Az angyal-2

Angyal Ancsi képe
Kategória:

Az arkangyal egy vezető angyal (főangyal).

Az arkangyalok hirdetik Isten nagyságát és dicsőségét, feltárják a hit titkait, Isten akaratának értelmét, a próféciákat, és megerősítik az emberekben a hitet. Közreműködnek Isten terveinek és ígéreteinek megvalósításában (például a megváltás hirdetése, az ellenséges erők ellen való harc Isten népének oldalán, Isten ítéletének végrehajtása).

A Biblia szerint

Három főangyal nevét nyilatkoztatja ki a Szentírás. Közülük is a vezető, a rabbinikus irodalom szerint „az Úr angyala”, s egyben a hetven nemzeti fejedelem egyike, Izrael angyala, Mikhael, akinek a neve azt jelenti: „Ki olyan, mint Isten?” ő a bukott fejedelemnek, a Sátánnak a legfőbb ellenfele, s ez nevében is benne van: hiszen a Sátán fő célja, hogy olyanná tegye magát, mint Isten – s erre „válaszol” Michaél neve: ki olyan, mint Isten?

Gabriél a másik nagy fejedelem, ő – úgy tűnik – nem kötődik egyetlen nemzethez sem, feladata a Messiásra, a megváltásra vonatkozó kinyilatkoztatások eljuttatása Isten embereihez. Nevének jelentése: „Isten hőse”.

A harmadik fejedelem eredeti neve Hélél ben Sáchár volt, amely azt jelenti: Ragyogó / Fénylő / Dicsérő, Hajnal fia. Ezt a héber nevet (Ézsaiás 14:12) fordították le a Szeptuaginta készítői Heószforosznak, azaz Hajnalcsillagnak, ennek latin fordítása pedig a Lucifer név (mindkettő Fényhordozót jelent). Ő lázadt fel és bukott el még az ember teremtése előtt, és kapott új nevet: héberül Szátán, görögül Diabolosz, azaz: Vádló, Rágalmazó, Ellenálló, Ellenség. A Jelenések könyvének egy utalása szerint az angyalok egyharmadát rántotta magával a lázadásba. Róla azt is lehet tudni, hogy oltalmazó kerub volt (Ezékiel 28:12–19). Bár ő valamennyi bukott angyal, a nemzetek angyalfejedelmei és az egész Föld fölött álló fejedelem, tevékenysége időnként mégis kötődik egyes földrajzi pontokhoz. Istennek ugyanis, amikor megkérdezte a Sátánt, hogy hol járt, rendszeresen így felelt: „Körülkerültem és át- meg átjártam a földet.” (Jób 1:7)

A Biblia tiltja az arkangyalok imádását.

Némely keresztény irányzat, amely az apokrif iratokat is figyelembe veszi, hét arkangyalt különböztet meg, de csak négynek veszi biztosra a nevét:

* Mihály arkangyal (Mikháel, illetve a magyar néphagyományban Szent Mihály)
* Gábor arkangyal (Gábriel)
* Rafael arkangyal és
* Uriel arkangyal (Oriphiel)

A másik három neve nem egyértelmű, de a következők közül kerül ki szerintük:

* Raziel, Remiel, Sariel, Metatron, Anael, Rahuil, Barakiel, Chamael, Jophiel, Zadkiel, Jeduhiel, Simael, Zaphiel és Aniel.

Ezoterikus kereszténység

Az ezoterikusoknál az arkangyal neve szefirot.

Az arkangyalok égi uralma, 354 éves ciklusokban (Johannes Trithemius műve alapján):

* Uriel (Kr. e. 246 – Kr. u. 108)
* Anael (Kr. u. 108–462)
* Zákháriel (462–816)
* Ráfáel (816–1171)
* Samael (1171–1525)
* Gábriel (1525–1879)
* Mikháel (1879–2233)

„Ahogy a bolygók körében a Nap uralkodik a bolygókon, úgy vezeti folytonosan Mihály – arkangyalok közötti Nap-lényként – az emberiséget.” (Ita Wegman)