tanitani akarok
Horváth Ilona · 2007. november 12. 07:20
Tanitani akarok,
Kitünni,de még nem tudom merre haladok.
Mindez nem nagy ujdonság,
Mindenkinek szükséges ez a kis boldogság,
Illuzió kergetés,
Hogy apró jelét elkerüli a feledés,
De nem is ez a lényeg,
Hanem az,hogy valamely hit által reméljek
Valamiben szilárdan.
Higgyek,s igy megerősödve álljak ki bátran
íaz élet szinpadára,
Iszonytató erővel,sose nézve hátra.
Vágtassak fel, s előre,
Eddig megmászhatatlannak hitt hegytetőkre!
- Horváth Ilona blogja
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
- 1501 olvasás
A SZTUPA BUDDHISTA EREKLYETARTÓ, SZENTÉLY, MELY A KEZDETTELEN IDŐKTŐL EGÉSZEN MOSTANÁIG TARTÓ LÉTFORGATAGBAN MEGJELENŐ BUDDHÁK TESTÉNEK, BESZÉDÉNEK ÉS TUDATÁNAK SZIMBÓLUMA, TEHÁT A LÉTFORGATAGBÓL VALÓ MEGSZABADULÁS ERŐHELYE, S MINDEN EDDIG LEZAJLOTT MEGVILÁGOSODÁS EMLÉKMŰVE.
Buddha szentély
A Zalaszántón 1992-ben megépült buddhista békeszentély egyedülálló építmény Magyarországon. 1991-ben a dél-koreai, tibeti, svájci és osztrák buddhista egyházak és híveik alapítványt hoztak létre vallásuk szentélyének magyarországi létesítésére. A szentély helyéül az alapítvány a zalaszántói Világosvár-hegyet találta alkalmasnak. Az itt felépített sztupa Európa legnagyobb, kelet-európai első ilyen jellegű szentélye. A vallás szabályai szerint készült 30 m magas, 25 m széles sztupa építése során növényi magvakat, vallási dokumentumokat, tibeti könyveket helyeztek az építmény betonjába. 1992. szeptember 28-án helyezték el a sztupa kupolája fölött kialakított üregben a vallásalapító Buddha földi maradványának néhány darabját: díszes tartóban lévő apró csontszilánkokat. A csontokat Tibet kínai megszállása idején a dalai láma tanítómestere menekítette Indiába. Az ereklye elhelyezésével vált a szántói sztupa szent zarándokhellyé. Európában ma csupán ez a szentély tartalmaz eredeti Buddha-ereklyét. (Európa több sztupájában Buddha tanítványainak földi maradványait őrzik ereklyeként).
A sztupa buddhista kultuszépítmény. Buddha tanainak jelképe és egyben a világegyetem szimbóluma. A Krisztus előtti VI. sz.-ban élt Buddha (560-480) idejében a sztupa nagy uralkodóknak és bölcseknek kijáró halomsír volt. Buddha halálakor a hagyomány szerint nyolc fejedelem vetélkedett a megtiszteltetésért, hogy a mestert eltemethesse. Ennek eredménye az lett, hogy megosztoztak Buddha hamvain, és így nyolc különsztupa épült a tiszteletére. A Buddha halála után 200 évvel élt Ashoka császár (Kr. e. 272-232) a buddhizmust államvallássá tette Indiában, felbontatta a nyolc sztupát, és Buddha hamvait szétosztva több tízezer sztupát építtetett. Ettől kezdve kultuszépítmény a sztupa és fokozatosan megtelt többrétű szimbolikus jelentéssel. Formáját szigorú előírások kötik. A kör alakú lépcsős talapzat a medhi. Ezen emelkedik a sztupa teste az anda, amely formájával az égboltot jelképező, a világhegyet magába foglaló tömör építmény. A tetején álló négyszögletes alakzat (itt vannak Buddha ereklyéi), a harmika a világ csúcsán élő istenek lakóhelye. A közepéből felnyúló árboc a yasti a világtengely jelképe. A mindig páratlan számú chatra (korong) a létsíkokat, az istenek egeit jelöli. Együttesen világfa-, életfa-motívumként is értelmezhető. A medhi három síkján levő, mellvéddel határolt körüljáró a pradakshina útja, amelyen a hívők a tiszteletadás kifejezéseként úgy haladnak körbe, hogy a tiszteletadás tárgya tőlük mindig jobb felé legyen.
A sztupa betonból és kőből épült. A buddhisták számára a más vallásúakat megtéríteni szándékozó misszió fogalma ismeretlen. A sztupát békeszimbólumnak és a Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) életművével kezdődött szellemi-kulturális kapcsolat folytatásának tekintik.
Szia Ilona!
Jó anyag, amit sztupa című hozzászólásként beküldtél, azt hiszem jó lenne valahol gyűjteni az ilyen információkat.
Addig is szerintem önálló blogbejegyzést érdemelne, és úgy tovább is látszik minden oldalon, mert kevesebb az új blogbejegyzés mint az új HSZ. (Tovább marad a Friss blogbejegyzések blokkban, mint a Friss hozzászólások blokkban.)
A Sztupa cimü bejegyzés véletlenül került oda,ahol van, mivel én sem vagyok nagymestere a számitógépnek, sokszor máshova kattintok.
Megkérlek,amennyiben lehet korrigáld, vagy a továbbiakban is,ha valamit nem jól vagy jó helyre tettem. Segitségedet köszönöm, csak most vettem észre ,amit irtál. Ilona
A buddhista sztupa- Dr presszing Lajos írt egy nagyon jó cikket, mivel sok ábra van benne, nem tudom ide feltölteni, de a google keresőben meg lehet találni.