani fogják elmédet, de a személy, aki vagy, érintetlen marad. Ha valamilyen előnyt vársz a kereséstől, legyen az anyagi, mentális vagy spirituális, akkor nem érted a lényeget. Az igazság nem biztosít előnnyöket. Nem biztosít sem magasabb státuszt, sem mások feletti hatalmat, mindössze az igazságot nyered el, és a hamistól való megszabadulást.
K: Bizonyára az igazságból nyered a hatalamat, hogy segíteni tudsz másokon.
M: Ez merő fantáziálás, bármennyire nemes. Valójában nem segítesz másokon, mert nincsenek mások. Nemesekre és alantasokra osztod az embereket, és megkéred a nemeseket, hogy segítsenek az alantasokon. Elkülönítesz, értékelsz, ítélkezel, és rosszallsz – elpusztítod az igazságot a saját nevében. Valójában az igazság szabályokba foglalásának a vágya tagadja azt, mert az nem szavakba önthető. Az igazság csak a hamis tagadásával fejezhető ki – tettekben. Ehhez a hamisat hamisnak (viveka) kell látnod, és vissza kell azt utasítanod (vairagya). A hamis elvetése felszabadít, és energizál. Ez nyitja meg az utat a tökéletesedés felé.
K: Honnan tudom, hogy felfedeztem az igazságot?
M: Amikor az ’ez igaz’, az igaz’ gondolata nem merül fel. Az igazság nem kijelenti önmagát, hanem abban áll, hogy a hamisat hamisnak látod, és elutasítod. Haszontalan dolog keresni az igazságot, amíg az elme vak a hamisra. El kell távolítani a hamisat teljesen, mielőtt az igazságra megvirradhatna.
K: De mi hamis?
M: Ami nem létezik, az bizonyosan hamis.
K: Hogy érted, hogy nem létezik? A hamis jelen van, kőkeményen.
M: Ami ellentmond önmagának, az nem létezik. Vagy csak pillanatnyilag létezik, ami ugyanaz. Mert, aminek van egy kezdete, és egy vége, annak nincs közepe. Tartalmatlan. Csak az elme által adott neve és formája van, de nincs sem anyaga, sem lényege.
K: Ha semmi nem létezik, ami elmúlik, akkor az univerzum sem létezik.
M: Ki tagadta ezt valaha? Természetesen, az univerzum sem létezik.
K: Mi létezik?
M: Az, ami nem függ a létezésétől, ami nem jelenik meg az univerzum megjelenésével, s nem tűnik el az univerzum eltűnésével, aminek nincs szüksége semmilyen bizonyítékra, de valóságban részesít mindent, amit megérint. A hamisnak az a természete, hogy egy pillanatra valóságnak mutatkozik. Azt lehetne mondani, hogy az igazság szülőjévé válik a hamisnak. De a hamis időben és térben korlátozott, és a körülmények hozzák létre.
K: Hogyan távolítsam el a hamisat, és óvjam meg a valódit?
M: Mi célból?
K: Egy jobb, sokkal kielégítőbb, teljes, és boldog élet érdekében.
M: Az elme akármit felfog, annak hamisnak kell lennie, mert csak viszonylagoshoz, és korlátozotthoz kötődhet. A valódi felfoghatatlan, és nem célhoz köthető. Azt a saját kedvéért kell kívánni.
K: Hogy kívánhatnám a felfoghatatlant?
M: Milyen más érték van, amit kívánni lehet? Elismerem, a valódit nem lehet úgy kívánni, ahogy egy dolgot kívánunk. De láthatod valótlannak a valótlant, és elvetheted. A hamis elvetése az, ami megnyitja az utat az igaz előtt.
K: Értem, de ez hogy néz ez ki az adott, mindennapi életben?
M: Az önérdek és az öntörődés a hamis fókuszpontjai. Mindennapi életed vágy és félelem között leng. Figyeld elszántan, és látni fogod, hogy az elme, sziklák közt habzó folyóként, hogyan ölt magára megszámlálhatatlan nevet és formát. Kövess nyomon minden önös indítékot, és figyeld elszántan az indítékot, amíg szerte nem foszlik.
K: A megélhetéshez az embernek gondoskodnia kell magáról, pénzt kell keresnie.
M: Nem szükséges, hogy önmagadért pénzt keress, de megteheted – feleségedért és gyermekeidért. Folytathatsz munkálkodást mások érdekében. Még a puszta életben maradás is lehet áldozat. Akárhogy legyen is, nem szükséges, hogy önző légy. Vess el minden önző motívumot, amint észreveszed, és nem kell az igazságot keresned, az igazság meg fog találni téged.
K: Vannak minimális szükségletek.
M: Nem voltak ezek kielégítve születésedtől kezdve? Add fel az öntörődés igáját, és légy, ami vagy – cselekvő megértés, és szeretet.
K: De az embernek életben kell maradnia.
M: Nem tudod segíteni a túlélést. A valódi önmagad időtlen, és születés és halál felett áll. És a test akar életben maradni, amíg csak lehet. Nem fontos, hogy sokáig fog-e élni. A teljes élet jobb, mint a hosszú élet.
K: Ki tudja megmondani, hogy mi a teljes élet? Ez az én kulturális hátteremtől függ.
M: Ha valóságot keresel, meg kell szabadulnod mindenféle háttértől, mindenféle kultúrától, mindenféle gondolkodási és érzelmi mintától. Még azt az ideát is el kell vetned, hogy mi vagy, férfi, vagy nő, de még azt is, hogy ember. Az élet óceánja mindent magában foglal, nem csak az embereket. Tehát, először is hagyj fel minden önazonosulással, hagyd abba, hogy önmagadra úgy gondolsz, mint ami ilyen és ilyen, ez és ez, ez vagy az. Hagyj fel minden öntörődéssel, ne aggódj a jóléted miatt, legyen az anyagi vagy spirituális, hagyj fel minden vággyal, legyen az durva vagy finom, hagyd abba, hogy bármi módon teljesítményekben gondolkodj. Te itt és most teljes vagy, abszolút semmire nincs szükséged.
Ez azt nem jelenti, hogy ostobának, meggondolatlannak, könnyelműnek vagy közönyösnek kell lenned, alapvetően csak az önmagadért való aggódást kell elhagyni. Szükség van némi ételre, öltözékre és fedélre neked, és tieidnek, de ez nem fog problémákat támasztani, amíg a kapzsiság miatt nem visz rá a szükség. Élj összhangban a dolgokkal, ahogy azok vannak, és ne úgy, ahogy azokat elképzeled.
K: Mi vagyok, ha nem ember?
M: Az, ami azt gondoltatja veled, hogy ember vagy, nem ember. Csak egy kiterjedés nélküli pont a tudatosságban, egy tudatos semmi, mindössze annyit tudsz magadról mondani, hogy ’én vagyok’. Te a tiszta lét – tudat – üdv vagy. Ennek felismerésekor minden keresés véget ér. Akkor éred el, amikor látod, hogy minden, aminek gondolod magad, puszta képzelődés, és távol esik annak tiszta tudatától, hogy az átmeneti az átmeneti, az elképzelt az elképzelt, a valótlan az valótlan. Ez egyáltalán nem bonyolult, de elfogulatlanság szükséges hozzá. A hamishoz való tapadás az, ami az igazság meglátását oly nehézzé teszi. Amikor megérted, hogy a hamishoz idő kell, és amihez idő kell, az hamis, akkor közelebb vagy a Valósághoz, amely időtlen, örökké mostbeli. Az időbeli örökkévalóság puszta ismétlődés, olyan, mint az óra mozgása. A múltból a jövőbe áramlik vég nélkül, üres örökkévalóságban. A valóság az, ami a jelent oly elevenné teszi, oly eltérővé a múlttól és a jövőtől, amelyek pusztán mentálisak. Ha időre van szükséged, hogy elérj valamit, az hamis kell legyen. A valódi mindig veled van, nem kell várnod, hogy az légy, ami vagy. Csak nem szabad engedned, hogy elméd önmagadon kívül keressen. Amikor kívánsz valamit, kérdezd meg önmagad: valóban szükségem van rá? És ha a válasz nem, akkor csak ereszd el.
K: Nem lehetek boldog? Nem lehet szükségem egy dologra, ha az boldoggá tenne, nem szerezhetem meg?
M: Semmi nem tehet boldogabbá, mint ami vagy. A boldogság mindenféle keresése szenvedéssel jár, és még több szenvedéshez vezet. Az egyetlen, ami, ami kiérdemli a boldogság nevet, a tudatos lét természetes boldogsága.
K: Nem szükséges sokat tapasztalnom, mielőtt elérhetem a tudat ilyen magas szintjét?
M: A tapasztalatok a memória aljára ülepednek csupán, és hozzáadódnak teherhez, ami már meglehetősen nehéz. Nincs szükséged több tapasztalatra. Az emberi múlt elegendő. És ha úgy érzed, többre van szükséged, nézz a körülötted lévő emberek szívébe. A tapasztalatok nagy választékát fogod találni, amin évezredek alatt sem lennél képes átmenni. Tanulj mások szomorúságából, és kíméld meg tőlük saját magad. Nem tapasztalat az, amire szükséged van, hanem a minden tapasztalattól való szabadság. Ne vágyakozz tapasztalatra, egyre sincs szükséged.
K: Nem mész-e át tapasztalatokon te magad is?
M: Dolgok történnek körülöttem, de én nem veszek részt bennük. Egy esemény csak akkor válik tapasztalattá, ha érzelmileg megérint. Én olyan állapotban vagyok, amely teljes, amely nem törekszik önmaga javítására. Mi a haszna lenne számomra a tapasztalatnak?
K: Az embernek tudásra, műveltségre van szüksége.
M: Dolgokkal való bánáshoz dolgokkal kapcsolatos tudásra van szükség. Emberekkel való bánáshoz intuícióra, együttérzésre van szükség. A magaddal való bánáshoz semmire nincs szükséged. Légy, ami vagy: tudatos lét, és ne tévelyegj el önmagadtól.
K: Az egyetemi oktatás nagyon hasznos.
M: Nem kétséges, segít, hogy megkeresd, ami a megélhetéshez szükséges. De nem tanítja meg, hogy kell élni. Te pszichológia szakos hallgató vagy. Ez segítségedre lehet bizonyos szituációkban. De meg tudsz-e élni pszichológiából? Az élet csak akkor méltó a nevére, ha a Valóságot tettekben tükrözi. Semmilyen egyetem nem fog megtanítani, hogyan kell úgy élni, hogy amikor közeleg a halál pillanata, azt mondhasd: helyesen éltem, nem kell élnem ismét. Legtöbbünk a halálakor azt kívánja, bárcsak lehetne egy új élete. Oly sok hibát elkövettünk, oly sok mindent befejezetlenül hagytunk. A legtöbb ember nem él, csak vegetál. Ők tapasztalatokat gyűjtenek csupán, a memóriájukat gazdagítják. De a tapasztalás tagadása a Valóságnak, amely sem nem érzéki, sem nem fogalmi, sem nem a testé, sem nem az elméé, noha mindegyiket magában foglalja, és meghaladja.
K: De a tapasztalat nagyon hasznos. Tapasztalat által tanulod meg, hogy ne nyúlj a tűzbe.
M: Beszéltem már róla, hogy a tudás nagyon hasznos, ha dolgokkal bánsz. De abban nem segít, hogyan kell bánni az emberekkel és önmagaddal, hogyan kell élni az életet. Nem gépkocsivezetésről, vagy pénzkeresésről beszélünk. Ehhez tapasztalatra van szükséged. De minthogy fény vagy, a materiális tudás nem segít rajtad. Közvetített tudásnál valami sokkal meghittebb és mélyebb dologra van szükséged ahhoz, hogy a szó igazi értelmében önmagad légy. Külsődleges életed nem fontos. Éjjeliőr is lehetsz, és mégis lehet boldog az életed. Ami belsőleg vagy, az a lényeg. Belső békédet és örömödet neked kell megszerezned. Ez sokkal nehezebb, mint a pénz keresés. Arra semmilyen egyetem nem tud megtanítani, hogy önmagad légy. A tanulás egyetlen módja a a gyakorlás. Most azonnal kezdj el önmagad lenni. Vess el mindent, ami nem te vagy, és menj egyre mélyebbre. Épp úgy, ahogy a kutat ásó elvet mindent, ami nem víz, mindaddig, amíg víztartó réteghez nem ér, úgy kell neked elvetned mindazt, ami nem a te sajátod, mindaddig, amíg semmi nem marad, amit meg tudsz tagadni. Látni fogod, hogy semmi olyan nem marad, amibe az elme bele tud kapaszkodni. Még emberi lény sem vagy. Te csak úgy vagy – a tudatnak egy pontja, azonos terjedelmű idővel és térrel, és mindkettőn túl van, a végső ok, maga az önmagától való. Ha kérdenéd tőlem: ’Ki vagy te?’, a válaszom az lenne: ’Semmiféle egyedi. Mégis vagyok.’
K: Ha nem egyedi vagy, akkor univerzálisnak kell lenned.
M: Aminek univerzálisnak kell lennie – nem fogalom, hanem életmód? Nem elkülönülni, nem szemben állni, hanem megérteni és szeretni bármi olyat, ami kapcsolatba kerül veled, ez az univerzális élet. Képesnek lenni, hogy őszintén azt mondd: én vagyok a világ, a világ azonos velem, otthon vagyok a világban, a világ az én sajátom. Minden létezés az én létezésem, minden tudatosság az én tudatosságom, minden szomorúság az én szomorúságom, és minden öröm az én örömem – ez az univerzális élet. Az én valódi létem, és a tiéd is, mégis meghaladja az univerzumot, és ezért meghaladja az egyedi és az univerzális kategóriáit. Az ami, teljesen önmagában zárt, és független.
K: Ezt nehéz megértenem.
M: Adj időt magadnak, hogy eltűnődj e dolgok felett. A régi barázdáknak törlődniük kell az agyadból, újak kialakulása nélkül. A megmozdíthatatlanként kell felismerned önmagad, ami a mozdítható mögött és túl van, csendes tanújaként mindennek, ami történik.
K: Ez azt jelenti, hogy fel kell adnom az aktív életről minden elképzelést?
M: Egyáltalán nem. Házas leszel, gyermekeid lesznek, pénzt fogsz keresni, hogy eltartsd a családod; mindezek az események természetes folyamatában történnek, mert a sorsnak be kell tejesítenie önmagát; ellenállásmentesen átmész ezeken, szembesülve a dolgokkal, ahogy azok jönnek, figyelmesen és alaposan, mind a kis, mind a nagy dolgokban. De általános hozzáállásod szeretetteljes pártatlanság, viszonzás elvárása nélküli mérhetetlen jóindulat, kérés nélküli állandó adás lesz. A házasságban nem vagy sem a férj, sem a feleség, a kettő közötti szeretet vagy. Te vagy a világosság és a jóság, ami mindent rendbe hoz, és boldoggá tesz. Ez homályosnak tűnhet számodra, de ha gondolkozol kicsit, rá fogsz jönni, hogy a titokzatos a legcéldzerűbb, mert az teszi életedet építő módon boldoggá. Tudatosságod magasabb dimenzióba emelkedik, ahonnan mindent sokkal tisztábban, és nagyobb intenzitással látsz. Felismered, hogy a személy, aki születéseddel lettél, és akinek haláloddal meg kell szűnnie, átmeneti, és hamis. Te nem az érzéki, érzelmi és intellektuális személy vagy, akit vágyak és félelmek ragadnak magukkal. Fedezd fel valódi létedet. Mi vagyok én? Ez az alapkérdése minden filozófiának és pszichológiának. Merülj bele mélyen.
76. Tudni, hogy nem tudsz, az igazi tudás
Maharaj: Itt a test. A testen belül látszik megjelenni a megfigyelő, és kívül – a megfigyelt világ. A megfigyelő, a megfigyelés, valamint a megfigyelt világ együtt jelennek meg, és tűnnek el. Mindezeken túl üresség van. Ez az üresség minden számára egy.
Kérdező: Amit mondasz, az egyszerűnek tűnik, de nem mindenki ezt mondaná. Te, és egyedül te vagy az, aki a háromról beszélsz, és a rajtuk túl lévő ürességről. Én csak a világot látom, amely mindent magában foglal.
M: Még az ’én vagyok’-ot is?
K: Még az ’én vagyokot’ is. Azért van az ’én vagyok’, mert a világ van.
M: És azért van a világ, mert az ’én vagyok’ van.
K: Igen, mindkettő változat érvényes. Nem tudom a kettőt szétválasztani, sem meghaladni, nem tudom azt mondani valamiről, hogy van, csak akkor, ha tapasztalom, és nem tudom azt mondani valamiről, hogy nincs, mert nem tapasztalom. Milyen tapasztalod mondatja ezt veled, ekkora bizonyossággal?
M: Én úgy ismerem magam, mint ami – időtlen, határtalan, oktalan. Te nem ismered magad, mert más dolgok kötnek le.
K: Miért kötnek le ennyire?
M: Mert érdeklődést tanúsítasz irántuk.
K: Mi miatt vagyok érdeklődő?
M: A fájdalomtól való félelem, az öröm iránti vágy miatt. Az öröm a fájdalom befejeződése, és a fájdalom az öröm vége. Ezek csak váltogatják egymást, végtelen egymásutánban. Tanulmányozd az ördögi kört, amíg túl nem lépsz rajta.
K: Nincs szükség a kegyelmedre, hogy a túllépésemben segítsen?
M: Belső Valóságod kegyelme időtlen módon veled van. Valójában a kegyelem iránti kérésed jele ennek. Ne a kegyelmem miatt aggódj, csak tedd, amit mondtam. A komolyságnak a cselekvés a bizonyítéka, nem a kegyelem bekövetkezésére való várakozás.
K: Mivel kapcsolatban kell komolynak lennem?
M: Kitartóan tanulmányozz minden olyat, ami figyelmed terébe kerül. Gyakorlás révén a mező tágulni, és a kutatás mélyülni fog, míg azok spontánná és korlátlanná nem válnak.
K: Nem a gyakorlás eredményeként viszed végbe a megvalósulást? A gyakorlásnak csak a fizikai létezés határain belül van hatása. Hogyan tehetné lehetővé a határtalan születését?
M: Természetesen, a gyakorlás és a bölcsesség között nem létezhet ok okozati kapcsolat. De a gyakorlás mély hatással lehet a bölcsesség akadályaira.
K: Mik ezek az akadályok?
M: A rossz cselekedetekhez vezető rossz ideák és vágyak, amelyek az elme és test szétforgácsolását és gyengeségét okozzák. A hamis leleplezése, és feladása távolítja el azt, ami útját állja, hogy a valódi belépjen az elmébe.
K: Két állapotát tudom megkülönböztetni az elmének: ’én vagyok’, és ’a világ van’; ezek együtt keletkeznek és hagynak alább. Az emberek azt mondják: ’én vagyok, mert a világ van’. Úgy tűnik, te azt mondod: ’a világ van, mert én vagyok’. Melyik igaz?
M: Egyik sem. A kettő egy, és ugyanazon állapot, térben és időben. Ezen túl az időtlen van.
K: Mi a kapcsolat az idő és az időtlen között?
M: Az időtlen ismeri az időt, az idő nem ismeri az időtlent. Minden tudatosság időbeli, és számára az időtlen tudattalannak mutatkozik. Igen, ez az, ami a tudatosságot lehetővé teszi. A fény a sötétségben ragyog. A fényben a sötétség nem látható. Vagy másképpen kifejezve – a fény végtelen óceánjában megjelenő tudatosság felhői sötétek és korlátozottak, az ellentétek miatt észlelhetők. Ezek puszta próbálkozások, hogy a szavakkal fejezzünk ki valami olyat, ami nagyon egyszerű, mégis teljességgel kifejezhetetlen.
K: A szavaknak összekötő hídként kellene szolgálniuk.
M: A szavak az elme állapotára vonatkoznak, nem a valóságra. A folyó, a két part, a közöttük ívelő híd – ezek mind az elmében vannak. A szavak önmagukban nem tudnak téged az elmén túlvinni. Szükség van az igazság iránti mérhetetlen sóvárgásra, vagy a Guru iránti abszolút hitre. Higgy nekem, nem létezik cél, sem út, amelyen azt elérhetnéd. Te vagy az út és a cél, semmi más nincs, amit el kell elérned, kivéve önmagadat. Csak megértésre van szükséged, és a megértés az elme virágba borulása. A fa állandó, de a megfelelő évszakban virágzik, és gyümölcsöt terem. Az évszakok változnak, de a fa nem. Te vagy a fa. Megszámlálhatatlan ágat, és levelet növesztettél a múltban, és növeszthetsz a jövőben is – mégis te maradsz. Nem azt kell ismerned, ami volt, vagy lesz, hanem ami van. A te vágyad az, ami létrehozza az univerzumot. Ismerd a világot saját teremtményedként, és légy szabad.
K: Azt mondod, a világ a szeretet gyermeke. Amikor tudok a borzalmakról, amikkel a világ tele van, a háborúkról, a koncentrációs táborokról, az embertelen kizsákmányolásról, hogyan tarthatnám azt az én saját teremtményemnek? Bármennyire is vagyok korlátozott, nem tudnék ilyen kegyetlen világot teremteni.
M: Fedezd fel, hogy ez a kegyetlen világ kinek a számára jelenik meg, és tudni fogod, hogy miért jelenik meg olyan kegyetlennek. Kérdéseid teljesen indokoltak, csakhogy nem megválaszolhatók, kivéve, ha tudod, hogy kié a világ. Valamely dolog értelmének a megismeréséhez meg kell, hogy kérdezd annak készítőjét. Én azt mondom neked: te vagy a létrehozója a világnak, amelyben élsz – egyedül te tudod azt megváltoztatni, vagy elveszejteni.
K: Hogy mondhatsz olyat, hogy én hoztam létre a világot? Alig tudok róla valamit.
M: Semmi olyan nincs a világban, amit ne ismernél, ha ismered önmagad. Mert önmagadat testnek gondolod, azért ismered a világot anyagi dolgok összességének. Amikor önmagadat a tudatosság központjának tudod, a világ úgy jelenik meg, mint az elme óceánja. Amikor akként ismered magad, ami valójában vagy, akkor a világot önmagadként ismered.
K: Ez nagyon szépen hangzik, de nem ad választ a kérdésemre. Miért van olyan sok szenvedés a világon?
M: Ha megmaradsz puszta megfigyelőként, nem fogsz szenvedni. Úgy fogod látni a világot, mint egy látványosságot, sőt, egy nagyon szórakoztató látványosságot.
K: Óh, nem. Ezt a lila elméletet nem fogadom el. A szenvedés túlságosan intenzív, és mindent betölt. Micsoda perverzitás úgy szórakozni a szenvedésen, mint egy látványosságon. Micsoda kegyetlen Istent ajánlasz nekem.
M: A szenvedés oka az észlelőnek az észlelttel való azonosulásában van. Ebből születik a vágy, és a vággyal együtt a vak, az eredményekről megfeledkező cselekvés. Nézz körül, és látni fogod – a szenvedés egy ember alkotta dolog.
K: Ha az ember csupán saját magának teremtene szomorúságot, egyetértenék veled. De ostobaságában másoknak okoz szenvedést. Az álmodó rémálma kizárólag az övé, és senki más nem szenved, csak ő. De miféle álom az, amely pusztító szerepet játszik mások életében?
M: A leírás sok féle, és ellentmondásos. A valóság egyszerű – minden egy, a harmónia az örök törvény, semmi nem kényszerít szenvedésre. Csak amikor megkísérled, hogy leírd, és elmagyarázd, cserben hagynak a szavak.
K: Emlékszem, egyszer azt mondta nekem Gandhiji, hogy az Ént nem köti az erőszakmentesség (ahimsa) törvénye. Az Énnek szabadságában áll, hogy szenvedést rakjon megnyilvánulásaira, azért, hogy rendbe hozza őket.
M: Lehet, hogy ez így van, a kettősség szintjén. valójában csak a forrás van, önmagában sötét, minden, amit létrehoz, ragyogó. Észlelhetetlen, ami lehetővé teszi az észlelést. Elgondolhatatlan, ami lehetővé teszi a gondolkodást. Nem-létező, ami életet ad a létezőnek. Mozdíthatatlan alapja a mozgásnak. Amint vagy, otthon vagy mindenütt.
K: Ha én az vagyok, akkor mi késztet rá, hogy megszülessek?
M: A múlt beteljesületlen vágyainak emléke csapdába ejtett energia, amely önmagát személyként nyilvánítja meg. Amikor töltése kimerül, a személy meghal. A beteljesületlen vágyak tovább kerülnek a következő születésbe. A testtel való önazonosulás folyvást friss vágyakat hoz létre, és ennek addig nincs vége, amíg a kötöttség ezen mechanizmusa világosan megértésre nem kerül. A világosság fog megszabadítani, mert addig nem tudsz lemondani a vágyról, amíg annak okait, és hatásait világosan meg nem érted. Nem azt mondom, hogy ugyanaz a személy születik újjá. Az meghal, egyszer és mindenkorra meghal. De emlékei, vágyai és félelmei megmaradnak. Azok látják el energiával az új személyt. A valóságnak nincs része benne, de lehetővé teszi azt, azáltal, hogy megajándékozza a fénnyel.
K: Az én gondom a következő. Ahogy én látom, minden tapasztalásnak megvan a saját valósága. Itt van – tapasztalható. Abban a pillanatban, ahogy azt kétségbe vonom, és megkérdezem, hogy kinek a számára történik, ki a megfigyelő, stb., a tapasztalás véget ér, és már csak annyit tehetek, hogy az emlékeit tanulmányozom. Éppen csak az élő pillanatot nem tudom tanulmányozni – a mostot. A tudomásom a múlté, nem a jelené. Amikor éber vagyok, valójában nem a mostban élek, hanem csak a múltban. Létezhet valójában tudatosság a jelenben?
M: Amiről beszélsz, az egyáltalán nem tudatosság, hanem csak a tapasztalatról való gondolkodás. Az igazi tudatosság (samvid) a tiszta tanúság állapota, a legcsekélyebb kísérlete nélkül bármilyen cselekvésnek, még a tanúságénak is. Lehet, hogy gondolataid, érzéseid, szavaid és cselekedeteid is részei az eseménynek; szemlélj mindent pártatlanul, a világosság és megértés teljes fényében. Pontosan értsd meg azt, ami folyik, mivel az nincs rád hatással. Ez hűvös tartózkodásnak tűnhet, de valójában nem az. Amint benne vagy, úgy fogod találni, hogy szereted, amit látsz, bármi legyen annak a természete. Ez a válogatás nélküli szeretet a próbaköve a tudatosságnak. Ha ez nincs meg, akkor pusztán csak érdekelt vagy – valamilyen személyes eredményben.
K: Amíg van fájdalom és öröm, addig az ember kötődik az érdekeihez.
M: És amíg az ember tudatos, addig fájdalom és öröm is lesz. A fájdalommal és örömmel a tudatosság szintjén nem tudsz megküzdeni. A rajtuk való túllépéshez túl kell lépned a tudatosságon, ami csak akkor lehetséges, ha a tudatosságot valami olyannak látod, ami számodra, és nem benned, valami olyanként történik, ami külső, idegen, rád vetített. Akkor, hirtelen megszabadulsz a tudatosságtól, valóban egyedül maradsz, minden rád erőszakolt dologtól mentesen. És ez a te valódi állapotod. A tudatosság egy viszkető kiütés, amely vakarózásra késztet. Természetesen, nem tudsz kilépni a tudatosságból, mert a kilépés ideája valójában a tudatosságban van. De ha megtanulod, hogy úgy nézz a tudatosságodra, mint egyfajta lázra, amely személyes, és egyéni, amelybe bele vagy zárva, mint csirke a tojáshéjba, valójában ekkor kerülsz ezen az attitűdön kívülre, és ekkor fog eljönni a válság, ami szét fogja törni a tojáshéjat.
K: Buddha azt mondta, az élet szenvedés.
M: Úgy kellett, hogy értse, hogy minden tudatosság fájdalmas, ami szembetűnő.
K: És a halál kínálja a megszabadulást?
M: Aki önmagát megszületettnek hiszi, nagyon fél a haláltól. Másfelől, aki valóban ismeri önmagát, annak számára a halál egy boldog esemény.
K: A hindu hagyomány azt mondja, hogy a sors okozza a szenvedést, a sors pedig megérdemelt. Tekints a tömérdek csapásra, legyen az természeti, vagy ember által okozott, az árvizekre, és földrengésekre, háborúkra és forradalmakra. Merészelhetjük-e azt gondolni, hogy ki-ki az ő saját bűnei miatt szenved, amelyekről neki sejtése sincs? A szenvedő billiók mind bűnösök, akik igazságosan bűnhődnek?
M: Muszáj, hogy az ember csak saját bűne miatt szenvedjen? Valójában elkülönültek vagyunk? Az életnek e roppant óceánjában mások bűneiért szenvedünk, másokat pedig arra késztetünk, hogy a mi bűneinkért szenvedjenek. Természetesen, a Legfelsőbb egyensúlyi törvények uralkodnak, és a végén a számlák kiegyenlítésre kerülnek. De amíg az élet fennáll, addig mélységes hatással vagyunk egymásra.
K: Igen, ahogy a költő mondja: ’Senki nem sziget.’
M: Minden tapasztalat hátterében az Én van, és annak a tapasztalat iránti érdeklődése. Nevezheted vágynak, nevezheted szeretetnek – nem szavakon múlik.
K: Vágyhatom a szenvedést? Kereshetem szándékosan a fájdalmat? Nem ahhoz az emberhez hasonlítok, aki puha ágyat vetett magának egy jó éjszakai alvás reményében, majd rémálom lepte meg, és hánykolódik és sikoltozik álmában? Bizonyára nem a szeretet az, ami a rémálmokat létrehozza.
M: Mindenféle szenvedés oka önző elkülönülés, elszigetelődés és kapzsiság. Amikor a szenvedés oka megértésre és eltávolításra kerül, a szenvedés megszűnik.
K: Én lehet, hogy eltávolítom a fájdalom okát, de a többiek tovább fognak szenvednek.
M: Ahhoz, hogy megértsd a szenvedést, túl kell lépned a fájdalmon és örömön. A saját vágyaid és félelmeid akadályoznak a megértésben, és ezáltal a másoknak való segítésben. Valójában nincsenek mások, és a magadon való segítéssel mindenki mást is segítesz. Ha komolyan veszed az emberiség segítését, akkor a rendelkezésedre álló egyetlen eszközt kell tökéletesítened – Önmagadat.
K: Állításod szerint én vagyok e világ teremtője, megtartója és pusztítója, aki mindenütt jelenvaló, mindentudó, mindenható. Miközben szavaidon tűnődöm, azt kérdem magamtól: ’hogy van az, hogy oly sok gonoszság van a világomban?’
M: Nincs gonoszság, nincs szenvedés; az életöröm kimagasló. Nézd, hogy kapaszkodik minden az életbe, milyen értékes a létezés.
K: Elmém képernyőjén egymást követik a képek, végtelen sorban. Semmi nem maradandó, ami velem kapcsolatos.
M: Vizsgáld meg magad jobban. A képernyő – nem változik. A fény folyamatosan világít. Csak a közöttük lévő film mozog képek megjelenését idézve elő ezáltal. Nevezheted a filmet – sorsnak (prarabdha).
K: Mi hozza létre a sorsot?
M: Az elkerülhetetlenség oka a tudatlanság tudás.
K: A mivel kapcsolatos tudatlanság?
M: Az önmagaddal kapcsolatos tudatlanság, elsősorban. Aztán a dolgok igazi természetével, okaival, és hatásaival kapcsolatos tudatlanság. Megértés nélkül tekintesz körül, és anélkül, hogy megragadnád a valóság megjelenését. Azt hiszed, ismered a világot, és önmagadat – de a tudatlanság mondatja veled csupán: ismerem. Kezdd annak az elfogadásával, hogy nem tudsz, és indulj innen.
Semmi nincs, ami a világot jobban segítheti, mint ha véget vetsz a tudatlanságnak. Akkor majd semmi különöset nem kell tenned, hogy segíts a világon. Valójában a léted a segítség, akár cselekszel, akár sem.
K: Hogy lehet a tudatlanság ismert? A tudatlanság ismerete tudást előfeltételez.
M: Úgy van. A ’tudatlan vagyok’ teljes elfogadása tudás kezdete. Egy tudatlan ember nem tudja, hogy tudatlan. Mondhatod, hogy nem létezik tudatlanság, akkor abban a pillanatban úgy látszik, hogy nincs is. Ezért tudattalanságnak, vagy vakságnak is nevezheted. Semmit nem ismersz, és nem értesz, bármit látsz magad körül, és magadban, sőt, még azt sem tudod, hogy nem ismered, és nem érted. Az igazi tudás, az alázatos szív tudása az, ha tudod, hogy nem tudsz, és nem értesz.
K: Igen, ahogy Krisztus mondta: Boldogok a lelki szegények…
M: Fogalmazz, ahogy tetszik; a tény az, hogy tudása csak tudatlanságnak lehet. Tudod, hogy nem tudsz.
K: Véget ér a tudatlanság valaha?
M: Mi bajod a tudatlansággal? Nem kell mindent tudnod. Elegendő azt tudni, amit tudnod szükséges. A többi tud önmagáról gondoskodni anélkül is, hogy tudnád, hogy csinálja. Ami lényeges, hogy tudattalanságod ne dolgozzon a tudatos ellen, hogy egység legyen minden szinten. Tudni nem olyan nagyon fontos.
K: Amit mondasz hibátlan, pszichológiai értelemben. De mikor az egyéb dolgok ismeretéről, a világ ismeretéről van szó, akkor tudni, hogy nem tudok, nem sokat segít.
M: Ha belsőleg teljes vagy, a külső tudás spontán módon eljön hozzád. Életed minden pillanatában tudod, amit tudnod szükséges. Az univerzális elme óceánjában minden tudás benne foglaltatik; a tiéd, igény szerint. Legnagyobb részét soha nem kell tudnod – de ennek ellenére a tiéd.
Ahogy a tudással, úgy van a hatalommal is.
Bármiről érzed úgy, hogy meg kell történnie, az biztosan megtörténik. Kétségtelen, hogy Isten felügyeli az univerzum vezetésével kapcsolatos ezen ügyet; de boldog, ha kap valamilyen segítséget. Amikor a segítő önzetlen és intelligens, az univerzum minden hatalma a rendelkezésére áll.
K: Még a természet vak erői is?
M: Nincsenek vak erők. A tudatosság az erő. Ismerd fel, hogy mi a tennivaló, és az meg fog történni. Csak maradj éber – és csendes. Amint célodba érsz, és ismered saját valódi természetedet, létezésed áldássá válik mindenek számára. Nem ismerheted, a világ sem fogja ismerni, mégis, a segítség kiárad. Élnek a világon olyan emberek, akik több jót tesznek, mint az összes államférfi, és emberbarát együttvéve. Fényt, és békét sugároznak, a tudás mindenféle szándéka nélkül. Amikor mások elmondják nekik, milyen csodákat műveltek, maguk is elcsodálkoznak. Mégsem tulajdonítanak semmit maguknak, nem büszkék, és hírnévre sem tartanak igényt. Éppenséggel képtelenek rá, hogy önmaguk érdekében bármire vágyakozzanak, még arra az örömre sem vágynak, hogy segítsenek mások számára, hogy megismerjék, hogy Isten jó, hogy békességben vannak.
94. Téren és időn túli vagy
Kérdező: Azt állítod, hogy sohasem születtem, és soha nem fogok meghalni. Ha így van, hogy lehet, hogy úgy látom a világot, mint ami megszületett, és minden kétségen felül meg fog halni?
Maharaj: Azért hiszed ezt, mert soha nem kérdőjelezted meg a hitedet, hogy te a test vagy, amely nyilvánvalóan születik, és meghal. Amíg élsz magára irányítja a figyelmet, és olyan tökéletesen megigéz, hogy az ember ritkán észleli valódi természetét. Ez olyan, mint amikor nézed az óceán felszínét, és teljesen elfelejtkezel az alatta lévő végtelen mélységről. A világ csak felszíne az elmének, és az elme végtelen. Amit mi gondolatoknak nevezünk, csak fodrok az elmében. Amikor az elme csendes, a valóságot tükrözi. Amikor ízig-vérig mozdulatlan szertefoszlik, és csak a valóság marad. Ez a valóság olyan kézzelfogható, olyan valódi, annyival inkább tapintható, mint az elme és az anyag, hogy hozzá képest a gyémánt olyan, mint a lágy vaj. Ez a megsemmisítő valóság a világot álomszerűvé, ködössé, lényegtelenné teszi.
K: Ezt a világot, amelyben oly sok szenvedés van, hogyan láthatod lényegtelennek? Micsoda érzéketlenség.
M: Te vagy érzéketlen, nem én. Ha a te világod oly szenvedés teli, tegyél valamit vele kapcsolatban; ne járulj hozzá kapzsiság és hanyagság révén. Engem nem kötöz meg a te álomszerű világod. Az én világom nincs bevetve a szenvedés, vágy és félelem magvaival, és nem terem szenvedést. Az én világom mentes az ellentétektől, a kölcsönösen megkülönböztető különbözőségektől; harmónia járja át; békéje mint a szikla; ez a béke és csend az én testem.
K: Amit mondasz, Buddha dharmakayájára emlékeztet.
M: Lehet. De ne kanyarodjunk el terminológiai mellékvágányra. A személyt, aminek képzeled önmagadat, lásd az elméden belül észlelt világ részének, és nézd az elmédet kívülről, mert te nem az elme vagy. Tulajdonképpen egyetlen problémád a mohó önazonosulás mindennel, amit észlelsz. Add fel ezt a szokást, tartsd észben, hogy nem az vagy, amit észlelsz, használd éber tartózkodásod erejét. Lásd meg önmagad mindenben, ami él, és viselkedésed ki fogja fejezni víziódat. Amint felismered, hogy ebben a világban semmi nincs, amit sajátodnak nevezhetnél, kívülről nézed azt, mint egy színpadi játékot, vagy vásznon játszódó filmet, csodálattal és élvezettel, de valójában szenvtelenül. Ameddig valamilyen tapinthatónak és szilárdnak képzeled magad, a dolgok egyikének, időben és térben valóságos létezőnek, rövid életűnek és sebezhetőnek, addig természetesen aggódni fogsz a túlélésed és a gyarapodásod miatt. De amikor úgy ismered magad, mint ami túl van téren és időn – ezekkel csak az itt és most pontjában érintkezik, egyébként pedig mindent betölt, és mindent tartalmaz, megközelíthetetlen, megtámadhatatlan, sebezhetetlen – soha többé nem fogsz félni. Ismerd magad annak, ami vagy – a félelem ellen nincs más orvosság.
Meg kell tanulnod ezeken a vonalakon gondolkodni, és érezni, vagy a végtelenségig megmaradsz a vágy és félelem, nyerés és vesztés, növekedés és hanyatlás személyes szintjén. Egy személyes probléma nem oldható meg a saját szintjén. Az élni vágyás valójában a halál üzenete, ahogyan a boldogság utáni vágy a bánat körvonala. A világ a fájdalom és félelem, aggódás és kétségbeesés óceánja. Az örömök akár a halak, kevesen vannak és gyorsak, ritkán jönnek, gyorsan mennek. Az alacsony intelligenciájú ember azt hiszi, minden bizonyság ellenére, hogy ő kivétel, és hogy a világ boldogsággal tartozik neki. De a világ nem tud olyat adni, amivel nem rendelkezik; a velejéig valótlan, a valódi boldogság számára haszontalan. Nem lehet másképp. Azért keressük a valóságot, mert nem vagyunk boldogok a valótlannal. A boldogság a valódi természetünk, és addig nem pihenhetünk, míg meg nem találjuk. De ritkán tudjuk, hogy merre kell keresni. Amint megérted, hogy a világ a valóságnak csak egy téves nézete, és nem az, aminek látszik, megszabadulsz a kényszerképzeteitől. Csak ami valódi léteddel összeegyeztethető, csak az tud téged boldoggá tenni, és a világ, ahogyan azt észleled, ennek egyenes tagadása.
Maradj tökéletesen csendben, és figyeld, hogy mi jön fel az elme felszínére. Utasítsd el az ismertet, üdvözöld az eddig ismeretlent, és utasítsd el, másfelől. Ily módon egy olyan állapotba kerülsz, amelyben nincs tudás, csak lét, amelyben a lét maga a tudás. A létezés általi tudás közvetlen tudás. A látó és a látott azonosságán alapul. Az indirekt tudás a benyomáson és az emléken, az észlelő és észlelésének közelségén alapul, amit kettő ellentéte korlátoz. Ugyanez van a boldogsággal. Az öröm ismeretéhez általában szomorúnak kell lenned, és örvendened kell, hogy ismered a szomorúságot. A valódi boldogság ok nélküli, és nem tűnhet el stimuláció hiányában. Nem a szomorúság ellentéte, magában foglal minden szomorúságot, és szenvedést.
K: Hogy tud az ember boldog maradni, ilyen sok szenvedés közepette?
M: Ezt az ember nem tudja elősegíteni – a belső boldogság valódisága megsemmisítő erejű. Akár a nap az égen, megnyilvánulásait felhők takarhatják, de ő soha nincs távol.
K: Mikor bajban vagyunk, boldogtalanok vagyunk.
M: A félelem az egyetlen baj. Ismerd magad szabadnak, és meg fogsz szabadulni a félelemtől és annak árnyaitól.
K: Mi a különbség boldogság és öröm között?
M: Az örömöt dolgok okozzák, a boldogságot nem.
K: Ha a boldogság független, miért nem vagyunk állandóan boldogok?
M: Amíg azt hisszük, hogy dolgokra van szükségünk a boldogsághoz, addig azt is hinni fogjuk, hogy hiányuk boldogtalanná kell, hogy tegyen. Az elme mindig hiedelmeinek megfelelően alakítja önmagát. Ebből következik a meggyőződés fontossága, hogy az embernek nem szabad boldogságra sarkallni magát; ellenkezőleg, az öröm zavaró tényező, és nyűg, mert csupán erősíti a tévhitet, hogy az embernek dolgokat kell birtokolnia, és csinálnia ahhoz, hogy boldog legyen, mikor a valóságban ennek épp az ellenkezője igaz.
De miért beszélünk boldogságról egyáltalán? Nem gondolsz boldogságra, kivéve, mikor boldogtalan vagy. Aki azt mondja, ’most boldog vagyok’, két – egy múlt- és egy jövőbeli – szomorúság között van. Ez a boldogság csupán a fájdalom enyhülése által okozott izgalmi állapot. A valódi boldogság teljesen öntudatlan. Legjobban tagadólagosan lehet kifejezni: ’Semmi baj velem. Semmi nincs, ami miatt aggódnom kellene.’ Végül is, minden sadhana végső célja egy olyan pont elérése, ahol a meggyőződés nem pusztán verbális kifejezés, hanem valóságon alapuló, és mindig jelenlevő tapasztalat.
K: Milyen tapasztalat?
M: Az üresség, az emlékektől és elvárásoktól való mentesség tapasztalata; olyan ez, mint a szabad terek, az ifjonti lét és annak boldogsága, hogy mind idő, mind energia rendelkezésre áll a dolgok véghezviteléhez, a felfedezéshez, a kalandhoz.
K: Milyen felfedeznivaló marad?
M: A külső univerzum, és a belső mérhetetlenség, ahogy azok valójában vannak, Isten hatalmas elméjében, és szívében. A létezés értelme és célja, a szenvedés titka, az élet tudatlanságtól való megváltása.
K: Ha boldognak lenni ugyanaz, mint félelemtől és aggódástól szabadnak lenni, akkor nem lehet azt mondani, hogy a baj hiánya a boldogságnak az oka?
M: A hiány, a nemlétezés állapota nem lehet ok; az ok előbb létezése benne foglaltatik a fogalomban. Természetes állapotod, amelyben semmi nem létezik, nem lehet oka a valamivé válásnak; az okok az emlékezet nagy, és titokzatos hatalmában rejtőznek. De a te valódi otthonod a nemlétezésben, a minden tartalomtól mentes ürességben van.
K: Üresség, és nemlétezés – milyen félelmetes.
M: Arcod alváskor a legderűsebb. Fedezd fel magadnak az ébren alvás állapotát, és teljes harmóniában lévőnek fogod azt találni a te valódi természeteddel. A szavak csak az ideát adhatják neked, és az idea nem a tapasztalat. Csak azt mondhatom, hogy az igaz boldogságnak nincs oka, és aminek nincs oka, az megváltozhatatlan. Ami nem jelenti, hogy örömként észlelhető. Ami észlelhető, az a fájdalom, és az öröm; a szomorúságtól való mentesség állapota csak tagadólagosan írható le. Közvetlen ismeretéhez meg kell haladni a kauzalitás-függő elmét, és az idő zsarnokságát.
K: Ha a boldogság nem tudatos, és a tudatosság – nem boldog, mi a kapcsolat a kettő között?
M: A tudatosság, lévén a feltételek és körülmények terméke, azoktól függ, és azokkal együtt változik. Ami független, nem teremtetett, időtlen, és megváltozhatatlan, és mégis örökké új, és friss, az túl van az elmén. Az elme amikor arra gondol szertefoszlik, és csak boldogság marad.
K: Mikor minden eltűnik, semmi nem marad.
M: Hogy lehetne semmi valami nélkül? A semmi csak egy idea, ami a semmi emlékétől függ. A tiszta lét teljesen független a létezéstől, amely meghatározható, és leírható.
K: Kérlek, mondd el nekünk, hogy az elmén túl folytatódik-e a tudatosság, vagy az elmével együtt vége tér?
M: A tudatosság jön és megy, a tudat állandóan ragyog.
K: Ki az, aki a tudatban tudatos?
M: Amikor személy létezik, tudatosság is létezik. ’Én vagyok’, elme, tudatosság, ugyanazt az állapotot jelölik. Ha azt mondod ’tudatos vagyok’, csak annyit jelent: ’tudatában vagyok a tudatos létről való gondolkodásnak’. A tudatban nincs ’én vagyok’.
K: Mi a véleményed a tanúságról?
M: Az elméé a tanúság. A tanú és a tanúsított együtt járnak. A nem-kettősség állapotában minden elkülönülés megszűnik.
K: Mi van a te esetedben? Folytatódsz a tudatban?
M: A személy, amely nem más, mint az ’én vagyok ez a test, ez az elme, az emlékeknek ez a láncolata, a vágyaknak és félelmeknek ez a kötege’ – eltűnik, de valami, amit identitásnak lehet nevezni, megmarad. Ez teszi lehetővé számomra, hogy személlyé váljak, mikor szükséges. A szeretet megteremti saját szükségleteit, még a személlyé váláséét is.
K: Azt mondják, hogy a Valóság létezésként – tudatosságként – boldogságként nyilvánítja meg magát. Ezek abszolút, vagy viszonylagos dolgok?
M: Egymáshoz képest viszonylagosak, és függenek egymástól. A valóság független a megnyilvánulásaitól.
K: Mi az összefüggés a valóság, és annak megnyilvánulásai között?
M: Nincs összefüggés. A valóságban minden valós, és identikus. Ahogy megfogalmaztuk, a saguna és a nirguna egyek a Parabrahmanban. Csak a Legfelsőbb létezik. Mozgásban saguna. Mozdulatlanul nirguna. De csak az elme mozog, vagy nem mozog. A valóság azon túl van, te azon túl vagy. Amint megértetted, hogy te nem lehetsz semmilyen észlelhető vagy elképzelhető, szabad vagy a képzelődéseidtől. Az önmegvalósuláshoz arra van szükség, hogy mindent képzelődésnek, vágy által születettnek láss. A valóságot elszalasztjuk a figyelem hiánya miatt, és a szertelen képzelődés által megteremtjük a valótlant.
Szívedet és elmédet át kell adnod ezeknek a dolgoknak, és újra meg újra el kell tűnődnöd felettük. Olyan ez, mint a főzés. A tűzön kell tartanod egy ideig az ételt, mielőtt elkészülne.
K: Nem vagyok-e a sors, karmám uralma alatt? Mit tudnék tenni ellene? Ami vagyok, és amit csinálok, az eleve meghatározott. Még az úgynevezett szabad választás is eleve meghatározott; csak nem vagyok tudatában, és szabadnak képzelem magam.
M: Ismétlem, minden azon múlik, hogyan tekintesz rá. A tudatlanság olyan, mint a láz – olyanokat láttat veled, amik nem léteznek. A karma az isteni által előírt gyógykezelés. Üdvözöld, kövesd utasításait odaadóan, és helyre fogsz jönni. A beteg el fogja hagyni a kórházat, miután felépül. A választás és cselekvés közvetlen szabadságához való ragaszkodás csak késlelteti a felépülést. Fogadd el sorsod, és teljesítsd be azt – ez a legrövidebb út a sorstól való megszabaduláshoz, jóllehet a szeretettől, és annak kényszereitől nem. Vágytól és félelemtől indíttatva cselekedni kötelék, szeretetből cselekedni szabadság.
101. A Gnani nem ragad és nem tart meg semmit
Kérdező: Hogyan jár el a gnani, mikor valamit megcsinálnia szükséges? Terveket készít, dönt a részletek felől, majd végrehajtja azokat?
Maharaj: A gnani teljesen átlátja a helyzetet, és azonnal tudja, hogy mit kell csinálnia. Ez minden. A többi megtörténik önmagától, és egészében véve tudattalanul. A gnani minden létezővel való önazonossága annyira teljes, hogy ahogyan ő hat az univerzumra, úgy hat az univerzum őrá. A legteljesebb mértékben biztos benne, hogy mihelyt felismerte a szituációt, az események a megfelelő módon fognak alakulni. Az átlagember személyesen érintett, kockázatait és esélyeit latolgatja, míg a gnani közömbös marad, biztos benne, hogy minden úgy fog történni, ahogy kell; és nem sokat számít neki, hogy mi történik, mert végül is az egyensúly, és a harmónia helyreállása elkerülhetetlen. A dolgok szíve békében van.
K: Úgy tudom, hogy a személyiség illúzió, és a valósággal az önazonosság elveszítése nélküli éber pártatlanság pontjában érintkezünk. Légy szíves, áruld el nekem – e pillanatban te személy vagy, vagy egy öntudatos identitás?
M: Mindkettő. De a valódi én nem írható le, csak a személy kínálta kifejezéseken kívül, csak annak kifejezéseivel, ami nem vagyok. Mindössze annyit mondhatsz a személyről, hogy az nem az én, és nem tudsz semmi olyat mondani az énről, ami ne a személyre vonatkozna; ahogy az van, ahogy az lehetne, ahogy annak lennie kell. Minden tulajdonság személyes. A valóság minden tulajdonságot meghalad.
K: Időnként az én, időnként pedig a személy vagy?
M: Hogy lehetnék? A személy az, aminek más személyek számára megjelenek. Önmagam számára én a tudatosság végtelen kiterjedése vagyok, amelyben megszámlálhatatlan személy jelenik meg, és tűnik el, végtelen egymásutánban.
K: A személy, amely számodra teljesen illuzórikus, miképpen jelenik meg számunkra valódiként?
M: Az én, aki vagy, minden létező, tudatosság és öröm gyökere, te részesítesz valóságodban mindent, amit észlelsz. Ez a valóságban részesítés megváltozhatatlanul a mostban megy végbe, nem más időben, mert múlt és jövő csak az elmében van. A ’létezés’ csak a mostra vonatkozik.
K: Az örökkévalóság nem végtelen ugyanígy?
M: Az idő végtelen, de korlátozott, az örökkévalóság a most pillanatának a tört része. Nem találjuk, mert az elme örökké a múlt és a jövő között ingázik. Nem fog megállni, hogy a mostra fókuszáljon. Ez viszonylag könnyedén megtehető, ha érdeklődésed felébred iránta.
K: Mi ébreszti fel az érdeklődést?
M: A komolyság, mint az érettség jele.
K: És hogyan következik be az érettség?
M: Úgy, hogy elmédet világosan és tisztán tartod, életed minden pillanatát teljes tudatossággal úgy éled meg, ahogyan az történik, megvizsgálva és szétoszlatva a vágyakat, és félelmeket, mihelyt felmerülnek.
K: Lehetséges ilyen koncentráció egyáltalán?
M: Törekedj. Egy lépés egyszerre könnyű. Energia árad a komolyságból.
K: Nem találom magam elég komolynak.
M: Az ön-cserbenhagyás súlyos probléma. Megrohasztja a lelket, akár a rák. A tisztaság és a gondolkodás integritása a gyógyszer. Törekedj, hogy megértsd, illúziók világában élsz, vizsgáld meg, tárd fel azok gyökereit. A valódi törekvés a megtételre komollyá fog tenni téged, mert a helyes erőfeszítésben boldogság van.
K: Hová fog ez engem vezetni?
M: Hová tudna vezetni, ha nem saját tökéletesedése felé? Amint jól megalapozott vagy a mostban, nem kell sehová máshová menjen, ami időtlenül vagy, amit örökkérvényűen kifejezel.
K: Egy, vagy sok vagy?
M: Egy vagyok, de sokként jelenek meg.
K: Miért jelenik meg egyáltalán az ember?
M: Létezni, és tudatosnak lenni jó.
K: Az élet szomorú.
M: A szomorúság oka a tudatlanság. A megértést boldogság követi.
K: Miért kell a tudatlanságnak fájdalmasnak lennie?
M: Ez a gyökere minden vágynak, és félelemnek, melyek fájdalmas állapotok, és a vég nélküli tévelygések forrása.
K: Láttam, hogy állítólag megvalósult emberek nevetnek, és sírnak. Ez nem annak a jele, hogy nem mentesek a vágytól és félelemtől?
M: Nevethetnek és sírhatnak, a körülményektől függően, de belsőleg nyugodtak és tiszták, pártatlan szemlélői saját spontán reakcióiknak. A külsőség megtévesztő, és a gnani esetében még inkább az.
K: Nem értem.
M: Az elme nem értheti, mert arra van nevelve, hogy megragadjon és megtartson, míg a gnani nem ragad és nem tart meg.
K: Mit tartok én meg, amit te nem?
M: Te az emlékek teremtménye vagy; legalábbis úgy képzeled, hogy az vagy. Én egyáltalán nem így képzelem. Vagyok aki vagyok, ami semmilyen fizikai vagy mentális állapottal nem azonosítható.
K: Egy baleset biztos romba döntené a higgadtságodat.
M: Az a különös, hogy nem. Számomra is meglepő módon, maradok aki vagyok – tiszta tudat, minden történésre éberen.
K: Még a halál pillanatára is?
M: Mit nekem a test halála?
K: Nincs rá szükséged a világgal való kapcsolathoz?
M: Nincs szükségem a világra. Egyben sem vagyok. Az általad gondolt világ csak a te elmédben van. Látom azt szemeiden és elméden keresztül, de teljes tudatában vagyok, hogy az emlékek kivetítése; a valósággal csak a tudat pontjában érintkezik, amely csak a mostban lehet.
K: Egyetlen különbségnek az tűnik közöttünk, hogy míg én azt állítom, hogy nem ismerem valódi énemet, te fenntartod, hogy jól ismered azt; van valamilyen más különbség közöttünk?
M: Nincs közöttünk semmilyen különbség; én sem mondhatom, hogy ismerem önmagam, tudom, hogy nem vagyok se leírható, se definiálható. Egy végtelenség van az elme legtávolabbi elérésén túl. Ez a végtelenség az otthonom; ez a végtelenség vagyok én magam. És ez a végtelenség szeretet is egyben.
K: Te mindenütt szeretetet látsz, míg én gyűlöletet, és szenvedést. Az emberiség története az egyéni és kollektív gyilkolás története. Semmilyen más élőlény nem gyilkol olyan élvezettel.
M: Ha az indítékokat keresed, szeretet fogsz találni, önmagad, és az ember szeretetét. Az emberek azért harcolnak, amiről azt képzelik, hogy szeretik.
K: Szeretetüknek biztos elég valóságosnak kell lennie, ha készek meghalni érte.
M: A szeretet határtalan. Amely szeretet kevesekre korlátozott, nem nevezhető valódinak.
K: Te ismersz ilyen korlátlan szeretetet?
M: Igen, ismerek.
K: Hogyan érez?
M: Minden szeretett, és szeretetre méltó. Nincs kivétel.
K: Még a csúf, és a bűnös sem az?
M: Minden tudatosságomon belül van; minden az én sajátom. Őrültség felosztani önmagamat szeretett és nem szeretett dolgokra. Mindkettő fölött állok. Nem vagyok elidegenedett.
K: A rokon- és ellenszenvtől való mentesség a közöny állapota.
M: Kezdetben így lehet látni és érezni. Állhatatosan tarts ki az effajta a közönynél, és mindent betöltő, és mindent átölelő szeretetté fog fejlődni.
K: Vannak pillanatok, mikor az elme kivirágzik, és fellángol, de e pillanatok nem maradandóak, és az élet visszatér mindennapos szürkeségéhez.
M: Diszkontinuitás a törvény, amikor a konkréttal bánsz. A folyamatos nem tapasztalható, mert nincsenek határai. A tudatosság átalakulásokat foglal magában, változás változást követ, mikor egy dolog vagy állapot véget ér, és másik kezdődik; aminek nincs határvonala, az nem tapasztalható a szó közönséges értelmében. Az ember csak annak ismerete nélkül lehet az, de azt tudhatja, hogy mi nem. Határozottan nem azonos a folytonos mozgásban lévő tudatosság teljes tartalmával.
K: Ha a megváltozhatatlan nem megismerhető, akkor mi értelme és célja a megvalósításának?
M: A megváltozhatatlan megvalósítása megváltozhatatlanná válást jelent. És a cél minden élőnek a java.
K: Az élet mozgás. A mozdulatlanság halál. Hogyan válik hasznára a halál az életnek?
M: Én megváltozhatatlanságról beszélek, nem mozdulatlanságról. Megváltozhatatlanná válsz a tartózkodásban. Erővé válsz, amely minden dolgot rendbe hoz. Ez járhat, lehet, hogy nem jár intenzív külső tevékenységgel, de az elme mély, és csendes marad.
K: Ahogy elmémet figyelem úgy találom, hogy folyton változik, hangulat hangulatot követ, végtelen változatosságban, míg te, úgy látszik, örökösen ugyanabban a derűsen jóindulatú hangulatban vagy.
M: A hangulatok az elmében vannak, és lényegtelenek. Menj befelé, haladd meg őket. Szüntesd meg a tudatosságod tartalma általi igézet állapotát. Amikor az igaz lét mélyebb rétegeibe érsz, úgy fogod találni, hogy az elme felszíni játékai nagyon kevéssé hatnak rád.
K: Ott is ugyanazon játékok lesznek?
M: A csendes elme nem halott elme.
K: A tudatosság mindig mozgásban van – ez megfigyelhető tény. A mozdulatlan tudatosság ellentmondás. Amikor csendes elméről beszélsz, az mit jelent? Az elme nem a tudatossággal azonos?
M: Ne feledjük, hogy a szavakat sokféle módon használjuk, a szövegösszefüggésnek megfelelően. A tény az, hogy kicsi a különbség a tudatos és a tudattalan között – lényegében ugyanazok. Az ébrenléti állapot különbözik a mély alvástól a tanú jelenlétében. A tudat sugara megvilágítja elménk egy részét, és az a rész álmunkká, vagy ébrenléti tudatosságunkká válik, míg a tudat a tanúként jelenik meg. A tanú rendszerint csak a tudatosságot ismeri. A sadhana abból áll, hogy a tanú előbb vissza fordul saját tudatossága felé, azután önmaga felé az ő saját tudatában. Az ön-tudat a Yoga.
K: Ha a tudat mindenre kiterjed, akkor a világtalan ember látni fog, amikor megvalósultá válik?
M: Összekevered az érzékelést a tudattal. A gnani annak ismeri magát, ami. Tudja, ha teste nyomorék, és azt is, ha elméje érzéki észlelésben valamilyen mértékben korlátozott. De nem befolyásolja sem a látás képessége, sem annak hiánya.
K: Kérdésem ennél sokkal konkrétabb; amikor egy vak ember gnanivá válik, látása visszatér, vagy sem?
M: Hacsak szemei és agya nem lett helyreállítva, hogyan láthatna?
K: De keresztül fog-e menni helyreállításon?
M: Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. Minden a végzettől, és a kegyelemtől függ. De a gnani rendelkezik egy spontán módszerrel, egy nem-érzékszervi észleléssel, amely révén közvetlenül, érzékszervek közvetítése nélkül ismeri a dolgokat. Ő az érzéki, és a fogalmi fölött áll, túl van idő és tér, név és forma kategóriáin. Nem azonos sem az észlelővel, sem az észlelttel, hanem azzal az egyszerű, és univerzális hatóerővel, amely az észlelést lehetővé teszi. A valóság a tudatosságon belül van, de nem azonos sem a tudatossággal, sem annak valamilyen tartalmával.
K: Melyik hamis, a világ, vagy az én tudásom róla?
M: Kívül esik-e a világ a tudásodon? Túl tudsz-e lépni azon, amit tudsz? Feltételezheted a világot elméden túlinak, de az meg fog maradni egy olyan fogalomnak, amely nem bizonyított, és nem bizonyítható. A tapasztalatod a bizonyítékod, és az csak számodra érvényes. Ki más rendelkezhet még a te tapasztalatoddal, mikor a másik személy csak annyira valós, amennyire a te tapasztalatodban mutatkozik?
K: Ilyen reménytelenül magányos vagyok?
M: Az vagy. Személyként. Valódi létedben te vagy a teljesség.
K: A tudatosságomban lévő világ része vagy, vagy pedig független?
M: Amit te látsz, a tiéd, és amit én, az enyém. Kettejükben kevés a közös.
K: Kell, hogy legyen valamilyen közös tényező, amely összekapcsol bennünket.
M: Hogy a közös tényezőt megtaláld, el kell vetned minden különbséget. Csak az univerzális lehet közös.
K: Rendkívül furcsállom, hogy miközben azt mondod, csupán emlékeim terméke vagyok, és szánalmasan korlátozott, közben egy óriási világot teremtek, mely mindent tartalmaz, beleértve téged és tanításodat is. Hogyan jött létre ez a végtelenség, és hogy tartalmazhatja azt az én csekélységem, nehéz megértenem. Lehet, hogy átadod nekem a teljes igazságot, de én annak csak egy kis részét tudom felfogni.
M: Mégis tény – a kicsi kivetíti az egészet, de nem tudja tartalmazni az egészet. Bármennyire nagy és teljes a világod, az önmagának ellentmondó, múlandó, és teljesen illuzórikus.
K: Lehet, hogy illuzórikus, de csodálatos. Amikor nézem, és hallgatom, érintem, szagolom, és ízlelem, gondolom és érzem, emlékezem és elképzelem, nem tudok mást, csak bámulatba esni az én csodálatos kreativitásomon. Keresztül nézek a mikroszkópon, vagy a teleszkópon, és csodákat látok, követem az atom nyomát, és hallgatom a csillagok suttogását. Ha én vagyok az egyedüli teremtője mindennek, akkor valójában én vagyok Isten. De ha Isten vagyok, miért jelenek meg olyan kicsinek, és tehetetlennek önmagam számára?
M: Isten vagy, csak nem tudsz róla.
K: Ha Isten vagyok, akkor az általam teremtett világnak igazinak kell lennie.
M: Lényegét tekintve igazi, de megjelenésében nem az. Szabadulj meg a vágyaktól és félelmektől, és látásod azonnal kitisztul, és úgy fogod látni a dolgokat, ahogy azok vannak. Vagy mondhatod, hogy a satoguna teremti a világot, a tamoguna homályossá teszi, és a rajoguna eltorzítja.
K: Erről inkább ne beszéljünk, mert ha azt kérdezem, hogy mik a gunák, a válasz ez: ami teremt – ami elhomályosít – ami eltorzít. A tény fennmarad – valami hihetetlen történik velem, és én nem értem, mi történik, hogyan, és miért.
M: Nos, a kíváncsiság a bölcsesség születése. A szakadatlan és állhatatos kíváncsiság a sadhana.
K: Egy olyan világban élek, amelyet nem értek, ezért félek tőle. Mindenkinek ez a tapasztalata.
M: Elkülönítetted önmagad a világtól, ezért az fájdalmat okoz, és megrémít. Fedezd fel a tévedésedet, és szabadulj meg a félelemtől.
K: Arra kérsz, hogy adjam fel a világot, miközben én boldog akarok lenni a világban.
M: Ha a lehetetlent kéred, ki tud segíteni? A korlátozott a fájdalmas és az élvezetes váltakozásához kötött. Ha örök boldogságot keresel, amely megtámadhatatlan és megváltozhatatlan, akkor magad mögött kell hagynod a világot, annak fájdalmaival és örömeivel együtt.
K: Hogy kell ezt tenni?
M: A puszta fizikai lemondás csak jelképe a komolyságnak, de a komolyság önmagában nem szabadít meg. Megértésre van szükség, amely figyelmes észlelés, lelkes kutatás, és mély elmélyülés eredménye. Hajthatatlanul dolgoznod kell a bűntől és szomorúságtól való megváltásodért.
K: Mi a bűn?
M: Minden, ami téged megköt.
Sri Nisargadatta kettősség nélküli tanításai
A pszeudo entitás – az individuum >
Most még mindig azt gondolod, hogy te egy individuum vagy, és hogy a guru egy másik individuum, de ez nem így van. Az individuumok nem elkülöníthetők egymástól, a tudás nem szétválasztható világi tudásra és spirituális tudásra. Nincs guru, és nincs tanítvány, nincs Isten, és nincs hívő, nincsenek ellentétek, nincs második, mindig csak egyetlen egy van. A guru te vagy, a guru az Egy, ő az ismerője a tudatosságnak, ő a tanúja ennek az illúziónak, amely csak pillanatnyi.
Minden világi és nem világi tevékenységed alapja az individuális identifikáció. Te, mint individuum akarsz megszabadulni. Individuum maradtál, ez az akadály. Az Önvaló tudását akarod, anélkül, hogy feladnád a testtel való önazonosságot; de ezek ellentétben állnak egymással. A jelenlétedet testhez kapcsolódó jelenségnek tekinted. Individuumokként ide jöttök, várva valamit tőlem, de individuum nem létezik, hogyan tehetnék hát valamit nem létező individuumokért? Valódi természeted semmilyen módon nem különbözik az enyémtől. Valódi természeted nem körülhatárolható térben és időben. Te mindezen dolgokat megelőzően vagy. Lehetsz bár nagyon nagy személyiség, de mikor elalszol, elfeleded önmagadat, mint elkülönült entitást. Add fel ezt a korlátozott, individuumkénti identifikációt, és minden nagyon egyszerűvé válik.
Mikor van jelen az egó? Az egó akkor van jelen, amikor válaszreakciód van, amikor felfigyelsz valamilyen spontán megfigyelhető dologra, és magaddal cipeled. Csak amikor a megfigyeléshez tapadsz, akkor van jelen egó. Meglátsz például az úton valamilyen építőanyagot. Elkezdesz azon gondolkodni, hogy mit kezdhetnél az anyaggal, és különféle felhasználási lehetőségeket kezdesz el kitalálni… ilyen módon alakul ki gondolkodási folyamat, és indul be az egó. Ha senki vagy, nem fogsz törődni az építőanyaggal… csak észleled azt, és továbbmész utadon. Amint kikerül a látókörödből, nem törődsz vele tovább. De ha e helyett magaddal cipeled, és gondolkodsz rajta, akkor az egó be fog indulni.
Ne mondd, hogy individuum vagy, csak maradj a létezőségben; ez a valódi boldogság. Teletöltöd a világot egoizmussal, mert a testtel asszociálod magad; de ez az önzés eltűnik, amint megérted a mögöttes elveket, és a személyiség szertefoszlik. Az ’én vagyok’ keletkezésekor ment végbe az egész megnyilvánulás. Mindenféle tevékenység a játékot ami szemléli, az ’én vagyok’; ez az, ami a mayát, az illúzió játékát kotyvasztja. Az ’én vagyokság’, az egyetemes tudatosság ad érzést minden lénynek, míg az életerő, az életadó lélegzet hajt végre minden tevékenységet a gunákon – tamas, rajas és satva, a mayahoz kapcsolódó három minőség – keresztül. Ez a tiszta tudás, az ’én vagyok’, ez ennek az univerzumnak az Istene, de nem Valóság; a Valóságot nem tudom leírni neked, mert a szavak negálják azt. Akármit mondok neked, az nem az Igazság. Az Igazság szavakkal nem kifejezhető. Soha nem szerezhetsz tudást Önvalódról, mert a Parabrahman nem megszemlélhető. Tudod, hogy mi nem vagy… de, hogy mi vagy valójában, nem tudhatod.
Most mindezt jegyzed, gondolkodsz felette, tudást halmozol fel, miközben továbbra is individuumnak gondolod magadat, de ez a felhalmozott tudás nem fog segíteni téged, mert mindez álomban zajlik. Ne ess abba a tévedésbe, hogy bármiféle hasznosat csinálsz. Lehetetlen, hogy egy fenomenális objektum véghezvigyen valamit. A keresőnek bele kell vesznie a keresésbe, és amint ezt megteszi, nincs szó cselekvésről. Ha tenni akarsz egyáltalán valamit, tedd azt, amit egyáltalán nem tudsz tenni … ez a nemlét állapota.
Ez egy nagyon bonyolult rejtély. El kell vetned mindent, amit tudsz, mindent, amit olvastál, és szilárd meggyőződést kell kialakítanod Arról, amiről senki nem tud semmit. Nem tudsz semmilyen információt szerezni Arról, és mégis szilárd meggyőződést kell Róla kialakítanod. Sokan elérhetik azt az állapotot amely van, de nagyon, nagyon kevesen érik el azt, amely nincs. Az minden tudást meghalad. Állapota biztos, stabil és örök. Az, amit nem tudsz, az a helyes állapot. De ez a nem-tudatosság nem érhető el rögtön.
A leglényegesebb, mindenekelőtt, az ’én vagyok’ tudomás. Követeld! Tekintsd sajátodnak! Ha az nincs, semmi sincs. Az összes stádium tudása csak az ’én vagyok’ tudomás segítségével nyerhető el. Az Abszolútból, a nemtudás állapotából az ’én vagyok’ tudatosság spontán módon jelent meg… nincs magyarázata, nincs oka. Az ’én vagyokság’ magában foglalja az egész világegyetemet. Spontán keletkezik, és vele együtt keletkeznek az ébrenléti, és az álom állapotok, az öt elem, a három minőség, minden. Azután ez az ’én vagyokság’ mint önmagát öleli magához az öt elemből álló testet, és azonosítja vele önmagát. Az ’én vagyokság’ szeret lenni. Fenn akar maradni, állandósítani akarja magát, de nem örökkévaló. Csak múló valami, illúzió, amely a Valóságon jelenik meg és tűnik el.
E játék kialakulása spontán történik. A végkövetkeztés az, hogy ez illúzió, és senki nem felelős a teremtésért – spontán jött, és nincs szó a tökéletesítéséről – és a saját módján távozni fog. Amikor tudatlan vagy azt gondolod, hogy szerepet játszol ebben a megnyilvánult világban. A létezőség világa elkezd feltöredezni; ez a világ korlátozott, kondicionált, mert ebben a létezőségben mindannyian megpróbáljuk a cselekedeteket magunkénak tekinteni. De senki sincs, aki szándékosan működne; semmire nem formálhatsz jogot a folyamatban. Csak légy tudatában, hogy minden jelenség, minden fogalom a tudatosság része. Nincs szó független entitásról; minden csak jelenség a tudatosságban. Mint ahogy a ruha szövetének fő eleme a fonál, úgy minden jelenség lényege a tudatosság. Ezt mélyen meg kell érteni. Bármilyen természeti tapasztalattal találkozol, csak fogadd el. Ne próbáld megváltoztatni, csak fogadd el úgy, ahogy jön. De a megértés nem fog addig bekövetkezni, amíg a testtel való identifikáció fennáll. Az identifikáció fennállásáig a pszeudo-személyiség előnyeire fogsz gondolni. Az egész univerzum addig él, amíg megvan a tudatosságod; amint eltávozott tőled, semmi nincs. Amíg jelen van, rögzítsd hozzá erősen az identitásodat a létezőséghez; de ne tarts fenn kizárólagos identitást ennek a fizikai csomagnak. Bármi is legyen az identitásod, az az öt elem játéka; univerzális. Ne tekintsd úgy, hogy a létezőségnek végtagjai vannak, alakja, vagy formája, mert amint formát adtál neki, korlátoztad azt. Értsd meg ezt az energiát, amely az univerzum egész megnyilvánulása mögött van.
Sri Nisargadatta kettősség nélküli tanításai
Tudás és nemtudás
Tételezzük fel, hogy négy évesen kezdtél tudni önmagadról. Bármilyen cselekvések mentek végbe azelőtt, azok a te tudomásod nélkül történtek, és a memóriádban nincs nyomuk. Mesélnek mások bizonyos múltbeli eseményekről, de közvetlen ismereted nincs róluk. Abban az első néhány évben jelen van az ’én vagyok’ elsődleges fogalma, de szunnyadó állapotban. Később elkezdett tudni önmagáról. A jnani olyan, mint a gyermeki állapot, mint amikor a gyermek nem tudott önmagáról. A szerkezet eltérő, de az elv ugyanaz.
Először, mikor megszülettél, csak reakcióid voltak, mint éhség, és szomjúság. Ezek a testi dolgok az élet jelenlétében vannak, de a tudatosság állapotában még nem voltak kifejlődve. Majd három vagy négy év múlva a tudatosság folyamata felvirradt, és te tudatában lettél önmagadnak – az ’én vagyok’ tudomás megvalósult. Nem tudtad, hogy ki vagy, de tudtad, hogy vagy valami. Később a fogalmakat és ideákat kezdtél gyűjteni, amelyekkel más emberek etettek, és képeket alakítottál ki magadról és másokról. Így fejlődött az elme. Az ébrenléti állapotban a világ, a fogalmaiddal együtt ismert volt számodra, de aztán ez a tudás eltűnt, amikor elaludtál, és ismét megjelent, amikor felébredtél. Ez az aktív és alvó fázisok szerinti ’én vagyok’ tudomás ciklus naponta végbement. A tudatosság egész idő alatt jelen volt, ébrenléti, és alvó állapotban is. De megszületésed előtt hol volt a tudatosság? Hol voltál te? Mit tapasztaltál akkor? Nem tudod. Az a nemtudás állapota volt. A nemtudásnak abban az állapotában hirtelen tudatosság jelent meg, és létrehozta mindezt a bajt. Ha képes lettél volna tudni a születés előtt, hogy meg fogsz születni, beleugrottál volna ebbe a csapdába? Bele tudott volna rángatni valami az ébrenlétnek és alvásnak ebbe az unalmas ciklusába?
Egy nap találkoztál a guruval. A guru azt mondta neked, „távolíts el minden fogalmat, és csak légy önmagad”. Megértvén a guru szavait feladtad a fogalmaidat, és a tiszta létezőségben tartózkodtál, a szavak nélküli univerzális tudatosságban. Most megállapodtál az ’én vagyok’ tudomásban, és tudtad, hogy e tudomás miatt létezik a világ. De akkor, meditációd során, a tudatosság átment nem-tudatosságba. Az ’én vagyok’ elfelejtette önmagát. Tudod, hogy vagy, de elfelejted, hogy vagy – ez a feledékenység a nemtudás; ez a legmagasabb állapot a spirituális hierarchiában. Amikor tudod, hogy vagy, akkor dualitás van; amikor nem tudod hogy vagy, akkor egységben vagy, tökéletes vagy. Ez az állapot nem írható le szavakkal.
A tudatosság, a szavak nélküli létezőség állapotában sok erő, és vonzerő lesz; nagyon erőssé válsz. De add fel ezeket az erőket, ne birtokold őket. Vissza kell hátrálnod a nemtudás állapotába, abba az eredeti állapotba, amely az ’én vagyokság’ előtt volt. A tudatosság és a nemtudatosság a testi tudatosság kifejeződései. A cél, hogy mind a tudatosságot, mind a nemtudatosságot meghaladd. Amikor ezt a táplálék eszköz testet a tudatossággal együtt teljesen meghaladod – akkor vagy otthon, az Abszolútban.
Amikor felnézel az éjszakai égboltra, fényeket látsz, és sötétet. De mi a háttér? Az űr. Ez az alapja mind a fénynek, mind a sötétnek, amelyek változnak, de az űr változatlan marad. Az űrben való tartózkodáshoz, a benne való stabilizálódáshoz, meg kell haladnod mind a fényt, mind a sötétet. Hasonlóképpen, meg kell haladnod mind a tudást, mind a nemtudást – a testi tudatosság aspektusait -, hogy a változatlan állapotban tartózkodj, amikor csak figyeled a tudatosságot, és a nemtudatosságot. Ezt nevezik sahaja-samadhinak. Ebben az állapotban, amint jön valaki, a test és a tudatosság pszichoszomatikus eszköze működésbe lép. Egyébként visszatérsz természetes állapotodba, az Abszolútba.
Sri Nisargadatta Maharaj - Én Az vagyok
1. függelék: Nisarga Yoga
Aki belép Sri Nisargadatta Maharaj szerény hajlékába, nem tudná megállapítani, az elektromos világítás, és az utcai forgalom zaja ellenére, hogy az emberiség történetének melyik szakában tartózkodik. A kicsiny szobát az időtlenség atmoszférája lengi körül; a vitatott témák időtlenek – minden időben érvényesek; a mód, amelyen mindez kifejtésre, és megmagyarázásra kerül, szintén időtlen; az évszázadok, évezredek és yugák elmúlnak, és amivel az ember kapcsolatba kerül, azok mérhetetlenül ősi, és örökké új dolgok.
A beszélgetések és tanítások ugyanígy zajlottak tízezer évvel ezelőtt is, és ugyanilyenek lesznek tízezer évvel ezután is. Mindig lesznek tudatos lények, akik rácsodálkoznak tudatos létükre, és kutatják annak okát, és célját. Honnan jöttem? Ki vagyok? Hová tartok? Az ilyen kérdéseknek se vége, se hossza. És a válaszok megismerése létfontosságú, mert mind idő-, mind időtlenségbeli teljes megértés nélkül az élet olyan álom csupán, amelyet ismeretlen hatalmak küldtek ránk, olyan célokkal, amelyeket nem vagyunk képesek megérteni.
Maharaj nem tanult ember. Nincs tudományos képzettség az ő egyszerű maráthi nyelve mögött; tekintélyeket nem idéz, szent könyveket ritkán említ; India bámulatosan gazdag spirituális örökségével inkább implicite rendelkezik, mint explicite. Gazdag Ashram sohasem épült köré, és legtöbb követője egyszerű munkásember, aki nagy becsben tartja, hogy lehetősége van időnként eltölteni egy órácskát a társaságában.
Életének és tanításának az alapelvei egyszerűség, és alázatosság; fizikailag, és belsőleg sem ül soha magasabb széken; a lét lényegét, amiről beszél, ugyanolyan tisztán látja másokban, mint önmagában. Bevallása szerint, ő tudatában van ennek, míg mások még nem, de az a különbség csak időleges, és kevés fontosságot tulajdonít neki, az elmétől, és annak örökké változó tartalmától eltérően. Amikor Yogájáról kérdezik, nem ad semmilyen tanácsot, nem javasol semmilyen rendszert, sem hittudományt, kozmológiát, pszichológiát, vagy filozófiát. Ő a valódi természetet ismeri – az övét, és a hallgatókét – és rámutat erre. A hallgató nem láthatja azt, mivel ő nem látja a nyilvánvalót, egyszerűt, és közvetlent. Mindent, amit tud, azt elméjével tudja, amelyet az érzékszervek stimulálnak. Azt, hogy az elme is érzékszerv önmagában, még csak nem is gyanítja.
A Nisarga Yoga, Maharaj ’természetes’ Yogája, meghökkentően egyszerű – az elmének, amely mindenné váló, fel kell ismernie, és meg kell értenie önmaga létét, nem úgy, mint ekkénti vagy akkénti, itteni vagy ottani, akkori vagy mostani létet, hanem csak úgy, mint időtlen létet.
Ez az időtlen lét a forrása mind az életnek, mind a tudatosságnak. Idő, tér és okság terminusai szerint ez mindenható, lévén oktalan ok, minden betöltő, örökkévaló, a lét értelmében kezdetnélküli, vég nélküli, és mindig jelenlévő. Oktalan, tehát szabad; minden betöltő, tehát mindent ismer; osztatlan, vagyis boldog. Él, szeret, és végtelen szórakozása az univerzum formálása, és újraformálása. Minden ember rendelkezik vele, minden ember az, de nem mindegyik ismeri magát annak, ami, ezért azonosítják magukat a testük, és tudatosságuk tartalmának nevével és formájával.
Az ember egyetlen módon hozhatja helyre a valósággal kapcsolatos félreértését, ha teljesen megérti az elme állapotát, és azt az önfelfedezés eszközévé teszi. Az elme eredetileg a biológiai túlélés egyik eszköze volt. Meg kellett tanulni a Természet törvényeit, és útjait, hogy a vele való együttműködésben magasabb szintre tudja emelni az életet. De a folyamat során az elme elsajátította a szimbolikus gondolkodást és kommunikációt, a nyelv művészetét és képességét. A szavak váltak fontossá. Ideák és absztrakciók váltak szükségessé a valóság megjelenítéséhez, a fogalmi helyébe lépett a valódinak, aminek az eredménye, hogy az ember most egy verbális világban él, szavak által szorongatva, szavak által uraltan.
Nyilvánvaló, hogy dolgokkal és emberekkel való bánáshoz a szavak rendkívül hasznosak. De miattuk vált a világ totálisan szimbolikussá, és ezért irreálissá. A szavak e börtönéből a valóságba való kitöréshez az embernek képesnek kell lennie áthelyezni fókuszát a szavakról arra, amire azok hivatkoznak, a dologra magára.
Leggyakrabban használt, érzelmekben és ideákban leggazdagabb szavunk az ’én’. Az elme hajlamos belevonni bármibe és mindenbe, a testbe ugyanúgy, mint az Abszolútba. Valójában ez egy helyettesítő mutatója a tapasztalatnak, amely közvetlen, azonnali, és mérhetetlenül kifejezésteljes. Lenni, és tudni, hogy az ember van, a legfontosabb. És, hogy érdeklődést váltson ki, a dolognak kapcsolatban kell lennie az ember tudatos létével, amely minden vágy és félelem gyújtópontja. Mert minden vágy végső célja a létezés ezen érzésének a fokozása, és elmélyítése, míg minden félelem, lényegében az önmagunk megsemmisülésétől való félelem.
Az ’én’ érzésébe – amely annyira valódi és eleven – való mélyre hatolás, azért, hogy forrását elérjük, ez a Nisarga Yoga lényege. Nem lévén folytonos, az ’én’ érzése kell, hogy rendelkezzen egy forrással, amelyből ered, és amelybe visszatér. Ez a tudatos létnek az időtlen forrása az, amit Maharaj ön-természetnek, ön-létnek, swarupának nevez.
Mint az ember ön-létével való végső azonosulásának megvalósítási metódusa, Maharaj személy szerint semmi nem kötelező. Azt mondja, hogy mindennek megvan a saját, valóság felé vezető útja, és hogy nincsenek általános szabályok. De akármilyen úton érkezünk el hozzá, a valóság kapuja mindegyik esetben az ’én vagyok’ érzése. Az ember az ’én vagyok’ teljes jelentősége megértésén keresztül, és mélyére hatolva annak forrásáig, realizálhatja a legmagasabb állapotot, amely az elsőrendű, és a végső. A kezdet és vég közötti különbség az elmében van csak. Amikor az elme sötét vagy lármás, a forrás nem észlelhető. Amikor tiszta és világos, akkor hű tükrévé válik a forrásnak. A forrás mindig ugyanaz – túl van sötétségen és világosságon, túl van életen és halálon, túl van a tudatoson és a tudatlanon.
Ez az ’én vagyok’ érzésben való tartózkodás, az egyszerű, könnyű, és természetes Yoga, a Nisarga Yoga. Nem tartalmaz sem titkot, sem függőséget; nem igényel sem előkészületet, sem beavatást. Bárki, akinek fejtörést okoz az ő valódi létezése, mint tudatos lét, és komolyan meg akarja találni saját forrását, meg tudja ragadni az ’én vagyok’ mindig jelenlevő érzését, és benne tud tartózkodni kitartóan, és türelmesen, míg az elmét elhomályosító felhők szerte nem foszlanak, és a lét szíve láthatóvá nem válik, teljes dicsőségében.
A Nisarga Yoga, amikor rendületlen kitartás révén meghozza gyümölcsét, az ember tudatossá válását eredményezi, aktivizálva az emberben azt, ami mindig is benne volt, öntudatlanul, és passzívan. A különbség nem minőségi – csupán módszerbeli – a különbség az aranyrög és a pazar ékszer között a megmunkálásukban van. Az élet tovább folytatódik, de spontán és szabadon, értelmesen és boldogan.
Maharaj a lehető legvilágosabb leírását adja ennek a természetes, spontán állapotnak, de mint ahogy a vaknak született ember sem lát fényt és színeket, úgy a megvilágosulatlan elme sem képes jelentést tulajdonítani az ilyen leírásoknak. Az olyan kifejezések, mint szenvtelen boldogság, szerető elfogulatlanság, a dolgok és a lét időtlensége, és oktalansága – mind idegenül hangzanak, és nem váltanak ki semmilyen hatást. Érezzük intuitíve, hogy mély értelemmel bírnak, és egy furcsa vágyódást is létrehoznak bennünk a kimondhatatlan felé, mint az eljövendő dolgok előhírnökét, de ez minden. Ahogy Maharaj összefoglalja: a szavak pointerek, mutatják az irányt, de nem fognak velünk tartani. Az igazság a komoly cselekvésnek a gyümölcse, a szavak csupán rámutatnak az útra.
Sri Nisargadatta kettősség nélküli tanításai
Tér, idő, anyag és tudatosság
Tudatosság és anyag egyidejűleg jelennek meg, az idő és a tér fogalmakkal együtt, az idővel megteremtve az anyag időbeliségének az illúzióját, és a térrel megteremtve az anyag kiterjedésének az illúzióját; mindezek együtt jönnek, és együtt mennek. A tudatosság létrejöttéhez szükséges, hogy az anyag legyen, mivel a tudatosság az abszolút Tudatosságnak az anyag felszínén való tükröződése. És maga az anyag csak egy megnyilvánulás, a tudatosság korlátozása. Az objektív univerzum folyamatos áramlásban van, folytonosan megszámlálhatatlan, a tudatosságon belül megjelenő formát vetít ki és szüntet meg. Akármikor egy forma létrejön, és feltöltődik élettel (Prana), a tudatosság azonosítja magát azzal a formával, és létrehozza a dualitás illúzióját.
A tudatosság idő-kötött, és eltűnik, amint az őt fenntartó fizikai struktúra véget ér. Fizikai forma hiányában nem tud fennmaradni. A fizikai test esetében a tudatosság a testet alkotó öt elemből álló táplálék anyag miatt marad fenn. Különbözvén a létében az anyagtól függő tudatosság idő jellegétől, az Abszolút tiszta, kezdet és vég nélküli Tudatosság, és nem kíván semmilyen más, önmagán kívüli támogatást. Az abszolút Tudatosság akkor ébred tudatára önmagának, mint ’én vagyok’, amikor van tükrözhető egy objektuma. A tiszta Tudatosság és annak tudatosságként való tükrözése között áthidalhatatlan szakadék van, amit az elme nem tud átlépni; maga az elme az akadálya a Tudatosságnak. Amikor az elme megsemmisül, a Tudatosság marad.
Mély alvásban a tudatosság nyugalmi állapotba húzódik vissza. Amikor a tudatosság nem jelenlévő, az ’én vagyok’ fogalom is hiányzik, és az ember nem érzékeli saját létezését, vagy a világ létezését. Az álom állapotában a tudatosság egy szikrája megmoccan, és azután egy töredék másodperc alatt az egész világ létrejön, benne az ’én’ álommal, minden legyártásra kerül a memóriából és a képzeletből, azon tudatosság szikra egyetlen moccanására. Az embernek az első ébredése után közvetlenül egy jelenlét érzése van; majd az elme átveszi a hatalmat, és létrehozza az individuális ’én’ koncepciót, és a test tudatosságot.
Úgy gondolunk magunkra, mint tudatossággal rendelkező testre, de valójában az a helyzet, hogy a tudatosság manifesztálta magát testként. A tudatosság az, ami megszületett; az ruházza fel önmagát látszólagos léttel, egy elkülönült ’én’ érzéssel rendelkező organizmusként. A születés és halál nem más, mint egy tudatosságbeli mozgás folyam kezdete és vége, amelyet tér-időbeli eseményekként észlelünk. Nyilvánvaló, hogy az észlelő nem lehet tárgya az észlelésnek; de szubjektum sem lehet az objektummal szemben, és észlelő sem az észlelttel szemben. Ő az észlelés maga, ő a tanúság, a látás. Eredeti állapotunkban tiszta lét-tudatosság-üdv vagyunk; amikor kapcsolatba kerülünk a tudatossággal, a tudatosság különféle mozgásainak a tanúja vagyunk.
A személy, aminek az ember helytelenül gondolja magát, csak a képzelet terméke. A tudatosság, ami kivetítette mindezt, saját illúziójának az áldozatává vált. Tévesen azonosítva magát saját kivetítésével, az a hite keletkezik, hogy itt egy individuális személyről van szó. De ez a személy, amelynek képzeled magad, csak az álomvilágban szerepet játszó azon sötét részek egyike, amelyek a tudatosságban jelennek meg. Az igazság az, hogy idő és tér nélküli vagy, nem érintve semmilyen tapasztalástól; a tér és idő megfigyelője vagy az itt és mostban, tanújaként a a történéseknek, amelyeket kívülről nézve az ember a filmben játszik, elragadtatással és élvezettel, vagy éppen szenvedéssel, de a legmélyben érintetlenül.
Három ’én’-ről beszélünk. Van az abszolút, megnyilvánulatlan, személytelen ’én’, a tiszta Tudatosság, amely minden érzékszervi észlelés fölött áll, amely csak akkor van önmaga tudatában, amikor megnyilvánulás keletkezik. Van a személy fölötti, megnyilvánult ’én’, a tudatos jelenlét, az Abszolút visszatükröződése, amely ’én vagyok’-ként jelenik meg. És van az individuális, személyes ’én’, amely úgy jelenik meg, mint ami elkülönült, a cselekvések látszólagos végrehajtója, élvezője és szenvedője, de amely valójában csak egy képzelet alkotta konstrukciója annak a pszichoszomatikus apparátusnak, amelybe a tudatosság önmagát manifesztálta, és amellyel önmagát tévesen azonosította. Ez a harmadik ’én’ teljességgel hamis; nem bír létezéssel, kivéve a képzeletben, a tudatlanságban. És a második ’én’, a manifesztált, valójában azonos az első ’én’-nel, megkülönböztethetetlen tőle, a manifesztálatlantól, amelyben ez csak megjelenés, visszatükröződés. Az első ’én’ a Valóság, az egyetlen alap, amelyen a manifesztált ’én’ megjelenik, mint mozgás.
A tudatosság a tiszta Létezésben minden különösebb ok, vagy indok nélkül keletkezik, nem másért, mint hogy az a természete, hogy így tegyen – mint hullámok az óceán felszínén. Megjelenésével párhuzamosan a világ is megjelenik benne, és amikor eltűnik, a világ szintén eltűnik. De minden kezdetek előtt, és minden végek után, az ’én’ (az első ’én’… a valódi ’én’) van ott, tanújaként mindennek, ami történik. Minden ’én’…, valójában, nincsenek objektumok, csak tiszta szubjektivitás van. Az első ’én’, az abszolút Tudatosság, akkor uralkodik, amikor a másik két ’én’ eltűnik… amikor az elme abszolút mozdulatlanná válik, és minden fogalomalkotás megszűnik. Akkor csak a Valóság marad. Amikor az elme böjtöl, a Valóság belép; amikor az elme dőzsöl, a Valóság eltűnik.
A Tudatosság, egy objektummal való kapcsolatba kerülésekor, tanúvá válik. Ha ugyanekkor önazonosul az objektummal, az abszolút Tudatosság személlyé válik, az ál-entitás az egóval társul. De valójában csak egy, örökké uralkodó állapota van a Tudatosságnak. A tudatosság megjelenésével az abszolút Tudatosság, beszíneződve az öntudatossággal tanúvá válik; amikor tovább szennyeződik a pszicho-fizikális önazonossággal, akkor személlyé válik; de amikor megmarad érintetlen tisztaságában, romlatlanul és színezetlenül, akkor ő a Legfelsőbb. Ebben az egyetlen, mindig uralkodó állapotban rejlik a teljes igazság… jelenlétben duális, hiányban nem-duális, fogalomban különálló, amikor nem megértett, egység.
Kisgyermek korunktól a jelen pillanatig, az a testszemélyiség-kép, amellyel azonosítottuk magunkat, megszámlalhatatlan változáson ment keresztül. De a létezés érzése, a tudatos jelenlét érzése, önmagunk ’én vagyok’-ként való ismerete… a szubjektív érzés, amiből az ’én’ személyes névmás keletkezett, önmagunkra való hivatkozásként… mindez soha nem változott életünk során. Ez az ’én vagyok’ érzés a mi állandó képünk. Tértől és időtől érintetlen; téren és időn kívül álló. Az elkülönülő személyiség és a különálló objektumok ideája tér és idő illúziója miatt keletkezett. A tér és idő fogalmai a közeg, amely révén a manifesztáció megismerhetővé válik; e mentális fogalmak nélkül nem lehetséges, hogy manifesztáció keletkezzen a tudatosságban. Nem egyéb történik, amikor egy objektumot látunk, amely valójában csak egy megjelenés a tudatosságban, mint hogy az érzékszervek reagálnak a testi apparátuson kívül eredő ingerre, amit az elme tértől és időtől függő eseményként tárgyiasít.
Az objektumokat csak azért tekintjük objektumoknak, mert azokat ilyen módon érzékeljük. Egy hamis kivetítés jön létre abból a módszerből, amely alapján az elme a fogalomalkotást és a tárgyiasítást végzi. Ha ezt tovább elemezzük, úgy találjuk, hogy a fenomenális létezés összessége nem, mint a mentális tárgyiasítás szakadatlan folyamata. Amikor a tárgyiasítás megszűnik, pl. mély alvásban, az objektív univerzum eltűnik. Az érzékszervi stimulusok tárgyiasításának e mentális folyamata miatt, a rólunk tudomással bíró tudatosságban egymás objektumaiként létezünk. A magunk számára mi a változatlan ’én vagyok’ vagyunk, a tudatos jelenlét szubjektív érzése; másoknak a mentálisan felfogott térbeli szerkezet objektumaiként jelenünk meg. Ebben rejtezik a hiba... a szubjektívot objektívnak tudjuk, és emiatt a csak különállást és különbségeket látunk.
Ez az észlelési hiba a látás részlegessége miatt következik be, azért, mert a látás csak a külső érzékszervek és a megosztott elme által történik; és nem a látás forrásából eredő teljes látás által. Ez a létezés érzés, a jelenlét érzése, az ’én vagyokság’, az önmagam nem változó szubjektív tapasztalata, nem látható az érzékszervekkel, és ezért nem lép be az elme által kivetített fogalmakba, amelyek mindennek a szüntelen tárgyiasítását hordozzák. De amikor a szubjektív intuitíve megértésre kerül, akkor a különálló objektumok koncepciója tarthatatlanná válik. Lehet-e a benned lévő tudatosság és a bennem lévő tudatosság különböző? Nem csak elme által kivetített fogalmak miatt különböznek-e, és nincsenek-e tökéletes egységben, mikor nincs jelen megértés, amikor elmétől mentes? És nem a mögöttes egység tudása e a valódi alapja a szeretetnek? És ha minden szubjektív, ha csak egység van, lehet-e bármilyen tere az objektívnak? Az úgynevezett objektumok csak illuzórikus jelenségek a tudatosságban, jelenségek az univerzális ’én vagyokság’-ban, amely neve és valódi természete alapján teljesen szubjektív, és nem hagy teret másnak, az önvalón kívül.
Mindenkor csak egyetlen érzés vagy észlelet tükrözhető a tudatosságban, de a gondolatok, érzések és észleletek időbeni egymásutánja az időbeni folyamatosság illúzióját kelti. Ily módon a személyiség egyszerűen a memória miatt jön létre – mivel a jelenben tárgyiasított jelenséget azonosítjuk az emlékeinkben őrzött, a múltban hasonlóképpen tárgyiasított jelenségekkel, és a jövőbe kivetített hasonló jelenségekkel ugyancsak. Ezek az emlékek és elvárások az okai a szenvedésnek. Az itt és most tiszta Tudatossága az ébrenlét és jelenlét érzése, a minden új momentumra való világosság éberség és élénkség, az azonnaliság érzése gondolatok közbeavatkozása nélkül, akár a játszó gyermeknél, minden pillanat egy új meglepetés. A dolgokat intuitív módon, közvetlen észleléssel, gondolkodás nélkül, konceptualizálás nélkül látja. Olyan létezés, amelyben nincs szükséged gondolnod, vagy konceptualizálnod, hogy élő vagy. De amikor belépnek a múltbéli benyomások emlékei, vagy a jövőre vonatkozó elvárások, akkor a gondolatokkal megterhelt, a múlt kötöttségeivel, és a jövő bizonytalanságaival teli mentális funkciót érzed.
Ha feladod az emlékezést és elvárást, és a pillanatban létezőnek, múlt és jövő nélkülinek gondolod magad, az ’én vagyok’-nak, annak, aki van, akkor nem marad tere a személyiségnek, és mentes vagy a téves, és a tér és idő korlát hibájától. Amikor felismered, hogy amiről tévesen gondoltad, hogy vagy, az az emlékeken és a elvárásokon alapult, akkor közömbössé tudsz válni az elme objektiváló természetével szemben, és nem fognak hatni rád annak tér és idő fogalmai. Amikor a jelen teljes tudatosságában vagy, és saját vanságod nem változó érzésében, és szabaddá váltál emlék és elvárás bilincseitől, akkor keresésed véget ért. Ebben az állapotban nincs sem szubjektum, sem objektum, az elme nem válik ketté, egyikre, aki néz, és egy másikra, akit néznek; akkor csak látás van. Ez a mindenféle memória alapú értelmezés nélküli, tiszta észlelés – a tudatosság funkcionálásának puszta szemlélése, a mindenféle objektiválási minőség nélküli látás.
Akármit tapasztalsz, akármit tudsz, annak a gyökerei a tudatosságban vannak. Attól fogva, hogy tudod, hogy tudatos vagy, pár éves korod óta, az ellentétek egész skálája, mint fájdalom és öröm, meleg és hideg, nappal és éjjel, tudás és tudatlanság, ébrenlét és alvás… a különféle kölcsönösen egymástól függő ellentettségek, amelyek nem létezhetnek egymás nélkül… minden benne volt az ’én vagyok’ tudomásban, abban a tudatosságban, amely ennek a pszichoszomatikus apparátusnak a velejárója. Mi volt a helyzet ezt megelőzően? A válasz az, hogy nem tudod. Ezeknek az egymástól függő ellentéteknek létezniük kellett, de csak egységben, teljességben. Akkor hát ennek az egységnek kell annak lennie, ami te valójában vagy! De akkor, ez az egység, ez a teljesség nem volt képes tudni magáról, mert amíg a tudatosság, és az ’én vagyok’ érzés spontán nem jelent meg benne, nem létezett objektumtól elkülönülő szubjektum, nem volt közvetítő, vagy eszköz, ami révén tudás, vagy látás mehetett volna végbe. A szem nem láthatja önmagát, az íz nem ízlelheti önmagát, a hang nem hallhatja önmagát, az elme nem használható önmaga meghaladására. A magánvaló nem lehet tudatában önmagának, jelenség nélkül. Így hát tárgyiasítja magát, hogy kívül kerüljön önmagán, azért, hogy megismerje önmagát.
Ahhoz, hogy a magánvaló objektíve, fenomenális univerzumként manifesztálja önmagát, a tér-idő koncepciónak is be kell kerülnie a képbe, mert az objektumok nem ismerhetők meg csak akkor, ha térben kiterjedettek, és időben elhúzódóak. De vedd figyelembe, hogy a jelenség pusztán csak tükrözöttje a magánvalónak, nincs valódi dualitás közöttük. A különbség tisztán spekulatív; a jelenség csak konceptualizált, vagy tárgyiasított magánvaló, amelyben az eredeti egység szubjektum és objektum dualitásaként került kivetítésre. A magánvaló és a jelenség elválaszthatatlansága a kulcsa a te igaz természeted felismerésének. Mert, amikor felismered, hogy a magánvaló mindaz, ami te valójában vagy, és a jelenség csak az, aminek lenni látszol az elkülönülő objektumok viszonylagos világában, akkor nem létezhet individuális entitás, ha csak nem illuzórikus jelenségként; és az az idea, hogy megszabadulást kereső árnyék-entitás annak a szubsztanciának a megértésére vágyik, amely csupán árnyék, lehetetlennek mutatkozik.
http://nem2.lapunk.hu/?modul=mcsop&a=88384
Kedve Angyay, Iván stb..
Röviden közölnéd, mit üzensz és miért? Ezt nem fogom végigolvasni, mert annyira nem érdekel. De ha 3 mondatban összefoglalod , akkor igérem válaszolok.
Kedvesem, nincs elszámolni valóm veled, semmiről és a mindenről sem. Nem érdekel mondod, de ha írok válaszolsz, FELISMERÉS?
Kedves Tiha!
Köszi a sok idézetet, valóban nagyon nagyok, akiket idehoztál, és nagyon jók a tanításaik. De azért ők szerényebben nyilatkoztak meg, mint Te. Ezt is érdemes figyelembe venni. :)))
És a kevés sokszor több lehet, mint a sok. Ha segíteni, ne adj Isten tanítani szeretnél, még ha mások szavaival is, akkor is jó figyelembe venni azt, aki kérdez! Mert így hiteltelenné válik a sok szép szó, amit bemásoltál. Ez pedig méltatlan azokhoz, akiket idéztél.
Szeretettel Karla
Mint az orkán, ki letépte láncát söpörtem végig a nett mezejében, tudva tudván semmi értelme a száguldásomnak, de megérte oda értem hol a kezdetem volt mert a vége is egyben. Magamhoz hisz minden rólam szól, segített indiánsámán fuvolája, angol lány szerelme, s benne a te szavaid, mint sokan másoké, segített Nisargadatta írásai, segített a szívszentély meditációban lévő indiai személy, ki vagyok én és mégsem vagyok látványa. Sikerül a térhajlítást gyakorolnom élesben, ezt mind nektek köszönhetem, pici részekként jött össze az egész, addig nem taníthatok, míg magam sem tudok, majd ha nem tudok, akkor tudni adhatok bárkinek, semmi és mindent.
Mert amim van az mindenkié és senkié.
Látom nem csak a fogalmazás, a szövegértés sem megy.
Ha nincs dolgod velem, miért cimezgetsz , többek közt nekem topikot?
"Nem érdekel mondod, de ha írok válaszolsz"
Mégegyszer. Amit ide bemásolgattál szorgalmasan, az nem érdekel. Ha TE akarsz mondani valamit nekem, nem több mint 3 mondatban, azt hajlandó leszek megválaszolni. A szavaim kiforgatása és hogy megpróbálsz engem hülyének feltüntetni egyedül téged minősit. A továbbiakban erre nem fogok válaszolni. Akárhány mondatban teszed.
Köszi.
Látom nekem is szólnak-eme tanítások!
Köszönöm, hálás vagyok érte!
Kérlek nézd el nekem Tanítóim magam és felsőbb énem választja.
Talán feltűnt elég önálló sötét lady vagyok.
Jó azonban, hogy minden kérdésre válaszokat kapok.
Már csak az a kérdés melyik az Én válaszom?
Kössz a segítséget, de már tudom.
Azért hozhatsz még ily csoda válaszokat!
Rebeka neked már nem szól, FELISMERÉSBEN VAGY MÁR. Fényed léleklénnyé vált, menet közben ahogy haladsz utadon, mért mondom mersz haladni. Kiváló a reagálásod.